Schunk

Olympus vylepšuje své fotografické šperky

Digitální technologie posunula pořizování obrazového záznamu na zcela novou úroveň. Digitální fotografie doslova „převálcovala“ klasický záznam na fotografický film. Ten tak zůstal už takřka výhradně doménou úzkého okruhu profesionálních fotografů a kreativců. A vylepšování možností digitální technologie, i když by se zdálo, že už dosáhlo téměř dokonalosti, stále pokračuje, jak dokumentuje i nedávné uvedení dalších produktových novinek značky Olympus, které získaly do vínku nový vyspělý firmware.  

 

Mezi nejzajímavější inovace vrcholných modelů řady OM-D patří např. volitelná snímková frekvence (pro natáčení videa lze volit mezi 24, 25 a 30 snímky/sec) a video záznam s variabilním stabilizátorem (umožňuje vybrat mezi mechanickou 5osou stabilizaci obrazu a kombinaci mechanické a digitální stabilizace). Lze snímat i časoměrné video ve 4K rozlišení. K novým funkcím přibyl také video displej, který během natáčení zobrazí na LCD důležité informace, jako je vodováha, histogram, úroveň zvuku a časový kód. K dispozici je nyní i funkce S-OVF (simulovaný optický hledáček), plynulé nastavení clony při natáčení s objektivy M.Zuiko Premium + 14-42 mm EZ a v neposlední řadě i možnost vypnutí funkce MF prstence.
Mnohonásobně oceněný digitální přístroj OM-D E-M1 byl v době svého uvedení na trh v roce 2013 nejvyspělejším systémovým kompaktem na trhu a podzimní upgrade ho opět řadí mezi vrcholnou špičku ve své kategorii. Kromě rozšířené funkcionality s programem Capture, získají majitelé E-M1 navíc 20 významných vylepšení zaměřených do oblasti videa a profesionálního zpracování. Také OM-D E-M5 Mark II, představený teprve před půl rokem, získal řadu profesionálních funkcí převzatých z vlajkové lodi E-M1. Díky nejvýkonnějšímu 5osému stabilizátoru umožňuje i kompaktní E-M5 Mark II pořizovat dokonale zaostřené, pohybem nerozmazané záběry. Nový firmware, uvedený nyní na trh, přináší další vylepšení. Update zahrnuje vyspělé video-editační funkce, mezi něž patří např. nový obrazový režim pro video, který umožňuje natáčet video ve zcela neutrálním podání, vyžadovaném profesionály pro následné postprodukční úpravy, nebo s šumovým filtrem pro videozáznam, a precizní synchronizace obrazu se zvukem (videozáznam ve fotoaparátu je automaticky synchronizován s externím profesionálním záznamníkem LS-100). K dispozici je režim Live Composite 6. Oblíbenou funkci (nejen u vyznavačů makrofotografie) je tzv. Focus Bracketing, režim umožňující pro dosažení větší hloubky ostrosti nasnímat na jedno stisknutí spouště sérii fotografií s proměnnou rovinou zaostření.
U modelu OM-D E-M1 pak ve firmwaru přibyly kromě vylepšení provedených u jeho bratříčka E-M5 Mark II navíc ještě inovovaný režim Anti-shock a podpora dvou režimů stabilizátoru M-IS1 a M-IS2. Kromě Focus Bracketingu i režim Focus Stacking (pořízením 8 snímků po sobě s proměnnou rovinou zaostření a následným složením do jedné fotografie vytvoří fotoaparát větší hloubku ostrosti, které je zapotřebí např. při pořizování makro záběrů) a pokročilý režim Focus Peaking, či tichý režim s elektronickou závěrkou pro situace, kdy by fotografování rušilo (takže např. v divadlech či na koncertech vážné hudby už mohou fotografové pracovat bez jakéhokoliv hluku). Využít lze nově i Video REC s kabelovou spouští (RM-UC1) a do videa nastavit časový kód.
 

 
Publikováno: 23. 2. 2016 | Počet zobrazení: 1259 článek mě zaujal 202
Zaujal Vás tento článek?
Ano