hnv murr

Nové bystřejší oči robotů

Svůj nový systém strojového 3D vidění pro použití ve spojení s průmyslovými roboty uvedla na trh firma Canon Europe. Jde o systémy schopné velice rychle a s vysokou přesností rozpoznávat trojrozměrné objekty. Jejich kombinace s robotickou rukou zvýší efektivitu výroby v továrnách usnadněním rychlého podávání dílů do výrobních linek.     

 

V loňském roce činily globální tržby z 2D a 3D systémů strojového vidění pro použití s průmyslovými roboty přibližně 2,75 mld. A očekává se, že trh systémů strojového 3D vidění bude výrazně růst vzhledem k silné poptávce po pokročilejší automatizaci výrobních linek používaných výrobci v různých průmyslových odvětvích včetně automobilového.

Vyznají se i v chaosu
Nové systémy Canon s označením RV300 a RV500 rozšiřují dosavadní výrobní řadu RV1100, uvedeným na japonský trh na jaře loňského roku. Systémy trojrozměrného strojového vidění jsou vybavené hlavou tvořenou systémovým snímačem a rozpoznávacím 3D softwarem, zajišťujícím zpracování získaných dat. Dokážou přesně rozpoznat nejrůznější objekty včetně dílů se zaobleným povrchem, dílů s nemnoha jednoznačnými charakteristikami a složitě strukturovaných dílů. Umožní tak 3D rozpoznávání náhodně seskupených dílů od velikosti přibližně 10 mm2 resp. 20 až 45 mm2.
Systém dokáže ve trojrozměrném prostoru rozeznávat tvar dílů tak, aby robot mohl přesně a v rychlém sledu identifikovat a vybírat potřebné součástky či díly, přičemž nevyžaduje jejich předchozí urovnání do určitého uskupení, jako nyní obvykle používaná řešení. Dokáže okamžitě změřit umístění a orientaci určeného dílu ve třech osách, což eliminuje potřebu samostatných 2D snímačů, nebo stolku k dočasnému odkládání dílů během podávání. To umožňuje konstrukci výrobních linek se zjednodušeným podáváním dílů a vyšší rychlostí podávání na linku.

Rychlejší orientace robotů už nebrzdí tempo linky
Výrobce očekává, že nové systémy vybavené vysoce výkonným 3D rozpoznáváním s vysokou přesností, které dosahují mimořádně malých chybových tolerancí (0,1 mm resp. 0,15 mm) významně přispějí ke zvýšení efektivity výrobních linek, zejména díky vysoké rychlosti - rozpoznání náhodně seskupených dílů jim zabere pouze 1,8 s.
Systémy strojového 3D vidění mohou využívat k automatickému učení vizuální identifikace dílů počítačem vygenerované snímky. Protože není zapotřebí žádné složité programování, mohou uživatelé snadno registrovat díly v závislosti na změnách typů a tvarů dílů potřebných pro výrobu. 
 

 
Publikováno: 5. 11. 2015 | Počet zobrazení: 1892 článek mě zaujal 436
Zaujal Vás tento článek?
Ano