Schunk

Plastové řetězy mohou nahradit ocelové

Na logistickém veletrhu Breakbulk 2015 v belgických Antwerpách představila norská firma Load Solutions AS, zabývající se poutacími a nákladovými systémy, pozoruhodnou novinku. Unikátní plastový řetěz vyvinutý ve spolupráci s firmou Dyneema.  

 

Lehký nekovový řetěz, uvedený na trh pod obchodním názvem Tycan, je vyroben z pevných plastových vláken firmy Dyneema, které výrobce označuje jako nejsilnější vlákna svého druhu na světě. Byl vyvinut s cílem nahradit ocelové řetězy, které se tradičně používají pro nakládání carga a bezpečné upevnění nákladu během přepravy. Patentované vlákno z polyethylenu o ultravysoké molekulové hmotnosti (UHMWPE) je 15krát pevnější než ocel o stejné hmotnosti a až o 40 % více, než dosahuje pevnost u aramidových materiálů.
Nový řetěz vzbudil značnou pozornost, byl oceněn pro svůj vynikající výkon ze strany uživatelů napříč celou řadu průmyslových odvětví, zejména pro přepravu těžkých nákladů, v hornictví, v průmyslu ropy a zemního plynu až po komerční rybolov. Nové syntetické řetězy, které jsou rybáři vrhány a vytahovány za různých povětrnostních podmínek až 24krát denně, jsou lehké, bezpečné a snadno použitelné. Tycan váží až 8krát méně než konvenční kovové alternativy a navíc je při používání až více než 50násobně méně hlučný.
K jeho hlavním výhodám patří i to, že je výrazně šetrnější a efektivnější. Významně zvyšuje produktivitu a úspory nákladů v průběhu celého dopravního procesu. Použitím nového řetězu se výrazně snižuje hmotnost, což znamená, že nákladní automobily mohou bezpečně vézt více nákladu.
„Pro vícejednotkové logistické společnosti znamená každý kousek nákladu eura. Vyvinuli jsme proto kalkulátor váhových úspor, který je k dispozici na našich webových stránkách a zákazníkům umožňuje přesně spočítat, jak velkou hmotnost mohou ušetřit pomocí řetězů Tycan místo kovových“, říká Alex Rock, marketingový manažer Load Solutions. Nižší hmotnost těchto řetězů se promítá v mnoha případech i do nižších nákladů na pracovní sílu - při upevňování nákladu je potřeba méně spolupracujících rukou, tzn. menší počet pracovníků, zabezpečovací procesy jsou rychlejší a efektivnější, takže např. pro lodě to znamená kratší dobu pobytu v přístavu, což opět znamená i nižší náklady. Další významné dodatečné úspory lze dosáhnout nižšími náklady na kompenzaci poškozeného zboží a vybavení v důsledku promáčknutí či škrábanců často způsobovaných kontaktem s ocelovými řetězy. Na rozdíl od nich je plastový řetěz příznivější pro lakované povrchy a pro citlivý náklad.
 

 
Publikováno: 19. 2. 2016 | Počet zobrazení: 1248 článek mě zaujal 215
Zaujal Vás tento článek?
Ano