OnRobot Schunk

Projekt Artik: Samsung se zaměřuje na internet věcí

Samsung představil novou hardwarovou platformu Artik, která je určena pro segment označovaný jako Internet věcí (Internet of Things - IoT). Jde o čipy, které umožní snadnější a rychlejší vývoj nových firemních, průmyslových a uživatelských aplikací pro dobu, kdy bude internet dostupný téměř ve všem. 

 

Nová řada Artik se skládá ze tří modelů založených na technologii SoC (System-on-Chip), tedy z ucelených hardwarových řešení v miniaturním provedení. Jméno možná zní jako z dětského pořadu, ale Samsung má s novou čipsetovou platformou velké ambice a chce Artik dostat na výsluní mj. i tím, že nabídl cenu 90 000 dolarů tomu, kdo s využitím zmíněných modulů pro IoT vyřeší problém rekordního sucha v Kalifornii. Jak tedy vypadá novinka, kterou budou mít zájemci k dispozici z hlediska technických parametrů?
Nejmenší z představených IoT modulů je Artik 1 s rozměry 12 × 12 mm. Čipset je osazen dvoujádrovým procesorem s takty 250 a 80 MHz, má pohybový senzor a připojuje se k okolí přes Bluetooth Low Energy. Tento hardware je určen pro úplně nejmenší zařízení se základní funkčností. Na druhé straně nové řady stojí nejvyšší a nejvýkonnější model nové série Artik 10 s rozměry 29 × 39 mm, určený pro zařízení IoT s vysokým výkonem, zejména pro servery a průmyslové využití. K dispozici má 8jádrový procesor v konfiguraci 4 × 1,3 GHz a 4 × 1 GHz s grafickým adaptérem Mali-T628. Dvě GB RAM doplňuje 16GB paměť, konektivita je stejná jako u Artik 5. Čipset má k dispozici kodeky pro přehrávání Full HD videí se 120 fps a pro dekódování MPEG-2/VC1. Poslední z trojice nově uvedených čipsetů představuje pomyslnou “zlatou střední cestu”,je naproti tomu vyvážením mezi svou velikostí a výkonem - bude určen např. pro domácí „huby“, drony apod. Na desce s rozměry 29 × 25 mm je osazeno 1 GHz dvoujádrový čip a grafický adaptér Mali-400, 512 MB RAM a 4 GB interní paměť. Konektivitu obstarává WiFi, Bluetooth, Bluetooth LE a Zigbee. K dispozici je již celá řada audiovizuálních kodeků. Artik 5 je velmi podobný hardwaru, na kterém byl před čtyřmi lety postaven Galaxy S II.
 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 1036 článek mě zaujal 208
Zaujal Vás tento článek?
Ano