Schunk

Hi-tech obrábění a aditivní výroba se představily na Slovenské technické univerzitě

České a slovenské zastoupení společnosti DMG MORI svůj letošní Open House v Trnavě ve dnech 24. – 27. listopadu pojalo jako EMO follow up akci pořádanou v novém Centru excelence 5osého obrábění na Ústavu výrobných technologií Materiálovotechnologické fakulty STU v Trnavě. Moderní středisko, vybudované i za přispění fondů EU, nebylo pro tuto akci zvoleno náhodou: podstatnou část jeho strojního vybavení tvoří právě obráběcí stroje DMG MORI.  

 

Centrum má dvě pracoviště: pro CNC HSC high-tech 5osého obrábění a CAD/CAM high-tech pro 5osé obrábění. Odborníci centra se zaměřují na výzkum všech způsobů strategií 5osého obrábění, nastavování, přerušovaného a kontinuálního CNC frézování tvarových ploch, výzkum HSC frézování a soustružení, CNC ultrazvukového a 5osého obrábění, laserového obrábění a obrábění těžkoobrobitelných materiálů. Provádí se zde i výzkum a opotřebení nástrojů při obrábění a jejich CNC broušení, parametrů procesu řezání a parametrů a vlastností řezných kapalin (MQL, Dry Machining). Kromě toho nabízí centrum i různé poradenské služby jako konzultace v oblasti ekologického přístupu k obrábění, v oblasti CAD/CAM systémů, procesních médií a optimalizace výrobního procesu.
Řadu z těchto činností si mohli vyzkoušet naživo i účastníci podzimního Open House DMG MORI.
Specialisté DMG MORI předvedli na čtyřdenní akci, které se každodenně účastnilo na 90 návštěvníků z řad studentů i zástupců průmyslových firem naživo pod třískou výběr high-tech strojů, které byly prezentovány na posledním veletrhu EMO 2015 v Miláně, a seznámili je s technologickými novinkami, inovacemi a trendy v oboru.
Bloky přednášek byly doprovázeny ukázkami fyzického obrábění na všech strojích. Technologie soustružení byly předváděny na strojích NLX2500 SY/700, CTX beta 800 TC, NZX 2000 a CTX alpha 500. Pro ukázky technologií frézování posloužily DMU 40 FD eVo linear, NHX 4000 2. generace, DMU 85 monoBLOCK, HSC 105 linear, dva zástupci řady ECOLINE - ecoMill 600 V a ecoTurn 450 V3, ULTRASONIC 20 linear a laserové technologie obrábění zastupoval model LASERTEC 80 Shape, druhý nejvýkonnější model této produktové řady. Nechybělo samozřejmě ani seznámení s novými možnostmi ovládacího rozhraní v podobě řídícího CNC panelu Celos.
Obrábění doplnilo letos i téma 3D tisku, které na Open House prezentovali zástupci společnosti MCAE. Ta je dlouhodobým technologickým partnerem MTF STU a patří u nás mezi absolutní špičku v tomto oboru. Firma tak rozšířila přehlídku tradičních  o tento nový trend.
STU Trnava se v již několik let transformuje na špičkové vědecké středisko zaměřené na spolupráci s průmyslem, a investuje do nejmodernějšího vybavení a technologického zázemí. Centrum Excelence 5osého obrábění doplnil na počátku prosince i nově otevřený kampus a Univerzitní vědecký park Trnava – první instituce svého druhu na Slovensku. Univerzitný vedecký park „Campus MTF STU" – CAMBO, jak zní oficiální název nového vědeckého střediska v areálu MTF STU, zahrnuje i dva nové objekty s laboratořemi vybavené nejmodernějšími technologiemi na světové úrovni: Vědecké pracoviště materiálového výzkumu (primárně zaměřené na oblast materiálového inženýrství v oblasti ionových a plazmových technologií) a Vědecké pracoviště automatizace a informatizace výrobních procesů.
 

 
Publikováno: 19. 2. 2016 | Počet zobrazení: 1417 článek mě zaujal 238
Zaujal Vás tento článek?
Ano