hnv murr

Robot-potápěč kontroluje stav jaderných reaktorů

Pracovníci jaderné elektrárny Edwin Irby Hatch u města Baxley v americké Georgii získali nového pomocníka: s kontrolou reaktoru ponořeného ve velkém bazénu i nádrže samotné, kterou je nutno pečlivě monitorovat, jim pomáhá speciální robot.  

 

Dosud se během plánovaných odstávek na údržbu a doplnění paliva muselo vždy několik techniků a inspektorů složitě vyšplhat na plošiny zavěšené nad vodní nádrží a spouštět do ní kamery připevněné na tyčích nebo na lanech, aby mohli zblízka prohlédnout svařené spoje a povrch tlakové nádrže reaktoru. Proces kontroly byl pomalý a technici museli dbát na ochranu před radiací z paliva umístěného pod nimi.
S pomocí plovoucího robota nazvaného Stinger se nyní dostanou pracovníci elektrárny na místa, která byla pro člověka dříve naprosto nedostupná. Dálkově ovládaný robot, který je o něco vyšší než člověk, je řiditelné podvodní plavidlo bez lidské posádky - první svého druhu na světě. Je vybaven malými počítačově ovládanými turbínami nastavitelnými do různých směrů a barevnou videokamerou s vysokým rozlišením. V současné době se začíná využívat v jaderných elektrárnách po celých USA během pravidelných odstávek na doplnění paliva a inspekci technického stavu. „Stinger musí se svými kamerami a dalšími nástroji pracovat v místech, ve kterých by člověk nepřežil. Proto potřebujeme, aby tento typ práce dělali roboti. Tyto činnosti totiž nelze provádět jiným způsobem a Stinger byl vytvořen specificky pro práci v takovémto prostředí,“ říká Brandon Smith, inženýr ze společnosti GE Hitachi Nuclear Energy, který vedl vývoj tohoto stroje.
Robot se dokáže ponořit do vody obklopující reaktor na dobu až tří týdnů a pomocí kamery zblízka pečlivě kontroluje opotřebení materiálu. Kromě kamery je vybaven i vysokotlakou vodní tryskou, tzv. vodním laserem, jehož pomocí čistí kovové povrchy a umožňuje tak přesnou vizuální kontrolu svařených spojů. Povrch robota je opatřen ochrannou povrchovou vrstvou z wolframu a elektronikou s nižší citlivostí vůči radiaci. Ovládání stroje zvládne jediný technik, který jej může řídit ze vzdálenosti mnoha desítek metrů od nádrže. Robot je napojen pomocí napájecích a ovládacích kabelů, které zajišťují spojení, jak s řídicím technikem, tak s certifikovanými inspektory mimo elektrárnu. Stinger se snadno dostane i do omezených prostor a špatně přístupných rohů, kde hledá náznaky možných závad jednotlivých součástí - dříve, než se z nich stane problém. Svou práci může navíc vykonávat současně s dalšími činnostmi, které se během odstávky provádí, protože není nutné, aby se kvůli němu nad vodní nádrží pohybovali technici na závěsných plošinách.
 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2056 článek mě zaujal 464
Zaujal Vás tento článek?
Ano