Schunk

Pomocníci pro běžné i nebezpečné sklady

Společnost Linde MH uvedla na trh několik novinek, mezi kterými dominuje nová výsuvná kabina pro řidiče těžkých vysokozdvižných vozíků s nosností od 10 do 18 t, inovativní elektrický asistenční systém DMC pro retraky a speciální vysokozdvižné vozíky s ochranou proti výbuchu.  

 

Bezpečnostní předpisy pro práci s vysokozdvižnými vozíky ukládají řidičům v případě, že je čelním vysokozdvižným vozíkem naloženo a manipulováno břemeno, které brání výhledu ve směru jízdy, povinnost jet pozpátku. Pokud vozík couvá a břemeno bočně přesahuje obrys vozíku, nemá řidič výhled na náklad. Řešení přináší výsuvná kabina (jako volitelná výbava), s níž se řidiči vyhnou couvání v takových případech.

Sedí vysoko, vidí daleko…
Výsuvnou kabinu lze ovládat pomocí samostatného joysticku nebo čtyř tlačítek s předvolbami, které lze individuálně naprogramovat. Kabina stoupá rychlostí 0,24 m/s do maximální výšky 5,5 m (odkud má pak řidič ničím nerušený výhled nad celým nákladem i v případě, že jde o dlouhé a objemné zboží), kterou dosáhne za méně než 10 s. Bezpečný provoz zajišťuje automatické omezení rychlosti, v závislosti na výšce zdvihu kabiny.
Těžké vozíky Linde mohou být vybaveny i rotační stanovištěm, která je alternativou k výsuvné. Zde může řidič otočit celou kabinu o 180°, takže břemeno zůstane na vidlicích za jeho zády. Rotační kabiny byly vyvinuty pro elektrické vysokozdvižné vozíky Linde o nosnosti 2,5 až 5 t a pro vozíky se spalovacím motorem s nosností 2 až 8 t. V závislosti na konkrétním modelu a provedení se sedadlo řidiče včetně sloupku řízení a pedálů může plynule otáčet až o 90o tak, že řidič sedí bokem ve směru jízdy.

DMC - Dynamic Mast Control
Pro bezpečnější provoz ve skladech představila firma rovněž inovativní elektrický asistenční systém DMC pro vysokozdvižné vozíky typu retrak. Senzory řízený systém poskytuje řidičům retraků vysoce účinnou podporu. Základem je velmi přesný a energeticky úsporný elektrický lineární pohon výsuvu sloupu, který umožňuje i funkce souběžného posunu a zdvihu bez snížení rychlosti. Unikátní inovativní „Linde Electric Reach" automaticky zajišťuje plynulý, simultánní zdvih a vyskladňovací operace s optimální produktivitou, systém DMC automaticky kompenzuje a minimalizuje výkyvy sloupu prostřednictvím přesných protipohybů celého sloupu, takže obsluha se nezdržuje čekáním na ustálení výkyvů sloupu vozíku a může s nákladem bezpečně manipulovat. Navíc při vyskladňování paletizovaného zboží z regálu mohou být vidlice vždy zasunuty pod paletu na první pokus, což zrychluje cyklus vyskladňování a snižuje riziko poškození regálu.

Manipulátor pro explozivní prostředí
Nové modely speciálních vysokozdvižných stohovacích vozíků řady 1172 EX s ochranou proti výbuchu, vyvinula firma pro použití v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Elektricky poháněný vysokozdvižný vozík může být použit k uchopení otevřeného nebo zavřeného sudu o hmotnosti až 300 kg a lze ho doplnit různými přídavnými zařízeními pro snadné a bezpečné uchopení a otáčení sudů.
Pro chemické společnosti je určena základní verze EX vozíku pro použití v ochranném pásmu zóna 1 s kombinací přídavných zařízení pro uchycení a otáčení sudů. Umožňuje zvedat, transportovat a polohovat uzavřené sudy s otevíracím víkem o Ø 300 až 600 mm. Úhel otáčení sudu je od 0° až do 180° tak, aby bylo možné nalít jeho obsah do jiného zařízení. Vozík je ovládán pomocí dostatečně dlouhé řídicí oje, takže se obsluha nachází vždy v dostatečně bezpečné vzdálenosti. Horní část řídicí oje je uzpůsobena k ochraně rukou obsluhy a umožňuje řízení vozíku z levé nebo pravé strany. Všechny hydraulické funkce manipulátoru jsou citlivě řízeny snadno dosažitelnou ruční pákou.
Druhý EX model s možností otáčení břemene byl vyvinut pro farmaceutický průmysl a je určen pro nasazení v ochranné zóně 2, kde lze manipulátor použít pro uchopení otevřených sudů a následně provádět plnění nebo odměřování surovin. Tento speciální vozík je o 100 mm delší než model pro chemické firmy, a místo ruční páky pro ovládání pracovní hydrauliky je vybaven dálkovým ovládáním pomocí dvoustupňových tlačítek.

25 let na českém trhu
Letošní rok byl pro české zastoupení Linde MH významný, protože oslavili 25 výročí fungování na českém trhu. Typické červené vozíky s logem Linde, které se staly symbolem kvality a nejmodernějšího technologického know-how, dnes jezdí v širokém portfoliu českých firem z nejrůznějších oblastí.
Historie značky Linde se u nás datuje do roku 1990, kdy se firma Liftec stala autorizovaným dealerem této manipulační techniky. Vozíky si rychle získaly českého zákazníka. Na základě výborného renomé firmy Liftec došlo k akvizici dealerství německým koncernem Linde AG, a tak se Liftec stal v roce 2003 součástí koncernu Linde AG. Od té doby působí na trhu jako Linde Material Handling Česká republika s.r.o.
V roce 2004, kdy značka oslavila 125 let od svého vzniku, byla provedena investice do výstavby nového sídla společnosti v Praze se skladovými a servisními prostorami a školicím střediskem. O rok později byly nejen zrekonstruovány prostory v ostravské pobočce, ale také byly na trh poprvé uvedeny vozíky Linde s pohonem na CNG, které jsou dnes nejrychleji rostoucím segmentem v oblasti manipulační techniky. S rokem 2006 přichází nový vlastník Linde MH, koncern KION Group.
Od roku 2010 se dále rozšiřuje síť kamenných poboček, byly zavedeny nové standardy pro použité vozíky a byla spuštěna i on-line půjčovna vozíků. Výroba těžkých vozíků byla převedena do Nového Jičína k obchodnímu partnerovi VOP CZ. Rozvojem prošlo i oddělení Linde řešení, které pro zákazníky nabízí vypracování kompletní logistické studie a řešení přímo na míru. V loňském roce byl zahájen provoz Centra pro regeneraci trakčních baterií přímo v pražském sídle a byla otevřena nová pobočka v Plzni. V současnosti společnost Linde Material Handling Česká republika nejen v Praze, ale ve všech čtyřech pobočkách v ČR, zaměstnává přes 250 lidí.

 

 
Publikováno: 19. 2. 2016 | Počet zobrazení: 1613 článek mě zaujal 208
Zaujal Vás tento článek?
Ano