Aimtec hnv murr

Malé série, přesně dle objednávky

Společnost Valk Welding dokončila jedinečný projekt pro českého dodavatele VOP CZ, v němž se 21 různých typů palivových a olejových nádrží pro vysokozdvižné vozíky svařuje přímo z automatizovaného skladovacího systému téměř bez lidské síly na svařovacích robotech Panasonic. 

 

Díky tomuto projektu, který je ukázkovým příkladem rozšířené automatizace s vysokým stupněm flexibility, projektem typu Industry 4.0., zvýšila společnost VOP CZ své kapacity o 60 % a zkrátila čas cyklu o 40 % v porovnání se svými stávajícími svařovacími roboty.
VOP CZ nevyrábí pouze vozidla pro ministerstvo obrany, ale dodává taktéž komponenty, jako jsou palivové a olejové nádrže pro vysokozdvižné vozíky a zemědělská vozidla. Když firma získala v loňském roce certifikaci dodavatele pro Caterpillar, byl produkční plán zvýšen na 22 000 ks na rok a v této chvíli jsou dojednávány další objednávky. Proto některé kusy, které se svařovaly ručně nebo se svařovaly na používaných IGM robotech, musely být od toho okamžiku svařovány s použitím zcela nového výrobního systému. Vedoucí investičního oddělení a vedoucí celého projektu Ing. Horník k tomu řekl: „Hledali jsme řešení, které by nám umožnilo to celé zvládnout technicky a logisticky na stejné ploše jako doposud." Při použití systému Valk Welding si firma VOP dala za cíl naplnit kapacitu 35 000 ks za rok.

Zkušenosti s roboty
Se svařovacími roboty Valk Welding měla firma VOP již několikaleté zkušenosti, aplikovali tyto roboty do svých systémů už v roce 2006. Od té doby pak Valk Welding dodal do VOP CZ dalších devět svařovacích robotů. Proto byl také na základě dobré spolupráce osloven mezi jinými, aby navrhl nový systém pro plně automatické svařování nádrží. Projektoví inženýři Valk Welding připravili projekt, který nakonec uspěl ve výběrovém řízení vyhlášeném VOP CZ na dodávku tohoto rozsáhlého zařízení. Celý systém byl dodán ve spolupráci s českými subdodavateli společně s robotickými buňkami připravenými v holandském Alblasserdamu.
Kromě podstatného zvýšení objemu produkce, byl přáním VOP taktéž vysoký stupeň flexibility. Celkem 21 různých typů nádrží je svařováno v relativně malých sériích, přesně dle objednávek zákazníků VOP CZ. V extremních případech jde o série o jednom kusu. Zařízení proto pracuje na principu plně automatizovaného skladu, ve kterém jsou skladovány jak přípravky, tak nastehované i posvařované nádrže. Tyto jsou pak pomocí plně automatizovaného dopravníku distribuovány na patřičná místa v systému, kde jsou zpracovány.

Automatizace logistiky
Celý systém se skládá z automatizovaného skladu, který obsahuje 72 míst pro paletky s přípravkem, ve kterém může být upnuta nádrž. Kapacita skladu je zvolena tak, aby umožňovala po určitou dobu zcela bezobslužný provoz. Sklad je obsluhován dvěma automatickými vozíky, které umožňují plnou obsluhu jak dvoupatrového skladu, tak sedmi přípravných stanovišť, dvou robotických pracovišť a čtyř dokončovacích pracovišť.
Aby byly splněny požadavky na kapacitu svařování, byly instalovány v celém systému dvě identické svařovací buňky, z kterých každá může zpracovat libovolnou z požadovaných nádrží. Buňky jsou vybaveny svařovacím robotem Panasonic TA1900 a dvouosým polohovadlem typu drop-center. Toto umožňuje pro všechny nádrže dosáhnout nejvhodnějších pozic pro svařování. Časy svařování byly díky této nejmodernější technice sníženy u vzorového produktu na 12 minut (pro srovnání: u ručního svařování - 51 minut, u robotického svařování na starším robotu - 18 minut). Snížení těchto časů cyklu umožňuje dosáhnout vyšší roční kapacity produkce nádrží. Programy pro svařování nádrží byly vytvořeny během budování systémů jako součást dodávky zařízení.

 40% úspora času
Systém byl zprovozněn v první polovině roku 2015 a po ukončení zkušebního provozu předán do plného užívání počátkem léta. Využitím nejnovější technologie pro obloukové svařování Panasonic WG3 ve výsledku snížilo dobu jednoho cyklu více než se původně očekávalo. Časy zmíněné výše znamenají, že VOP CZ dosáhlo 40% úspory času při svařování těchto nádrží v porovnání se staršími robotickými systémy. Projektový manažer Ing. Šturala k tomu řekl: „Kvůli rychlosti a kvalitě je využití těchto svařovacích robotů nutností, pokud chceme dosáhnout takového objemu výroby. Vezmeme-li do úvahy také nedostatek kvalifikovaných svářečů a techniků, kterému denně čelíme, je toto jediné možné efektivní řešení výroby těchto produktů.“
Tento systém pro automatizované svařování považuje VOP CZ za absolutní nutnost, nejen pro dosažení požadovaného objemu výroby, ale také, aby mohli rychle a pružně zareagovat na požadavky trhu. „Přímo z našeho skladu můžeme připravit velké množství nádrží a svařit je okamžitě po obdržení objednávky, což nám umožňuje dodávky našim zákazníkům rychle a spolehlivě v režimu just-in-time," doplňuje Ing. Horník.
S tímto komplexním svařovacím systémem učinilo VOP CZ velký krok kupředu a získalo podstatnou konkurenční výhodu na trhu s těmito výrobky.

www.vop.cz
 

 
Publikováno: 14. 3. 2016 | Počet zobrazení: 1977 článek mě zaujal 447
Zaujal Vás tento článek?
Ano