OnRobot Schunk

Svět obrábění pod horskými vrcholy

Tak jako k létu patří prázdniny a k vánocům kapři, je pro strojařský svět počátek roku časem, kdy společnost DMG MORI zve významné zákazníky a novináře na tradiční Open House, zákaznické dny ve své centrále v bavorském Pfrontenu, na nichž představuje své novinky a záměry pro aktuální rok. Samozřejmě jsme si tuto příležitost nenechali ujít ani letos.  

 

Běžní návštěvníci tohoto regionu obvykle zamíří poznávat krásy zdejší přírody, nebo na turistický magnet, výstřední zámek Neuschwanstein, který si nechal postavit šílený král Ludvík II. Bavorský (jeho „drobně upravenou“ podobu zná většina lidí z úvodní sekvence disneyovek, kde posloužil jako inspirace pro věže zámku Šípkové Růženky v Disneylandu), strojírenští specialisté putují v této roční době tradičně do areálu DMG MORI v nedalekém Pfrontenu v podhůří majestátních Alp. Loni firma na Open House přivítala 9000 zákazníků, a zhruba stejný počet dorazil na 5denní akci i letos.

Co chystá DMG MORI pro rok ohnivé opice?
Na tiskové konferenci v ústředí firmy představili její nejvyšší představitelé Dr. Rüdiger Kapitza a Dr. Masahiko Mori plány na příští rok, kdy se čeká více než 4,1% nárůst trhu obráběcích strojů. Proto i v roce 2016 pokračuje DMG MORI v posilování své firemní kapacity. Jak bylo uvedeno na úvodní tiskové konferenci, po zvětšení produkce na 9000 m2 v japonské továrně ve městě Nara, kde přibylo mj. i špičkové měřicí středisko, otevře společnost koncem května také nové technologické centrum v Moskvě a další ve druhém čtvrtletí letošního roku v Koreji. Moskevské centrum, které bude otevřeno v květnu letošního roku, bude zahrnovat impozantní showroom o ploše 1270 m2, korejské bude se svými 672 m2 o něco skromnější.
Co tedy bylo na letošním ročníku Open House k vidění? Kromě standardní produkce firma představila 6 světových premiér strojů, své záměry a aktivity v oblasti digitální výroby a Průmyslu 4.0, a také dva tucty exkluzivních technologických cyklů, které patří k chloubám značky. Právě na tyto cykly klade DMG MORI velký důraz, a jak bylo zdůrazněno, jsou unikátní záležitostí. Málokterá firma tyto cykly nabízí, a ve formě, jak je vytvořila DMG MORI, prakticky nemají na trhu konkurenci. „Zatímco většina výrobců i zákazníků uvažuje v kritériích, např. jaké má stroj technické parametry, posuv, točivý moment, jakým typem vřetene je vybaven apod., technologické cykly představují jinou, pokročilejší úroveň. Zohledňují vzájemné působení a synergii různých faktorů a umožní dostat ze stroje vyšší produktivitu“, říká Miroslav Prajer, produktový manažer z české pobočky firmy, který byl ve Pfrontenu naším průvodcem.
V showroomu a přilehlých továrních halách se na ploše 7400 m2 představilo 90 hi-tech strojů, většinou „na živo“ v reálném provozu na výrobních linkách. Největší zájem se pochopitelně soustředil na kolekci šesti světových novinek:

CTX gamma 3000 TC 2. generace
Nejnovější reprezentant nejvyšší řady velkých soustružnicko-frézovacích zařízení pro 6stranné komplexní obrábění. Systém compactMASTER nabízí o - 120 % více točivého momentu, tj. 220 Nm při 70 mm kratší délce.

DMU 160 P duoBLOCK 4. generace
Největší model výkonných frézovacích center této typové řady představený v poslední generaci nabízí podle výrobce o 30 % vyšší přesnost, výkon a efektivitu.

DMU 210 P 2. generace
Jde o pokračování úspěšné řady portálových frézovacích center s více než tisícovkou instalací. Nová generace stroje, který probíhá neustálým vývojem, přináší oproti svým předchůdcům řadu zlepšení a nabízí opracování obrobků až do 8 t.

DMU 600 G linear
Portálové centrum modulární koncepce pro obrábění s nejlepším povrchem. Jde o zcela nový model, novinka v XXL aréně nebyla v době naší návštěvy v Pfrontenu ještě dokončena, ale už bylo možné si prohlédnout stěžejní uzly tohoto stroje. K zajímavostem patří mj. jeho konstrukční řešení. Jak už napovídá název, má ve všech osách lineární pohony, nepoužívá tedy kuličkové šrouby jako obvyklé produkty této kategorie.

