hnv murr

Kancelář v počítači: Zlatá střední cesta může mít jméno SoftMaker Office

K počítači kromě operačního systému potřebuje většina uživatelů pro jeho praktické využití ještě řadu dalších programů – minimálně textový editor a obvykle tabulkový procesor či software na výrobu dnes tak populárních prezentací. Chceme-li tyto programy mít legálně, bývá standardní volbou MS Office, ale nemusí být zdaleka jedinou, a rozhodně ne nejlevnější.  

 

MS Office, asi nejrozšířenější „kancelářský“ software, je v nových verzích poskytován ve formě ročního předplatného na používání programu, což jednotlivce vyjde na zhruba 1300 Kč (od 1200 do 1800 Kč), licenci pro tři počítače pro domácnosti a studenty lze pořídit o nějakých 200 Kč levněji (v přepočtu na jednoho uživatele). Nebo je možnost sáhnout po některém z alternativních programů, nabízených i zdarma, ovšem občas je u nich nutno řešit problémy s kompatibilitou vůči microsoftí kanceláři či češtinu. Je tu ovšem i další možnost v podobě některého z placených programů, které nabízejí stejné možnosti jako MS Office (a některé vychytávky mají možná zvládnuté dokonce lépe), ale pořídit je lze výrazně levněji, než „čistokrevnou“ MS Office.

Překvapivě zdatný nevlastní bráška microsoftské kanceláře
K takovýmto programům patří např. SoftMaker Office německé firmy SoftMaker. Je k dispozici pro operační systémy Windows 10, 8, 7, Vista, XP, Linux (x86, ARM, aj.), Google Android, Windows Mobile (Pocket PC) a Windows CE (ARM, MIPS, SH4, x86, aj.). Právě pro mobilní systémy je SoftMAker Office považována za lídra v tomto segmentu, kdy ji doporučují i OEM dodavatelé. O tom, že jde o zdařilý program, svědčí mj. i různá ocenění, která získal.
K dispozici jsou dvě verze: Standard a Professional (ta obsahuje navíc ještě čtyři slovníky Berlitz – anglicko-francouzský, německý, španělský a italský). Za první z nich si výrobce účtuje 70 USD (tedy přesněji řečeno 69,95) a pokud si 20 dolarů připlatíte, můžete mít profi verzi. Pokud se vám to zdá dost, když některé alternativy k MS Office jsou poskytovány zdarma, pak vězte, že suma se týká tří instalací, takže program můžete mít doma na tří různých PC pro různé členy rodiny, nebo jeden v práci apod. A na rozdíl od Microsoftu napořád. A pokud upgradujete ze starších verzí nebo z konkurenčních programů, výrobce vám ještě 30 dolarů sleví. V tomto případě pak vychází i nejvybavenější profi verze na 20 USD na uživatele, což při současném kurzu není ani pětistovka. A standardní, vhodná pro naprostou většinu uživatelů je něco málo přes 300 Kč – a to je cena, za kterou se opravdu nad pořízením kvalitního programu, a ve vší legální počestnosti, vyplatí uvažovat.
Co za tyto peníze dostaneme? Základními součástmi kancelářského balíku (v obou variantách) jsou programy TextMaker, PlanMaker, Presentations, BasicMaker a e-mailový klient Thunderbird v rozšířené (Enhanced) verzi.

