Aimtec hnv murr

Jak zabránit poruchám strojů a zařízení Levnější prevence než náprava

Čistit stroj a zbavovat olej ve stroji vody a nečistot je nákladné – ať už se použije libovolná technologie. Nejefektivnější je zabránit vstupu nečistot do systému z vnějšku.

 

Utěsněte systémy
Ať už jde o převodovku, hydrauliku, pumpu nebo mazací systém turbíny, krokem číslo jedna je zamezit vniku nečistot do systému veškerými otvory, které jsou zejména na nádrži či skříni stroje. Návazným krokem je, zabezpečit dýchání olejového systému zavzdušňovacími filtry, které jsou opravdu schopny zachytávat nečistoty a vlhkost z nasávaného vzduchu do nádrže.

Dýchání strojů
Odvětrání olejových nádrží hydraulických systémů, převodovek či mazacích okruhů, se obvykle kombinuje s otvorem na doplňování olejů. Mnohdy se jedná o víčka bez filtru. V lepším případě je na nádrži víčko s jednoduchým filtrem. Tyto filtry nedokážou zachytávat vzdušnou vlhkost a jsou obvykle schopny filtrovat částice od 40 µm a větší. 
To je z hlediska ochrany oleje nedostatečné. Nejzávažnější z hlediska opotřebení jsou zejména částice v jednotkách mikrometrů – tedy tak velké, nebo menší, jako je vůle mezi pohybujícími se částmi (typicky 3-5 µm) resp. tloušťka mazacího filmu. Bavíme se tedy o částicích, které jsou lidskému oku neviditelné (pro ilustraci lidský vlas má přibližně tloušťku 65 µm).

 

 

Zavzdušňovací filtry s desikantem
Hygroskopické zavzdušňovací filtry s desikantem vynalezl v 80. letech Jim Waller, a jelikož se toto technické řešení velmi osvědčilo, založil společnost Des-Case, která je dnes světovou jedničkou a tahounem v inovacích v oblasti zavzdušňovacích filtrů. Des-Case vyrábí zavzdušňovací filtry pro celou řadu partnerů a proto se s jejich filtry můžete setkat pod známými značkami výrobců olejů či hydraulických prvků. Čím dál širší je také spolupráce přímo s výrobci zařízení (zejména převodovek) a proto filtry Des-Case lze nalézt přímo u nových strojů. 
Desikant je hygroskopická látka, která vysouší své okolí. V zavzdušňovacích filtrech se nejčastěji používá jako desikant silikagel. S tím se setkáváte např. u nových bot či u některých potravin (arašídy). Silikagel má velkou a dlouhodobou schopnost jímat vlhkost či vodní páry. Součástí desikantu je indikátor vlhkosti, který ukazuje změnou barvy saturaci desikantu vodou. Nejlepší indikátor je modrý, který po saturaci silikagelu mění svou barvu do růžova. Jednoduše tak obsluha nebo technik údržby pohledem přes průhledné pouzdro filtru zjistí, že filtr je potřeba vyměnit.
Funkce filtru s desikantem je v podstatě triviální. Vzduch z vnějšího prostředí při „nádechu“ stroje prochází filtrem, kde se ze vzduchu odstraní částice nečistot, pak prochází náplní desikantu (silikagelu), kde se z proudícího vzduchu odstraní vlhkost a pak vzduch prochází dalším filtrem. Odtud do nádrže s olejem proudí čistý a suchý vzduch.
Filtry Des-Case mají celou řadu unikátních konstrukčních prvků. V podstatě jsou nezničitelné a schopny eliminovat problém unikající olejové mlhy, mají systém řízení množství protékajícího vzduchu a další. Výrobní škála je také unikátní – od maličkých „knoflíkových“ filtříků pro půl litrové náplně až po obří filtry o velikosti popelnice pro zabezpečení statisíce litrových tanků s oleji či palivem. Všechny filtry Des-Case v současné době jako jediné splňují přísnou evropskou legislativu a jsou v souladu s nařízením evropské komise REACH.
A co je přínosem? Spolehlivější zařízení s delší životností, menší spotřeba oleje, nižší náklady na údržbu. Je např. prokázané, že instalace kvalitního zavzdušňovacího filtru s desikantem dokáže prodloužit životnost ložisek minimálně 2-3 násobně.

