murr Schunk

Síla rotačního tváření dokáže vzdorovat i tornádu

Americká plastikářská firma Granger Plastics si našla netradiční obor podnikání: výrobu úkrytů proti tornádům. V zemi, kde jsou tyto přírodní síly poměrně častým hostem, s nimi dělá dobrý byznys.  

 

S výrobou ochranných přístřešků začala firma v roce 2001, tehdy ještě na zakázku pro jinou společnost. Nyní je vyrábí sama a zájem o ně je značný. Díky předchozímu působení pro firmu vyrábějící kontejnery pro leteckou a námořní přepravu mají certifikaci FAA, a kladou důraz na dodržování norem a výrobních postupů (některé části jsou přeměřovány až 12krát) i kvalitní nářadí a materiály - používají např. výhradně plasty, které prošly testy FEMA (Federal Emergency Management Agency, americká Federální agentura pro zvládání krize).
Materiál používaný pro výrobu Granger ISS Tornado Shelter je rotačně tvarovaný polyetylén, jeden z nejtrvanlivějších a nejodolnějších materiálů na planetě. Jak zdůrazňuje výrobce, tyto kryty mají mnohem větší životnost, než jakékoliv jiné útočiště, které je aktuálně dispozici, včetně objektů ze skelných vláken a sklolaminátu či ocelových a betonových jednotek.
V průběhu let vytvořila firma tisíce tornádových úkrytů. Postupně upravili design a zaměřili se zejména na odolnost vstupních dveří, které musí projít přísnými bezpečnostními testy prověřujícími jejich odolnost. Ty jsou nejkritičtější částí podzemního přístřeší proti bouři a dokážou odolat rázové zkoušce, při níž je vržena hmotnost 7 kg proti dřevěné desce rychlostí 160 km.h-1. Jsou vícevrstvé konstrukce a jejich základem je plát polykarbonátu, vložený mezi dvě lineární vrstvy nízkohustotního polyetylénu po stranách (firma také dělá neprůstřelné vstupní dveře pro domy, zpevněné speciální textilií z kompozitního materiálu). Sílu a trvanlivost výrobků vyráběných technologií rotačního tváření otestuje dokonale ovšem hlavně rotující tornádo…
Současný typ krytu je celopolyethylenová skořepina, komplexně vyrobená z odolného plastu s výjimkou montážního materiálu a několika dalších prvků, jako jsou např. pneumatické válce, které umožňují snadno otevřít odolné dveře krytu. Úkryt, který se prodává za 6000 dolarů, pojme šest i více lidí, s výkopovými pracemi a instalací vyjde na ca 7000 dolarů – což není tak moc za záchranu života. Dodává se s doživotní zárukou. Dvouplášťový, pěnovou výplní izolovaný úkryt má konstrukci obráceného kužele, což umožňuje pevné ukotvení v zemi, nad povrchem vyčnívají jen vstupní dveře a „komínek“ pro přístup vzduchu. 
Kromě kontejnerů pro přepravu nákladů a zmíněných krytů dodává Granger Plastics např. ale i pokerové stoly a díly pro vojenské dodavatele. A před třemi lety firma začala podnikat i ve zcela jiné oblasti: v pohřebnictví, navrhováním vodotěsných kontejnerů na zpopelněné zbytky, výrobou uren a váz, kde úspěšně nahradili tradiční žulové urny za stovky dolarů jejich moderními plastovými alternativami vyráběnými právě technologií  rotačního tváření za zlomek nákladů – dnes je firma prodává pod značkou ForeverSafe.
 

 
Publikováno: 9. 11. 2015 | Počet zobrazení: 1446 článek mě zaujal 290
Zaujal Vás tento článek?
Ano