DIXI 125
Nejmenší model řady DIXI, založený na 4. generaci strojů duoBLOCK, představuje kompaktní řešení pro obrábění menších částí, ultimátní volumetrická přesnost obrábění nabízí hodnoty pozicování od 3 do 15 µm. „Jméno DIXI je známo jako symbol vysoce přesných vyvrtávacích nebo frézovacích strojů. Z hlediska vysokopřesnostního obrábění v současnosti představuje skutečnou elitu,“ komentoval novinku náš průvodce.

Ultrasonic 20 linear 2. generace
Nejmodernější kompaktní 5osé frézovací centrum pro obrábění pokročilých materiálů, vhodné pro operace jako je např. vysokorychlostní frézování.

Některé z těchto strojů podrobněji představíme v následujících vydáních TechMagazínu.

Kromě premiérových novinek si bylo možné však detailně prohlédnout i řadu dalších pozoruhodných strojů, jako např. unikátní CAD/CAM hybridní systém LaserTec 65 3D – špičkové zařízení pro nyní populární aditivní výrobu prostřednictvím laserového natavování s technologií adaptivního řízení procesů.
Významnou úlohu v programu Průmysl 4.0 má v portfoliu řešení samozřejmě uživatelské rozhraní CELOS, které firma vyvinula vizionářsky ještě před tím, než se téma digitální výroby a inteligentní techniky začalo skloňovat ve všech pádech. Nyní jsou stroje se zelenočerveným logem připraveny na další nadcházející průmyslovou revoluci, jak bývá Průmysl 4.0 označován.

Za továrními vraty
V Pfrontenu sídlí nejen vedení firmy, ale i její továrna na výrobu strojů včetně těch největších, které má na starosti XXL Centrum, jedno z unikátních zařízení svého druhu ve světě. Kromě toho tam však působí také technologické kompetenční centrum, Aerospace excellence centrum a Aerospace frame (centrum excelence a výroba rámů pro letecký průmysl). A také středisko zaměřené na ekoenergetiku, kde se prezentují produkty a řešení DMG MORI pro tento sektor.
Továrna, kde se vyrábí čtyři hlavní typové řady strojů a pracuje 1250 zaměstnanců, produkuje kolem 1500 strojů ročně. Klíčovou část tvoří řada monoBLOCK ve standartu 5osých obráběcích strojů – těch zde vzniká 600 ks ročně, což je výrobní kapacita závodu. Další část výroby představují stroje řady duoBLOCK pro tvrdé hrubování nebo pro vysokou přesnost a kategorie strojů monoBLOCK pro hromadnou výrobu - horizontální obráběcí centra. Impozantní je však hlavně právě výroba velkých strojů, jako jsou portálová centra s 2 až 6 m pojezdem v ose X. Pfrontenské XXL Centrum je podle představitelů firmy prakticky poslední Large scale machine production, čili výroba extrémně velkých strojů – za rok jich tam zkonstruují a vyrobí dvanáct.
V regionu se kromě firmy Deckel Maho Pfronten nachází i firma Sauer, patřící také do rodiny DMG MORI, specializovaná na výrobu ultrazvukových a laserových strojů. Její produkci na letošní přehlídce reprezentovala právě jedna ze zmíněných světových novinek - Ultrasonic C20 linear.
V Pfrontenu má DMG MORI kompletně nejen vlastní výrobu, inženýry a konstruktéry, ale také vlastní výrobu komponentů strojů (další zajišťuje sesterský závod v Polském Famotu). To, že firma vyrábí svou produkci na vlastních strojích dokazuje, že má plnou důvěru v jejich výkon, přesnost a kvalitu. Na výrobních linkách při exkurzi továrny tak zákazníci mohli vidět jak stroje, které si objednali, vznikají - od předmontáže stolů, výměníků palet, vřeten i finální montážní linky, kde se jednotlivé typy strojů dokončují. Často, resp. dnes už většinou, podle specifického zadání budoucího uživatele. V kompetenčních technologických centrech továrny pracuje 60 aplikačních inženýrů, schopných na požadavek zákazníka spolupracovat s ním při vývoji. Takže výrobce dodává zákazníkovi nejen stroj, ale i řešení včetně technologického zpracování přípravků, postupů – tzn. odevzdání produktu na klíč.

V Pfrontenu byla DMG Mori představena také jako exkluzivní partner pro tým F1 Porsche, pro nějž dodává na 60 různých komponentů. Vyčleněno je 5 specialistů, kteří se ve dvousměnném provozu věnují výhradně produkci součástek pro monopost této závodní značky.
 

 
Publikováno: 30. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1173 článek mě zaujal 192
Zaujal Vás tento článek?
Ano