Schunk

Insekticidní plast pomůže v boji proti malárii

Aimplas – španělský Technologický institut plastů, sídlící ve Valencii - spolu s Inesfly Corporation a univerzitou v Zaragoze, pracují na vývoji plastu pro výrobu sandálů a rohoží, který by odpuzoval hmyz přenášející endemická onemocnění. Nová generace pěnových plastů bude mít insekticidní vlastnosti, aby se zabránilo přenosu nemocí, jako jsou např. malárie, žlutá zimnice, horečka dengue, encefalitida, Chagasova nemoc či leishmanióza. 

 

Projekt nazvaný Inmaplesp, na který byl schválen rozpočet ve výši přes 37 000 eur bude trvat 24 měsíců a je financován z prostředků španělského ministerstva hospodářství a konkurenceschopnosti.

Dlouhá životnost a nízká toxicita
Nejde o první projekt takovéhoto druhu. Aimplas již vyvinul např. speciální fungicidní plasty pro ochranu potravinářských výrobků před plísněmi a nebezpečnými houbami. S valencijskou firmou Adapta Color spolupracuje v rámci výzkumného projektu Repelpin na vývoji nové generace tzv. funkčních povrchů s insecticidním efektem určeným pro vnější nátěry nábytku až po fasády. Jejich efektivita by měla dosáhnout nejméně dvouletého působení. V současné době existuje velké množství účinných repelentních látek proti hmyzu. Jedním z jejich největších omezení je však to, že jde o látky teplotně nestabilní, což komplikuje jejich použití v mnoha oblastech, jako jsou např. práškové nátěrové hmoty, protože se během procesů výroby a použití snadno rozkládají nebo odpařují. Cílem výzkumníků bylo vytvořit v průběhu projektu funkční povlak naprosto bezpečný pro lidské zdraví (prokázalo se, že neuvolňuje pachy a je není zařazen mezi účinné látky, které mohou být toxické pro lidi), s dlouhou životností.

Užitečné pro celý svět
Nyní se Aimplas, ve spolupráci s odborníky z dalších firem, zaměřil na boj proti hmyzím přenašečům nebezpečných chorob. Insekticidní látky v plastech se na trhu již objevily dříve, zatím se však omezovaly na moskytiéry, zvířecí obojky, ušní značky pro dobytek či protikomáři náramky. Projekt Inmaplesp by měl vyzkoušet začlenění insekticidu do materiálu prostřednictvím mikrokapslí, které budou chránit účinnou látku před možným rozkladem a degradací v průběhu zpracování materiálu a umožňují lepší kontrolu nad rozšířením insekticidu v konečném výrobku. Technologii mikrozapouzdření firma Inesfly již úspěšně demonstrovala v oblasti insekticidních nátěrových hmot, nyní se inovace přesouvá i do oblasti plastových matric.
Plastové výrobky, jako jsou sandály a rohože, obsahující insekticid najdou uplatnění hlavně v rovníkové a subsaharské Africe, Střední a Jižní Americe. Jak ale zdůrazňuje Aimplas, užitečné budou také v Evropě, v zemích, jako je Španělsko, kde vlivem změny klimatu dochází nyní rovněž k pohromám jako je zamoření subtropickými druhy hmyzu (např. tygří moskyti), které se šíří i do severnějších oblastí.
 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 1235 článek mě zaujal 242
Zaujal Vás tento článek?
Ano