hnv murr

Rok 2016 - pro zaměstnavatele zlomový

Růst české ekonomiky i klesající nezaměstnanost naznačují, že letošní nový rok nebude jednoduchý, hlavně na trhu práce. Přitom nepůjde pouze o problém najít zaměstnání, ale hlavně o velký konkurenční boj mezi firmami o zaměstnance. 

 

Podle odhadů personální agentury Grafton Recruitment se prohloubí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, nejvíce v oblasti IT a ve strojírenství, kde bude navíc chybět i dostatek pracovníků bez kvalifikace. Pokud budou chtít zaměstnavatelé uspět, budou muset řešit nejen změnu náborové taktiky, ale i jaké podmínky uchazečům nabízet.

Pokles nezaměstnanosti v r. 2015
V loňském roce byl na trhu práce zaznamenán výrazný pokles nezaměstnanosti, např. ve 3. čtvrtletí klesla obecná míra nezaměstnanosti pod hranici pěti procent, na 4,9 %, což oproti roku 2014 představuje snížení o jeden procentní bod. Nižší byla míra nezaměstnanosti v posledních letech pouze na vrcholu ekonomického růstu ve všech čtvrtletích roku 2008 (4,61 %), nejnižší pak v únoru 1997 (3,6 %). „V loňském roce měly s hledáním pracovníků problémy především firmy z automobilového průmyslu, z oblasti strojírenství a informačních technologií. Ve všech těchto oblastech se jednalo především o kvalifikovanou pracovní sílu. Podle dostupných údajů se však ukazuje, že letošní rok se ponese ve znamení nedostatku nejen vysokoškolsky vzdělaných lidí technického zaměření, ale i nekvalifikované pracovní síly, protože nezaměstnanost bude dále klesat. V technických oborech dnes chybí tisíce zaměstnanců, přitom např. technické univerzity ročně opouští jen 18 000 absolventů. Již při volbě studia by tedy měli studenti řešit své další kariérní možnosti,“ uvedl Jon Hill, ředitel agentury Grafton Recruitment.
Situace na trhu práce naznačuje, že firmy by se měly připravit na revizi svého přístupu k náboru zaměstnanců i nabízených podmínek, protože jen ti nejpružnější budou schopni získat kvalitní pracovní sílu. Některé obory již nyní vyžadují odklon od standardní inzerce pracovních pozic a příklon k práci s takzvanými pasivními kandidáty, kteří aktuálně práci nehledají. Ke slovu se dostávají moderní technologie, s jejichž pomocí se hledají vhodní kandidáti. Nové kandidáty musí firma zaujmout nejen aktivním a rychlým jednáním, ale i nabízenými podmínkami. Jak doplnil Jon Hill, řada oborů už k přehodnocení finančních i nefinančních benefitů přistupuje, např. segmentem sdílených podnikových služeb.

Hodnocení roku 2015
Mezi nejžádanější profese byly v loňském roce IT vývojáři, konstruktéři a výrobní dělníci. V těchto pozicích poptávala personální agentura Grafton Recruitment až o 30 % více pracovníků než v předchozích třech letech. Podle jejich očekávání by v letošním roce měla tato poptávka narůst o dalších 5-10 %. Nedostatek expertů je cítit i v oblasti sdílených podnikových služeb, kde je vyžadována velmi dobrá jazyková vybavenost. Pro srovnání: v roce 2014 se nejhůře hledali a obsazovali softwaroví vývojáři a pak pracovníci z oblasti obrábění kovů, např. CNC operátor či svářeč. Nejlépe placenými pozicemi, které loni společnost Grafton Recruitment obsadila, byly ředitel vývoje IT (180 000 Kč), ředitel centra sdílených podnikových služeb a ředitel výroby. V roce 2013 byl nejlépe honorovanou obsazenou pozicí post finančního ředitel se mzdou 130 000 Kč. Kromě běžných požadavků na obsazování specifikovaných pozic se agentura musela občas vypořádat i s poměrně exotickými požadavky, např. hledala pracovníka, jehož úkolem bylo hodnotit importované banány co do chuti a vzhledu.

Agenturní přehled Nej... na trhu práce

Nejžádanější pozice na trhu práce    -         IT vývojář, konstruktér, výrobní dělník
Nejlépe placená pozice                   -         ředitel vývoje IT
Nejméně obvyklá pozice                 -         hodnotitel banánů
Nejexponovanější letní brigáda       -        pracovník v administrativě, call centru či obchodě
Nejobsazovanější zimní brigáda       -         skladník


 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 2262 článek mě zaujal 445
Zaujal Vás tento článek?
Ano