Schunk

eCall - první test v ČR

V České republice se poprvé rozběhl rozsáhlý test systému eCall, který dokáže sám přivolat pomoc k havarovanému vozidlu a zvýšit tak šance na záchranu lidí i majetku. Jde o test celoevropského významu, protože v roce 2018 už budou muset být všechna vozidla v EU vybavena tímto zařízením tísňového volání eCall. 

 

Cílem testu je nejen ověřit funkčnost vyvinutých systémů, ale také současně informovat o systému veřejnost. V případě nehody eCall automaticky vyšle signál pro vyrozumění záchranné složky. Celoevropský eCall TESTFEST organizuje profesní organizace pro inteligentní dopravní systémy v Evropě (ERTICO - ITS Europe) a Evropský institut pro telekomunikační normy (ETSI). Samotné pořadatelství připadlo firmám Vítkovice IT Solutions a Vodafone. Podporu poskytli Evropská komise, Ministerstvo dopravy a Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Poprvé se tento test konal v Nuneatonu ve Velké Británii, poté v Essenu v Německu a pak ve španělském městě Vigo. Do testu v Ostravě se do této chvíle zapojilo zhruba 80 účastníků - jde o výrobce vozidel, vozidlových jednotek a center tísňového volání, zástupce záchranných složek, hasičů atd. 
V průběhu téměř týdenního testování bylo organizováno také představení eCall a jeho možnosti pro zhruba stovku odborníků na krizové řízení a dopravu. Odborníci, kteří se podílejí na testování systému, vysvětili současné možnosti i rozvoj v budoucnu. V závěru byli účastníci seznámeni s reálným odbavením tísňového volání eCall 112 organizované Hasičským záchranným sborem.
O systému eCall 112:

Systém eCall bude fungovat v rámci jednotného evropského tísňového volání 112 a skládá se ze tří základních částí: z palubní jednotky ve vozidle, mobilní telekomunikační sítě a center tísňového volání 112. Po nehodě se systém aktivuje automaticky, umožní ale i manuální aktivaci. Kromě automatického datového spojení bude vždy existovat hlasové spojení mezi vozidlem a pracovištěm pro příjem tísňového volání, aby mohl kdokoli z vozidla poskytnout podrobnosti o nehodě.
 

 
Publikováno: 24. 2. 2016 | Počet zobrazení: 1396 článek mě zaujal 222
Zaujal Vás tento článek?
Ano