its murr Schunk

Paluby letadel se opět odlehčí

Na jarní mezinárodní výstavě Aircraft Internior Expo v Hamburku představila společnost Sabic řadu inovativních řešení moderních plastových materiálů pro letecký průmysl, mezi nimi i novinku: Lexan XHR Light sheet - první materiál odpovídající průmyslovému standardu OSU pro interiéry letadel.  

 

Šlo o významné rozšíření špičkové řady hi-tech plastových materiálů produktové série Lexan, včetně dvou tříd řady XHR s označením XHRL300 a XHRL200. Novinka otevírá další možnosti pro úspory hmotnosti konstrukce, škálu barev a textur, a vynikající vlastnosti tvarování. Umožňují vytvářet a používat i náročnější, výraznější interiérové prvky.
Nový patentovaný materiál charakterizuje výrobce jako nejlehčí plátový plast se schopností hlubokého tepelného tvarování. Je použitelný v aplikacích, kde je žádoucí snížení hmotnosti a není rozhodujícím faktorem vysoká rázová pevnost. Je také nejlehčím dostupným termoplastem, který splňuje přísné požadavky průmyslových standardů, včetně uvolňování tepla, plamene, hustoty kouře a toxicity. S hustotou 0,94 g/cm3 a 1,07 g/cm3 mohou oba materiály nabídnout až 36% resp. 28% snížení hmotnosti, při výměně za tradiční polyvinylchlorid a akrylové směsi (PVC/PMMA) využívané pro výrobu pevných desek.

Plastová novinka šetří palivo
Použití nového materiálu umožní nahradit dosavadní PVC/PMMA prvky na bázi pevných plátů na opěradlech, což může pomoci zvýšit úspory paliva. U průměrného „jednouličkového“ proudového letounu se 150 sedadly to může každý rok ušetřit až 33 000 dolarů nákladů na palivo. Vysoký stupeň úspor je možný díky inovační uzavřené buněčné struktuře tohoto nového materiálu, který může být tepelně tvarován do složitých 3D dílů s velmi tenkými stěnami. Kromě opěradel, která jsou prvními díly vyráběnými z tohoto nového materiálu, může být toto inovativní řešení použito i pro další interiérové komponenty, jako jsou loketní opěrky, stolky na sedadlech, okenní rámečky, nášlapné či boční panely, obložení sedadel, držáky časopisů, pro zavazadlové schránky, příčky apod.

Revoluční „okna do nebe“
Za průhlednou variantu materiálu Lexan XHR získala firma i prestižní ocenění Crystal Cabin Award za vynikající výsledky v oblasti inovací interiéru letadla v kategorii materiálů a komponent a možnosti využití v interiérech letadel díky jeho nízké hmotnosti, estetice, transparentnosti a souladu s přísnými leteckými předpisy. „Neexistuje dnes žádný jiný materiál, který by měl všechny tyto vlastnosti,“ uvedl Peter Hardie, marketingový ředitel německé firmy Atrics. Nabízí nejvyšší úroveň propustnosti světla (80 %), jaká je k dispozici v seznamu materiálů kompatibilních s požadavky standardů OSU a rozšiřuje designové možnosti pro okenní ostění, příčky (včetně bezpečnostních), chladicí zařízení, luxusní interiéry, stěny a další... Jednostranně potažený Lexan XHR2HC1 sheet je kandidátem pro součásti, které je obvykle třeba laminovat nebo potisknout, oboustranně potažený XHR2HC2 sheet, je zase vhodný pro řadu aplikací, které vyžadují odolnost vůči poškrábání, chemikáliím a graffiti.
 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 1400 článek mě zaujal 248
Zaujal Vás tento článek?
Ano