murr Schunk

Na dovolenou s VW Caddy Maxi

Třetí generace inovovaného kompaktního modelu Caddy, představená na našem trhu loni v září, potvrzuje dle dnešních prodejů, že automobilka Volkswagen udělala inovační krok správným směrem. Na redakční test jsme obdrželi model Caddy Maxi v 7místné konfiguraci s motorem 1,6 TDI o výkonu 75 kW ve výbavě Comfortline.  

 

Hlavními trumfy jsou kvalita zpracování a množství kombinačních variant, které se s možností volby různých agregátů, převodovek a příplatkového pohonu všech kol „strefuje“ do rozmanitých požadavků zákazníků.
Faceliftovaný Caddy zůstal ve srovnání s předchozí generací rozměrově stejný až na model Caddy Maxi, který je prodloužen o 47 cm. Nové provedení designu karoserie je obohaceno prvky, které automobilka začala využívat pro design nových modelů. Jde zejména o čisté horizontální linie předních i zadních partií. Pěkně je navržena příď, kde linie masky chladiče plynule přechází do nových světlometů v jednotný celek. Pro náš trh je Caddy uzpůsoben denním svícením a mlhové světlomety, zapuštěné do nárazníku mohou být alternativně doplněny funkcí odbočovacích světel. Poprvé jsou u modelu Caddy (dle výbavy) použity podélné střešní nosiče s nosností 100 kg, které pozitivně ovlivňují siluetu vozu. Anténa se ze střechy přesunula do vnějších bočních zrcátek. Boční posuvné dveře, sériově dodávané na pravé straně, nabízejí dostatečně široký vstupní otvor, a v závislosti na výbavě mohou být umístěny také na levé straně, což bylo v případě testované verze.
Neocenitelnou výhodou v oblasti bezpečnosti je ESP nové generace již v základní výbavě všech provedení.

Vylepšená variabilita
Interiér prošel důkladnou modernizací. Nový sportovní tříramenný volant výborně padne do ruky a díky obousměrné stavitelnosti, v kombinaci se stavitelnou sedačkou (také v obou směrech), je možné si opravdu najít tu nejvhodnější pozici za volantem. Pohodlné sedačky mají příjemné boční vedení a k pohodlí přispívají intuitivně rozložené nové ovládací prvky. V závislosti na výbavě je k dispozici až 24 odkládacích prostorů a přihrádek. Velmi jsem ocenil přihrádku nad hlavami a pod sedadlem řidiče a spolujezdce. Na delší cestě přijde vhod uzamykatelná schránka před sedadlem spolujezdce, která je ve spojení s klimatizací chlazená. Díky vylepšené variabilitě může být snadno vyjmuta druhá a třetí řada sedadel, což umožňuje zvětšit zavazadlový prostor se zcela rovnou ložní plochou (např. pro převoz kol), u testovaného vozu až na 3880 l. U druhé řady lze sklopit opěradlo na sedák jako stolek, případně kompletní sedadlo složit a překlopit dopředu. Celá aretace je výrazně jednoduchá.

Jak je to s pohonem
Pohon zajišťuje jeden ze 7 agregátů, z kterých 6 je ve výbavě Caddy zcela nových. Čtyři jednotky jsou výsledkem vývojové strategie založené na tzv. downsizingu, která kompenzuje záměrné zmenšení zdvihového objemu přeplňováním v kombinaci s nejmodernějším přímým vstřikováním, čímž bylo dosaženo snížení spotřeby paliva až o 21 %.
Testovaný model byl osazen vznětovým motorem 1,6 l TDI s tichým a účinným přímým vstřikováním common-rail. Motor byl propojen s 5stupňovou manuální převodovkou, ale na přání je i 7stupňová převodovka DSG. I při výkonu 75 kW a 4400 ot.min-1 je vozidlo velmi úsporné. Pochvalu si jistě zaslouží za velmi kvalitní odhlučnění interiéru. V kombinovaném provozu s dodržením spíše podlimitních rychlostních hodnot jsem naměřil průměrnou spotřebu 5,8 l na 100 km. Podvozek velmi dobře zvládá případné silniční nerovnosti.  
Při plném obsazení by asi lépe vyhovoval silnější 2.0 l agregát, ale s obsazením čtyř cestujících si 1,6 hravě poradila. Výkonová charakteristika je patrná již od nízkých otáček. Nejedná se určitě o žádného „trhače asfaltu“, ale o velmi příjemného společníka na delší cesty.

Závěrem
Mohlo by se zdát, že Caddy Maxi je prostě jen „užitkáč“ pro více osob, ale myslím si, že se automobilce podařilo vytvořit alternativu k velkým 7místným MPV. Navíc je Caddy Maxi oproti velkým MPV podstatně levnější variantou komfortního rodinného vozu. Jak jsem měl možnost vyzkoušet na trase přes 1000 km dlouhé, Caddy Maxi se výborně hodí  např. na delší prázdninové cesty pro rodiny s malými dětmi. Jeho zavazadelník i v plném obsazení nabízí na rozdíl od středních MPV velmi pěkný objem. Díky bohatému prosklení poskytuje zevnitř cestujícím výborný přehled. Ocenil jsem hlavně výtečné odhlučnění, variabilitu, celkové zpracování interiéru i použité materiály.  /pk/
 

 

 
Publikováno: 18. 10. 2011 | Počet zobrazení: 4293 článek mě zaujal 810
Zaujal Vás tento článek?
Ano