Rosler MURR2 Schunk

Nerezový vlnovec - materiál budoucnosti

Pojišťovny za poslední rok evidovaly přes 35 000 nahlášených škodných událostí vlivem vytopení, kdy byly na vině vadné připojovací hadičky ať už u dřezů, k umyvadlům či toaletám. Podzim a zima jsou právě nejrizikovějším obdobím, kdy hadičky praskají. 

 

Hlavním viníkem je především materiál, ze kterého jsou hadičky vyrobeny. Většinou jsou z pryže, nebo silikonu opředeného nerezovým lankem, ale jejich životnost je jen 5 až 10 let. Když jsou nové, musí odolat tlaku až 10 bar, avšak opotřebením a únavou tato schopnost klesá. V potrubí se tlak pohybuje kolem 2-3 barů, ale pokud se delší dobu zařízení nepoužívá (např. o svátcích), může tlak vystoupat až k 5 barům, případně ve výkyvech může ještě stoupnout. V případě, že je hadička ztěřelá nebo jinak poškozená, dochází k jejímu protrhnutí. A když si uvědomíme, že prasklou vodovodní hadičkou proteče za hod. až 1500 l vody, může dojít k nevratným škodám např. dokumentace, serveroven či skladového materiálu.
Předejít těmto škodám lze nyní pomoci nové hadičky Flexira, která je vyrobena speciální technologií z materiálu budoucnosti - nerezového vlnovce. Ten se používá na výrobu bezpečnostních plynových hadic. Inovativní novinku uvedla na trh česká firma AZ - Pokorny. Instalatéři potřebovali hadičky u přípojů vody s bezpečnostními prvky a jak sdělil Petr Pokorný, ředitel společnosti: „Disponujeme technologiemi i know-how pro výrobu bezpečnostních plynových hadic a potrubních systémů, právě z nerezového vlnovce a po zmapování trhu jsme zjistili, že podobná technologie pro vodu se v podstatě nikde nepoužívá.“
Flexira je vyrobená ze speciální zdravotnické oceli 316L a testována na tlak 16 barů. Má speciální povrchovou ochranu proti poškození čisticími prostředky a chemikáliemi i na bázi chlóru. Osazena je nerezovými koncovkami s dokonalými sváry, což zamezuje prasknutí ve spojích. Pro vodovodní baterie a toalety jsou k dispozici délky 400, 600, 800, 1200, 2000 mm, světlost DN 8, pro pračky a myčky jsou délky 1500 a 2000 mm, světlost DN 12, všechny splňují ČSN 10380.
„Nerezový vlnovec má neomezenou životnost, takže hadičky Flexira dokážou bezpečně ochránit firmu před vytopením až dvojnásobek životnosti budovy, která je stanovena na 50 let, proto jsme schopni dávat na tyto výrobky až 10letou záruku,“ doplňuje Petr Pokorný.
 

 
Publikováno: 15. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1442 článek mě zaujal 309
Zaujal Vás tento článek?
Ano