rosler murr Schunk

ekoROTR: Nový design pro efektivnější větrné turbíny

Konstruktéři společnosti GE začali ve zkušebním areálu v kalifornské Mohavské poušti testovat nový návrh rotoru větrné turbíny, který by snížil plýtvání větrem, a zvýšil tak efektivitu turbín. Experimentální design nese označení ecoROTR 

 

„Cílem projektu, který je součástí již 10 let trvající iniciativy GE pod názvem ecomagination, je zefektivnění výroby energie z větru a tím snížení dopadu na životní prostředí," říká Mike Bowman, vedoucí projektů udržitelné energie v GE Global Research. Snížení plýtvání díky novému designu, který slibuje zvýšení výkonu o 3 % povede k větší efektivitě a lepšímu využití větrné energie. Na první pohled se tříprocentní úspora nezdá jako příliš výrazné zlepšení, ale v měřítku celé větrné farmy s desítkami turbín je potenciální úspora velmi vysoká. „To je vrchol větrné energie," doplňuje Bowman.
Nepřehlédnutelná, 137 m vysoká turbína (měřeno od základny po špičku vrtule), s velkou rotující stříbrnou hliníkovou kopulí připevněnou k rotoru, by mohla být budoucností větrné energie. Speciální konstrukci vrtule tvoří experimentální 9 t vážící kopule o Ø 18 m, připevněná k 1,7 MW větrné turbíně s jedním z nejsilnějších motorů vyrobených v GE. Tu pak doplnila také nová 90 m vysoká konstrukce nohy větrné elektrárny, jejíž design místo tradičních ocelových trubek využívá kovové mříže obalené polyesterovým pláštěm. Nosníky tak mohou být přepravovány v přepravních kontejnerech i obyčejnými nákladními automobily a sešroubovány přímo na místě, což bylo v minulosti těžko dosažitelné.
Funkce ekoROTRU je postavena na myšlence odklonu větrné energie od osy ke špičkám lopat, které mají funkci pák. "Když vítr zasáhne střed větrné turbíny, kde jsou připevněny lopatky, je to prakticky plýtvání energie větru, protože lopaty jsou v podstatě páky a vítr vytváří více síly čím dál je od středu. Po testování různých variant modelů došli v GE k závěru, že právě podivný plochý nos je ideální variantou a následně s ním zahájili zkušební provoz . Současná fáze testování je plánována na čtyři měsíce.
Projekt začal před dvěma lety jako nápad s polystyrenovým míčem a párátkem. Tým konstruktérů vytvořil pomocí malého polystyrenového míčku, párátka a lepidla model větrné turbíny. V dalším kroku navrhli skutečnou, 3 m vysokou verzi turbíny, na které se dále prováděly náročnější zátěžové testy – měřila se výkonnost, nakládka a další parametry. Výsledky testů byly využity k vytvoření návrhu plnohodnotného ekoROTRU, který dnes rotuje na svazích Tehachapi v Kalifornii. Senzory jsou všude, počínaje nohou věže na úrovni země, až po přední hřídel turbíny. Tým získává pravidelně data, která by prozradila, zda experiment funguje, či má být design ještě dále vylepšen.
 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 1911 článek mě zaujal 412
Zaujal Vás tento článek?
Ano