Na své si přijdou i vědci
I když program samotný v českém provedení (tzn. uživatelském rozhraní) zatím k dispozici není (výrobce však připouští, že v případě většího zájmu není problém českou verzi připravit), ve výbavě doplňkových slovníků čeština mezi 75 podporovanými jazyky je, takže kontrolu pravopisu zvládnou jak aktuální verze 2016, tak starší 2012 bez problémů.
Základním prvkem, a důvodem, pro který si balíček kancelářských programů bude pravděpodobně většina z uživatelů pořizovat, patří textový editor. V tomto případě nese název Text Maker a svému názvu dělá opravdu čest – nenabízí jen pouhou tvorbu úhledných textových dokumentů, ale i rozsáhlé možnosti práce s nimi a jejich obohacení o nejrůznější další prvky včetně povedené grafiky, takže na své si rozhodně přijdou i velmi nároční uživatelé či „hračičkové“, kteří se vyžívají v grafickém vyšperkování psané tvorby. Jeden příklad za všechny: kromě bohatých možností formátování textu je k dispozici i vkládání objektů s nejrůznějšími efekty, jako např. podstínování, zrcadlení, 3D rotace apod.
K silným zbraním patří hlavně vysoká kompatibilita s oficiálním programem MS Word – jeho alternativa TextMaker zvládá dokonale práci jak se soubory ve starším formátu .doc, tak modernějším .docx, a stejně korektně převádí dokumenty vytvářené ve svém interním standardu do těchto formátů pro export dokumentů. Umožňuje i editaci souborů v dalších formátech jako .ODT, RFT či HTML apod. Jediným kliknutím lze exportovat vytvořené dokumenty i v univerzální PDF podobě, nebo vytvářet nyní populární E-booky ve formátu EPUB.
Nechybí samozřejmě ani různé utility a funkce pro vytváření vědeckých dokumentů, které využívají speciální značky a odkazový aparát, včetně křížových odkazů, indexování, tabulky apod. což nezřídka bývá pro některé z alternativních programů k MS Office problém. 
To samé, pokud jde o kompatibility a zastupitelnost lze říci i o tabulkovém procesoru (v daném případě pod označením Plan Maker), který dokáže být plnohodnotnou náhradou za originální microsoftský Excel. Pracovat s dokumenty v jeho formátech nabízí mnoho užitečných a výkonných funkcí pro plnohodnotnou práci s tabulkami a grafy.
Sadu doplňuje samozřejmě i alternativa k PowerPointu – název Presentations je dostatečně výstižný sám o sobě a nezbývá než konstatovat, že program ve své funkcionalitě nijak nezaostává za plnohodnotným PowerPointem, s jehož formátem i šablonami samozřejmě rovněž úspěšně a spolehlivě spolupracuje. To vše s jednoduchým a přehledným, uživatelsky přívětivým ovládáním. Až budete rozjímat u počítače, který jste dostali pod stromeček, pokud nejste skalními příznivci produktů Microsoftu a hledáte šikovný kancelářský program, tato možnost rozhodně stojí za úvahu. Program je k dispozici ve starší základní verzi i zdarma jako SoftMaker Free Office, ale vzhledem k možnostem, které nabízí jeho placená varianta, se rozhodně vyplatí i něco zainvestovat – a tyto možnosti vám zůstanou i pro příští roky, na které už po vás Microsoft bude chtít další předplatné.

A mám to zadarmo..!
K alternativním kancelářským programům místo MS Office patři Apache OpenOffice/ Libre Office (pův. StarOffice), open source software, který je k dispozici ve více než 30 jazycích, pro operační systémy Windows (kompatibilní s Windovs od verze 98 po Windows 8), Mac, Linux a Android. Používá otevřený formát dokumentů, neobsahuje e-mailového klienta, nabízí ale jednoduchý grafický editor.
Jinou alternativou může být např. Kingsoft Office, resp. nyní WPS Office (čínský product, ale překvapivě zdařilý, plně kompatibilní s Windows ME, 2000, 2003, Vista, XP, 7, 8, a do značné míry i s verzí 10, k dispozici i pro Linux, Android a iPhone/iPad), umožňuje i své rozhraní přepnout do klasické podoby MS Office. České rozhraní lze doinstalovat (starší verze lokalizovány), ale na úrovni kontroly gramatiky ji program přímo nepodporuje, lze použít slovníky z OpenOffice pro jazykovou kontrolu. Software je k dispozici i v profi verzi obohacené o různé funkce (zejména možnosti konverze mezi různými formáty) nabízené za 80 dolarů.

 

 
Publikováno: 22. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2568 článek mě zaujal 422
Zaujal Vás tento článek?
Ano