murr Schunk

Jak se bude svítit u Fordů

S novou technologii osvětlení přišli odborníci z vývojového oddělení Ford v německých Cáchách, která by se měla dostat k zákazníkům již v blízké budoucnosti. Jde o pokročilou technologii, která umožní řidiči při jízdě v noci snadněji rozeznat potenciální nebezpečí.  

 

Advanced Front Lighting System a Spot Lighting, jak se technologie nazývají, jsou v předvývojové fázi. Mnoho řidičů musí v noci reagovat na někoho či něco, co se objeví najednou jakoby odnikud. Řidič bude díky nové technologii rychle upozorněn na osoby nebo zvířata představující riziko srážky.

Světla, která si „pamatují“ cestu
Pokročilý systém předních světlometů zjednoduší řidičům noční jízdu v neznámém prostředí a pomůže jim snadněji spatřit nečekané nebezpečí - dokáže na základě snímání dopravních značek kamerou na křižovatkách a kruhových objezdech rozšířit osvětlenou plochu, aby měl řidič větší šanci spatřit objekty blížící se z různých směrů - např. na kruhových objezdech světla důkladněji osvítí výjezd, takže řidič může zkontrolovat, zda mu cestu nekříží cyklista nebo chodec. Podstatné je, že kamerou řízený systém využívá již existující technologie: adaptivní světlomety a systém rozpoznávání dopravních značek. Díky jejich propojení dokáže řidiči poskytnout lepší rozhled, když vůz míjí značku kruhového objezdu nebo má dát přednost na křižovatce. Systém také využívá informace z GPS, aby mohl lépe osvětlit zatáčky a strmé úseky na cestě. Pokud nejsou tyto údaje k dispozici, spoléhá se technologie na kameru pod vnitřním zpětným zrcátkem vozu, jež sleduje čáry na silnici před ním. Díky tomu může předvídat, kam se silnice stáčí, a uzpůsobit tvar a dosah světelného kužele.
Dalším vývojovým krokem je propojení kamery s navigačním systémem, který si informace získané kamerou a údaje z GPS ukládá, aby si zapamatoval profil silnice a při jejím opakovaném průjezdu mohl efektivněji svítit na cestu. Když pak řidič jede znovu po stejné trase, nastavení světlometů již probíhá automaticky.

Posvítí si na překážky
Technologie Spot Lighting pomáhá soustředit řidičovu pozornost na chodce, cyklisty a dokonce i velká zvířata nacházející se v cestě vozu nebo vedle silnice. Pracuje s infračervenou kamerou umístěnou v masce chladiče, která vyhledává potenciálně nebezpečné objekty a jejichž přítomnost zvýrazní. Dva nejrizikovější objekty před vozem ozáří pomocí dvou speciálních LED světlometů vedle předních mlhovek. Světlo se namíří v úzkém pruhu do směru potenciálního nebezpečí a současně je zobrazí na displeji, kde zvýrazněné objekty podle vzdálenosti a míry rizika označí buď červeným, nebo žlutým rámečkem. Dokáže najednou sledovat až 8 osob či větších zvířat (včetně větších psů), a to až na vzdálenost 120 m.
 

 
Publikováno: 11. 11. 2015 | Počet zobrazení: 2009 článek mě zaujal 405
Zaujal Vás tento článek?
Ano