hnv murr

Obaly, které dokážou čelit padělatelům

Zvláště u významných a zavedených firem je typický obal zpravidla důležitou složkou a marketingovým prvkem produktu, což samozřejmě láká i podvodníky, kteří se snaží vydávat padělané zboží za originální výrobek pomocí kopírování vzhledu obalů. Výrobci proto investují nemalé úsilí a prostředky do bezpečnostních prvků, které mají práci padělatelů ztížit.  

 

Moderní inovativní bezpečnostně-ochranné prvky na obalech mohou zabránit padělatelům ve falšování a napodobování produktů, a kromě toho, že garantují zákazníkům pravost zboží a jeho původu, mají díky nim také policejní orgány a další úřady lepší pozici v boji s falšovateli – padělané zboží se lépe identifikuje i inventarizuje.
Kromě zavádění viditelných bezpečnostních prvků, k nimž se řadí např. hologramy (zejména holografické motivy s obtížně aplikovatelnými překryvy barev, textů a pohybujícími se motivy), se často využívají i speciální inkousty, i různé do obalu zakomponované prvky či materiály, které nejsou lidskému oku viditelné (tzv. fyzikální markery). Tyto ochranné prvky nelze běžně zkopírovat či jednoduše napodobit a jejich přítomnost je možné zjistit (nebo informace v nich obsažené přečíst) jen pomocí speciálních zařízení. Zboží je chráněno ještě jiným způsobem než tím, co je vidět na obalu.
Společnost HP si ověřila, že z palety viditelných i skrytých bezpečnostně-ochranných prvků se z hlediska rovnováhy mezi mírou zabezpečení a akceptací ze strany zákazníků osvědčily tzv. bezpečnostní štítky, které používá např. u obalů tiskových kazet a tonerů a které pomocí moderních technologií umožňují ověření pravosti produktu již v okamžiku nákupu. Zákazník si z holografických prvků může načíst kód Quick Response (QR) do svého smartphonu a s jeho pomocí se připojit na stránky HP Mobile Authentication, kde si pravost štítku ověří. Po automatickém ověření systém zobrazí kladnou zprávu, která potvrzuje, že tisková kazeta je legitimní a originální produkt. Když je štítek vyhodnocen jako nepravý, systém zobrazí varovnou zprávu. Pokud zákazník nemá možnost naskenovat si QR kód do telefonu, může využít alternativní způsob validace bezpečnostního štítku pomocí alfanumerického kódu, který se nachází na novém typu bezpečnostního štítku vedle QR kódu.
Slibnou cestu představuje i nástup aplikací založených na technologii RFID, která se již používá v oblasti logistiky a umožňuje vysledovat určitý unikátní prvek (např. výrobní číslo na obalu) v podstatě kdekoliv a odkudkoliv.
Značení obalů identifikačními a ochrannými prvky však neslouží jen v boji proti padělatelům. Má význam rovněž tam, kde je nutné zajistit, aby nemohlo dojít k záměně i originálních produktů – např. v distribuci léčiv, součástek pro průmyslovou výrobu apod.
 

 
Publikováno: 30. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1962 článek mě zaujal 489
Zaujal Vás tento článek?
Ano