Hybridní zavzdušňovací filtry
Tato nová generace zavzdušňovacích filtrů se používá zejména ve velmi vlhkých, prašných či agresivních prostředích. Hlavní rozdíl proti filtru s desikantem je v rozšíření o expanzní komoru.
Membrána uvnitř expanzní nádoby se podle tlakových poměrů ve skříni převodovky smršťuje či roztahuje. Pokud jsou změny hladiny ve stroji relativně malé (např. vlivem změny teploty) systém využívá pro dýchání pouze prostor expanzní komory – olejová náplň je tak de-facto úplně izolována od vnějšího prostředí. Až ve chvíli, kdy se v nádrži vytvoří malý podtlak resp. přetlak, otevřou se ventily ve spodní části filtru a vzduch proudí filtrem dovnitř resp. ven.
Instalace nevyžaduje žádné konstrukční úpravy stroje a zabere pouze několik minut.

Rychlospojky
Rychlospojky na olejové nádrži ušetří spoustu času při doplňování oleje nebo při připojování obtokové filtrace. Především však není nutné pokaždé systém otevírat a předejde se další kontaminaci olejové náplně.

Vhodné skladování a manipulace s mazivy
V praxi velmi často vídáme, že každé doplnění oleje se projeví ve zvýšení znečištění oleje ve stroji. Příčin je několik.

 

Nový olej
Nezřídka se stává, že dodaný nový olej nesplňuje kvalitativní požadavky stanovené výrobcem zařízení. Nový olej tak má např. kód čistoty 19/17/15 a požadavek výrobce stroje je 15/13/11. Řešení problému je jednoduché – pravidelná vstupní kontrola maziv a čištění oleje před aplikací v zařízení.

Skladování maziv
Nevyhovující skladování maziv, kdy se otevřené sudy a kontejnery nacházejí přímo v provozu nebo naopak venku na dvoře, umožnuje vnik nečistot a vlhkosti do oleje. Nejasné označení umožní záměnu maziv.  
Řešení - sklad maziv musí mít jasný řád a štábní kulturu. Načaté sudy se zabezpečí zavzdušňovacími filtry s desikantem, které zabrání vniku vody a nečistot do oleje. Případně se sudy a kontejnery vybavují nástavci s rychlospojkami. Oleje se před použitím přečistí nebo filtrují, tak aby se do strojů dostával opravdu čistý nový olej.  

Manipulace s oleji
Pro manipulaci s mazivy se často používají nevyhovující prostředky. Olej se přelévá ze sudu do otevřených nádob (kýblu či konve) a pak pomocí trychtýře do stroje. V lepším případě obsluha kýbl na olej vytře hadrem. Olej tak není nijak chráněný proti vnější kontaminaci.
Příkladem vhodného řešení je variabilní systém IsoLink pro precizní manipulaci s oleji. Nádoby jsou hermetickým uzavřením chráněny před vnější kontaminací. Výdej oleje má ergonomické ovládání a plnění nádob je možné provést přes rychlospojky. Systém samozřejmě podporuje barevné kódování.

Barevné kódování
Optimální je, pokud se zavede barevné označování pro jednotlivé druhy oleje, aby se předešlo vzájemnému smísení nekompatibilních olejů. Každý typ oleje pak má přiřazen svoji barvu, která je jasně viditelná na plnicím otvoru stroje, na vyhrazené filtrační jednotce či přenosném kontejneru pro daný typ oleje.

Závěr
Pokud nevíte kde začít, nejlepší je začít auditem současného stavu. Je vhodné Identifikovat slabá místa a navrhnout nápravná opatření, podle nákladnosti a rychlosti návratnosti pak naplánovat jednotlivé kroky.
Vyplatí se to? Ano. Velmi rychle.
 

 
Publikováno: 8. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2136 článek mě zaujal 447
Zaujal Vás tento článek?
Ano