murr Schunk

Dávkování a doprava agresivních kapalin? I to se dá řešit!

Čerpání, doprava a dávkování kapalin, případně suspenzí patří k důležitým technologickým procesům v mnoha průmyslových odvětvích. Pro tyto účely se používají různé typy čerpadel, jejichž volba závisí na daném charakteru technologie, způsobu práce čerpadla, vlastnostech a chemickém složení čerpané kapaliny, a dalších parametrech.  

 

Individuální potřeby uživatelů z nejrůznějších odvětví již přes dvacet let úspěšně pomáhá řešit společnost Hennlich Industrietechnik, respektive její odštěpný závod HYDRO-TECH.

Dávkování se speciálními požadavky
V letošním roce HYDRO-TECH uvedl na trh novinku, určenou především pro speciální požadavky nasazení. Jedná se o písto-membránová čerpadla firmy SERA, typové řady R 510.1/511.1 (viz. obr.1). Čerpadla dosahují tlaku až 220 bar a dopravního množství až 1900 l/h. Vzhledem k tomu, že tyto požadavky se často vyskytují v petrolejářském průmyslu, lze tuto typovou řadu dodat i v provedení dle API Standard 674/675.
Všechny typové řady čerpadel SERA, která jsou u odborné veřejnosti velmi dobře zavedena, zaručují spolehlivé řešení nejrůznějších případů dávkování při zachování vysoké provozní jistoty a hospodárnosti.

Dávkování viskózních a abrazivních médií
Pro čerpání kapalin s vyšší viskozitou nebo s abrazivními vlastnostmi je vhodné použít peristaltická (hadicová) čerpadla. Odštěpný závod HYDRO-TECH dodává na trh čerpadla Ponndorf, která se s velkým úspěchem používají v mnoha aplikacích. „Nasazujeme je například při úpravě vody na dopravu vápenného mléka, v keramickém průmyslu na čerpání keramické šliky, na dopravu barev při výrobě textilu a při dalších aplikacích,“ uvedl Jan Valníček, product manažer pro čerpadla HYDRO-TECH. Výhodou při použití těchto čerpadel je, že nedochází k žádné změně konzistence čerpaného média, jako například při dopravě jogurtů s kousky ovoce, latexu a pod. Další výhodou je i značná samonasávací schopnost osm až devět metrů v.s., dopravní množství až 30.000 l/hod a tlak až 15 bar.
Tato peristaltická čerpadla umožňují chod na sucho a vzhledem k tomu, že nemají žádné klapky ani ventily, jsou lehce čistitelná. Pro zákazníky, kteří potřebují používat jedno čerpadlo na více místech, je určeno mobilní provedení. „Jsme schopni dodat také další příslušenství, různé typy hadic a dál upravit zařízení na míru požadavkům uživatele,“ uvedl Jan Valníček. Může jít například o úpravu pro eliminaci sedimentace média v čerpadle (viz. obr.2), zvláštní upevnění přírub pro rychlejší výměnu pracovní hadice pro potravinářské použití nebo mobilní „vysavač“ pro čištění nádrží s nečistotami.
 

www.hennlich.cz

 

 

 
Publikováno: 18. 10. 2011 | Počet zobrazení: 3662 článek mě zaujal 773
Zaujal Vás tento článek?
Ano