its murr Schunk

Suchý zip dokáže nahradit šrouby

Tzv. suchý zip firmy 3M Dual Lock představuje zajímavou alternativu ke standardním metodám spojení, jako jsou šrouby, nýty, západky, lepidla a další. Poskytuje univerzální řešení upevnění všem aplikacím vyžadujícím vysokou flexibilitu a  je ideální pro neviditelná upevnění. 

 

Díky viskoelasticitě lepidla na rubové straně, tlumí Dual Lock také vibrace. Jak zdůrazňuje výrobce, tento samolepicí upevňovací systém zajišťuje výjimečnou pevnost spojení. Tvoří ho polyolefinová nosná vrstva vybavená stovkami hlaviček hřibovitého tvaru na krátkých nožkách. Stlačením dvou částí dohromady vznikne stabilní silné znovurozebíratelné spojení, které lze až 1000krát opětovně složit a znovu rozebrat. Předností zipu je také snadná aplikace a charakteristické je jeho mnohostranné využití: setkat se s ním můžeme např. v dopravních prostředcích, interiérech, nábytku, ale také na výstavách či firemních prezentacích. Používá se např. pro připevnění čalounění k nábytku, upevňování  plakátů, nástěnných krytů, ale i regálů, přichycování dekorací a nejrůznějších lišt, panelů, krytů a obložení.
Zip je k dispozici ve formě role či kratších výseků ve třech variantách s různou hustotou hříbkovitých hlaviček, přičemž každá z nich poskytuje odlišnou nosnou sílu. Zajímavou mnohoúčelovou variantou je rovněž jeho kombinace s 3M VHB páskou různých úrovní lepivosti, která umožňuje využití na různých materiálech a površích.
Společnost 3M nyní oslovila designéry s úkolem najít další inovativní využití suchého zipu, který zajistí pevné a přitom rozpojitelné spojení bez šroubů. Úkolem umělců bude v rámci soutěže 3M Design Innovation Award VOL II využít samolepicí suchý zip Dual Lock neotřelým a inovativním způsobem. Že inovativní suchý zip nemá k designu daleko, dokazuje i to, že jej pro instalace svých skleněných svítidel používá společnost Preciosa k připevnění pohledové krycí lišty exkluzivních svítidel.
 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 1387 článek mě zaujal 272
Zaujal Vás tento článek?
Ano