hnv murr

Vidět jako superhrdinové? Žádný problém…

Lidé se odjakživa pokoušeli zlepšit či upravit své schopnosti, které nám nadělila příroda. Na pomoc jim k tomu přišly i nové vědecké poznatky a technologie. Výzkumníci se tentokráte zaměřili na zrak.  

 

Nová bionická oční čočka, která je v současné době ve vývoji, by lidem umožnila vidět se zvětšením dalekohledu 3 x 20/20 v každém věku. Objektiv pojmenovaný Ocumetics Bionic Lens vyvinul Dr. Garth Webb, optometrista z Britské Kolumbie, který hledal způsob, jak optimalizovat zrak bez ohledu na zdraví nebo věk osoby. Odborníkům byl oficiálně představen na letošním největším oftalmologickém setkání  Americké společnosti šedého zákalu a refrakční chirurgie v San Diegu.

Je libo dalekohledové oči…
Podle Dr. Webba je nejlepším kandidátem každý ve věku nad 25 let, protože v tomto věku je již oko plně vyvinuté. Pokud jen stěží vidíte hodiny na tři metry, s pomocí bionického objektivu můžete vidět hodiny až na 10 metrů daleko. Lidé, kterým by byla bionická čočka chirurgicky implantována, by navíc nikdy nedostali katarakt, protože by nahradila jejich původní oční čočku podléhající stárnutí, která se postupem času rozkládá.
Objektiv, který by byl vyráběn na zakázku přesně na míru, je složen jako tortilla v solném roztoku v injekční stříkačce, kterou se umístí do oka, kde se aktivuje během 10 sekund. Podle Dr. Webba lze operaci, které prakticky okamžitě opravuje zrak pacienta, provést během 8 minut. Projekt, na kterém strávil 8 let práce, byl inspirován jeho vlastními zkušenostmi, když chtěl osvobodit sebe i ostatní od korekčních čoček. „Moji hrdinové byli kovbojové a ti brýle nenosí," říká Garth Webb.
Po provedení klinických studií na zvířatech a potom slepých lidských očích, by bionoický objektiv mohl být k dispozici asi za dva roky, v závislosti na regulačních procesech v různých zemích.

…nebo vidět ve tmě?
S dalším pokusem o zlepšení svého zraku se úspěšně vypořádal muž, který si do oční bulvy nechal vstříknout „noční vidění“. Vidět ve tmě (nebo při velmi nízké hladině osvětlení) je dovednost, normálně vyhrazena pro zvířata a superhrdiny. Ale díky průkopnickému experimentu kalifornské výzkumné skupiny Věda pro masy (Science for Masses - SFM), se na seznam bytostí s touto schopností letos zařadil i jeden člověk.
Tým SFM využil sloučeninu zvanou chlorin e6 (nebo CE6), který se nachází u některých hlubinných ryb. Někdy se ji používá k léčbě šerosleposti a dokonce i rakoviny. Předchozí studie aplikovala zmíněnou substanci jako fotosenzitizační prvek na zvířecích pacientech. Nyní se výzkumníci rozhodli učinit další krok. Úlohy lidského pokusného králíka se zhostil jeden z členů týmu SFM, biochemik Gabriel Licina.
V první fázi Licinovy čisté oči zrudly a jeho víčka byla natažené s pomocí zrcátka, takže nemrkal, poté byla pipetou do očí aplikováno 50 mikrolitrů roztoku načernalé-CE6 ve směsi s fyziologickým roztokem, inzulínu a dimethylsulfoxidu (DMSO) - konkrétně s cílem dostat je do spojivkového vaku, který by měl pomoci přenést sloučeniny k sítnici snímající světlo. DMSO zvýšila propustnost buněk pro lepší absorpci. „Nejdříve byl můj zrak zelenočerně rozmlžen a rozostřen a pak se to v mých očích rozpustilo“, popisuje Gabriel Licina tuto fázi experimentu. Pak si vložil do očí ochranné čočky v očích, které blokovaly některé světlo a pomohly mu také sluneční brýle. Poté, co se jeho oči postupně adaptovaly na nové podmínky, otestoval tým po dvou hodinách Licinovu nově získanou superschopnost v tmavém prostoru.
Zpočátku byl schopen vidět tvary o velikosti ruky vzdálené 10 m, ale postupně rozpoznal i symboly (např. písmena a čísla), stejně jako objekty pohybující se proti různým pozadím na delší vzdálenosti. Při jednom z testů musel pomocí laserového ukazovátka určit, kde se lidé nacházejí v 50 m vzdáleném lesíku. Dokázal to správně pokaždé, i když subjekty stály proti stromům nebo keřům, zatímco další čtyři lidé v kontrolní skupině byli úspěšní jen asi v třetině případů. Do dalšího rána se jeho zrak opět vrátil k normálu bez žádných zjevných následků.
   
Po aplikaci speciální substance z hlubokomořských ryb sice výzkumník připomínal ufona z thrillerů, ale jeho schopnosti nočního vidění se prokazatelně výrazně zvýšily
 

 
Publikováno: 23. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2179 článek mě zaujal 427
Zaujal Vás tento článek?
Ano