Schunk

Nahmatané vzpomínky vracejí slepým zapomenuté okamžiky

Braillovo písmo pro zrakově postižené dostal dalšího mocného pomocníka: 3D tisk. Objekty vytvořené pomocí 3D tiskáren podle starých fotografií mohou zprostředkovat i slepým vizuální zážitky, o které byl jejich mozek nemožností plně zpracovávat vizuální vjemy ochuzen.

 

Madridská agentura Lola ve spolupráci se singapurskou firmou Pirate3D, výrobcem 3D tiskáren Bucaneer, vyprojektovaly pod názvem Touchable Memories (tedy něco jako „hmatatelné vzpomínky”) pozoruhodný sociální experiment. Představili řešení, jak zprostředkovat fotografie slepým lidem pomocí speciální aplikace a technologie vytvářející fotografie ve 3D podobě. Řešení umožňuje přetransformovat staré rodinné fotografie na reálné plastické objekty, které mohou zrakově postižení „vidět” a vybavit si zapomenuté momenty. Slepí lidé zapomínají mnoho zážitků, protože nemají vizuální představivost jako zdraví, a nemohou si prohlížet fotografie, aby si oživili vzpomínky. Pokud se ale mohou dotýkat plastických objektů shodných s těmi na fotografii, dokážou si obraz představit a získat tak zpět např. staré vzpomínky. Jsou tak schopni vyvolat si zvuky, pocity a vybavit si detaily na blízké osoby pomocí pocitů získaných doteky svých prstů.
Podobný projekt připravila Oxford Brookes University, jejíž výzkumníci s využitím nejnovějších technologií v mikroskopii a 3D tisku umožnili zrakově postiženým získat zcela nové zkušenosti a poznatky z biologie pomocí taktilních modelů buněk, virů a parazitů vytvořených na 3D tiskárnách s využitím mikroskopických snímků. Program podporovaný britskou Radou pro biotechnologii a biovědecký výzkum (Biotechnology and Biosciences Research Council - BBSRC) se setkal s pozitivním ohlasem a modely budou využity i pro školní výuku.
Scéna z rodinného výletu umožnila slepé ženě nejen přivést zpět vzpomínku na lyžařské prázdniny, ale vzpomenout si i na dlouho zapomenuté důvěrné detaily, jako vlněnou čepici, kterou měly na sobě, či sníh křupající pod nohama
 

 
Publikováno: 23. 2. 2016 | Počet zobrazení: 1257 článek mě zaujal 226
Zaujal Vás tento článek?
Ano