hnv murr

Slunce a vítr v rytmu reagge

Už rok vyrábí na Jamajce energii „největší hybridní zelená elektrárna na světě“, jak charakterizují pozoruhodný projekt s označení Solar Mill jeho tvůrci. Ten ukázal nové možnosti synergického efektu vhodně kombinovaných ekologických technologií.  

 

Energetický komplex na střeše jedné z administrativních budov v centru Kingstonu na Jamajce tvoří půl stovka modulů systému Solar Mill o celkovém výkonu 25 kW větrné a 55 kW solární energie distribuované pomocí inteligentní elektroniky. Zařízení by mělo být schopno ročně generovat zhruba 106 000 kWh energie, přičemž během jeho činnosti je možné regulovat, zda má vyrobená elektřina být předávána do sítě či uskladněna v bateriích. Předpokládaná životnost hybridní elektrárny je 25 let, přičemž návratnost investice je propočtena na necelé čtyři roky od uvedení systému do provozu.
U zrodu projektu stála před lety specializovaná firma WindStream Technologies, jejíž cílem bylo vyvinout levné hybridní řešení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů pro městské a příměstské oblasti. Ta o něco později navázala spolupráci s výzkumným střediskem Purdue Research Center v New Albany v americké Indianě a výsledkem je právě zařízení nazvané Solar Mill, tedy „sluneční mlýn“. První, kdo solární mlýn uvedl do provozu ve svých službách, byla společnost JPS (Jamaica Public Service), moduly začaly vyrábět elektřinu v JPS Sports Club v Kingstonu na Jamajce, a vzápětí následovala další tamní instalace, ve větším rozsahu na střeše právní firmy Myers Fletcher & Gordon v centru Kingstonu.
Základním prvkem je modul se šnekovitými rotory vertikálních větrných turbín a jedním až dvěma solárními panely, invertorem a systémovou baterií. Tyto moduly lze pak kombinovat i do větších konfigurací. Jako standardní řešení se nabízejí tři hlavní s průměrným měsíčním výkonem 40, 120 a 230 kWh.
Výhodou je, že toto větrné/solární kombo, jak je hybridní systém Solar Mill také někdy nazýván, nezávisí jen na jednom zdroji, takže poté, když slunce zapadne, může systém pokračovat v práci, pokud vane vítr, protože výrobu energie zajišťují větrné turbíny, a naopak, pokud zrovna nefouká dostatečně silný vítr, ale generátor je vystaven slunečnímu svitu (což je v tropických oblastech prakticky všude) vyrábí elektřinu zase Slunce. Toto zařízení je tedy výkonově stabilnější než čistě solární, nebo větrné elektrárny, umožňuje dodávat energii, ať už prší či svítí slunce. Kombinovaný systém nabízí podle výrobce největší energetickou výtěžnost ze všech běžných obnovitelných zdrojů energie na trhu.
 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 1963 článek mě zaujal 471
Zaujal Vás tento článek?
Ano