hnv murr

Svařování MAG zvyšuje hospodárnost při stavbě zásobníků a potrubí

Vedle manuálního svařování TIG a svařovacího postupu TIG-studený drát se při stavbě potrubí, technologických zařízení a zásobníků stále více používají svařovací procesy MAG, umožňují totiž pracovat s mimořádně vysokým stupněm efektivity. Tuto výhodnou spojovací techniku používá pro speciální případy, ale i pro sériovou výrobu, společnost Hanser Gastechnik GmbH. Pracovním prostředkem je přitom technicky vyspělý svařovací zdroj MIG/MAG řady TPS/i z výroby společnosti Fronius, pracující ve spojení s manipulátory.

 

„Většina zákazníků, když vidí poprvé svarové spoje provedené pomocí procesu MAG, je tím překvapená“, vysvětluje Roland Hanser, syn zakladatele firmy a prokurista divize technologických zařízení patřící k rakouské společnosti Hanser Gastechik GmbH. „Tváří v tvář optickému dojmu, kterým tyto svary působí, ani tomu nechtějí věřit, že zde nebyl použit automat, ale že zde naopak probíhalo ruční svařování pod ochranným plynem“.
Základy pro tento vysoký stupeň kvality vytvořil výše jmenovaný výrobce v roce 2014 pořízením přístroje TPS/i. Na tento moderní svařovací zdroj MIG/MAG sází firma Hanser vždy, když jde o ocelové konstrukce, u kterých je možné svařovat - případně i za pomocí manipulátoru - v úžlabí (PA).
Svářeči firmy Hanser, když mají provádět podélné nebo kruhové svary jednostěnných válcových zásobníků, na které nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky ohledně provozního tlaku, sáhnou vždy po zdroji TPS/i. Kompletně nastehovaný obrobek se při tomto pracovním postupu nastaví do optimální svařovací polohy pomocí dálkově řízených kladkových polohovadel. Také při svařování potrubních armatur chladicích nebo topných zařízení dává firma Hanser přednost svařovacímu postupu MAG spojenému s elektricky poháněným polohovadlem, což se používá např. při navařování příruby na rouru.

Postup MAG pomáhá šetřit peníze i čas
Jednou z hlavních předností, posuzováno z pohledu prokuristy společnost Hanser, je to, že s pracovním postupem MAG lze dosáhnout významně vyšších svařovacích rychlostí, nežli jsou ty, které umožňuje svařování TIG. „V případě ocelové roury o Ø 50 mm (DN 50) se tento efekt zatím nijak výrazněji neprojeví“, hodnotí situaci Roland Hanser. „Avšak u ocelové roury DN 300, kde se musejí pro jeden svarový spoj navařit dvě až tři vrstvy, vypadá situace zcela jinak: Svářeč využívající postup MAG to zvládne nejdéle do osmi minut, zatímco TIG svářeč potřebuje až dvě hodiny!“. Úměrně velkým efektem se projeví tato přednost v hospodárnosti i v případě, kdy se např. polovina ze stovky svarových spojů na nějakém zařízení může provést ve zlomku dosud vyžadovaného času.      
Na základě zkušeností z minulých měsíců vycházejí odpovědní pracovníci společnosti Hanser z toho, že MAG postup je u potrubních konstrukcí, které se mohou svařovat (případně i za použití manipulátoru) v poloze PA, výrazně hospodárnější už od Ø cca 80 mm. Naproti tomu pro svarové spoje prováděné ve vynucených polohách, případně pro svařování trub pod DN 80, stejně tak jako pro výrobky, které musejí splňovat zvýšené nároky na tlak, používá společnost Hanser i nadále procesy TIG, případně TIG-studený drát.

Nové charakteristiky a funkce vedou rychleji k cíli
Svařovací zdroj TPS/i umožňuje mimořádně hospodárné a všestranně efektivní MAG svařování. Tím je si pracovník společnosti Hanser, Markus Pirchmoser, vyučený strojní zámečník a certifikovaný svařovací technik, zcela jistý: „Nové charakteristiky Pulse Multi Control a Low Spatter Control, stejně tak, jako řada malých inteligentních „pomocníčků“, k nimž patří stabilizátor délky oblouku a stabilizátor hloubky závaru, umožňují svařovat bez rozsáhlejších zkušeností a dosahovat přitom výsledků, které v případě běžných svařovacích přístrojů, předpokládají dlouhé roky zácviku“. Varianty charakteristik vytvořených „na míru“ pro určité typické aplikace, jako je LSC Root (Low Spatter Control Root), přitom napomáhají k rychlému nalezení správných parametrů. Dokonce ani navaření masivní příruby na trubku o síle stěny pouhé 2 mm nepředstavuje pro přístroj TPS/i žádný problém.
V průběhu svařování podporují uživatele přístroje funkce, jako je stabilizátor hloubky závaru. Ta prostřednictvím inovativní regulace rychlost posuvu drátu, patřící do výbavy přístroje TPS/i, vyrovnává výkyvy v délce výletu (volného konce) drátu v případech, kdy nelze vést hořák po ideální dráze. 

Vysoká reprodukovatelnost bez dlouholetých zkušeností
Nezávisle na zručnosti svářeče je zde zaručena kvalita svarového spoje, která opakovaně udivuje i takové odborníky, jako je Markus Pirchmoser: „Absolutně fantastický je fakt, že zde získáme svar, který je od samého začátku zcela bez rozstřiku“. V odpovídající míře se u firmy Hanser snižuje i objem dokončovacích prací.
Jednatel firmy Roland Hanser je přesvědčený, že k vysokému stupni hospodárnosti přispívá také promyšlená modulární konstrukce a možnost snadné manipulace s jednotlivými díly svařovacích zdrojů: „Veškeré šroubování na panelech přístrojů, jaké je dnes ještě běžné u mnoha výrobců, v případě výrobků Fronius odpadá. Zde je vše vyrobeno v zásuvném provedení“. Tím jsou fakticky vyloučeny závady v kontaktních spojích a netěsnosti, přičemž není zapotřebí používat pro sestavování a demontáže přístrojů jakékoliv nástroje. Důležitým faktorem pro Rolanda Hansera je také pohotová dodávka náhradních dílů, kterou společnost Fronius garantuje a transfer technologií nabízený svářečskými specialisty, jenž usnadňuje vstup do nových aplikací a výrobních technik. „Svařovací zdroj Fronius není jen efektivním výrobním nástrojem, ale může také zprostředkovat svému uživateli přístup k potřebnému know-how, pokud se tato potřeba projeví“, vyjadřuje svoje mínění Markus Pirchmoser.

Kvalita se vyplácí
Závěr Rolanda Hansera zní jednoznačně: „Pokud jde o svařovací techniku, je a zůstává pro nás důležitým partnerem společnost Fronius, se kterou můžeme rychleji zvyšovat hospodárnost a rozvíjet know-how našeho podniku. To zároveň znamená, že jsme připraveni zvládat jak aktuální úkoly, tak také ty, které přijdou v budoucnu“.

 

 
Publikováno: 31. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2288 článek mě zaujal 485
Zaujal Vás tento článek?
Ano