Čtyři břity významně zkracují obráběcí procesy

U automatických převodovek je centrální součástí přepínací jednotka, která ovládá spojku a mění převody v závislosti na zatížení motoru a rychlosti vozidla. Při výrobě jejího pouzdra hraje klíčovou roli vrtání drážek. Pro výrazné zvýšení produktivity během jejich obrábění vyvinula firma Mapal vícebřité PCD nástroje s trvale pájenými břity.  

 

Pouzdra se skládají z odlitku vyráběného ze slitiny hliníku (AlSi9Cu3Mg), kde jsou kladeny mimořádně vysoké požadavky na jakost a přesné provedení. V průběhu výroby musí být nepřetržitě a spolehlivě dosahována tolerance formy < 8 µm, kulatost < 4 µm a povrchová úprava s Rz < 3 µm. Tyto požadavky jsou dány na základě většinou stupňovitých otvorů. Jejich obrábění je rozděleno do několika obráběcích sekvencí, při nichž se v těchto aplikacích pro počáteční fázi, polodokončování a dokončovací práce používají různé nástroje.
Vzhledem k tomu, že ne každý otvor vyžaduje maximální výrobní přesnost, nabízí Mapal, vedle jemně nastavitelných vrtacích nástrojů, také trvale připájené PCD vyvrtávací tyče, které umožňují značně zkrátit čas obráběcího procesu, a to i přes rozsah tolerance, který je prodloužen pouze minimálně. Kromě toho dokazují pevné vícebřité nástroje svou kvalitu tím, že eliminují potřebu jemného nastavení řezných hran, čímž se minimalizuje nastavovací úsilí.
Pro střední obrábění byl vyvinut PCD nástroj se čtyřmi hranami s pájenými břity, který může být použit jako alternativa ke standardním dvoubřitým nástrojům tak dlouho, jak to umožňuje poměr délka/průměr a stav zásob. Tím lze dosáhnout podstatně kratší doby obrábění při zachování požadované polohové přesnosti, což je základem pro finální obrábění.
Výsledná úprava závisí do značné míry na kvalitě obrábění meziproduktu. Dříve byly vysoké standardy kladené na dokončovací práce zajišťovány pomocí jednobřitového jemně nastavitelného SPR vrtáku. Opět platí, že byla navržena nová spolehlivá a hospodárná strategie obrábění. V závislosti na požadavku tří až šesti hran jsou pro dokončovací práce k dispozici fixní jemné PCD vyvrtávací nástroje, které nabízejí významné zlepšení doby obráběcího cyklu s téměř stejnou přesností.
 

 
Publikováno: 30. 3. 2016 | Počet zobrazení: 836 článek mě zaujal 172
Zaujal Vás tento článek?
Ano