hnv murr

Optimistické průmyslové jaro v Hannoveru

Další ročník hlavní technologické události roku - největší evropské kolekce průmyslových veletrhů, Hannover Messe 2011 je v této chvíli již minulostí, a organizátoři mohou bilancovat. Z pohledu Deutsche Messe skončil letošní veletrh s nejlepším výsledkem za posledních 10 let.   

 

Na Hannover Messe, který sdružuje pod jedním názvem celkem 13 předních průmyslových veletrhů, bylo už zřetelně znát oživení světové ekonomiky, které nastartovalo opětovný zájem mezi investory zabývajícími se průmyslovou automatizací strojírenské výroby, robotizací a výrobními technologiemi. Veletrhu, jehož partnerskou zemí pro letošní ročník byla Francie, se v pěti dubnových dnech zúčastnilo přes 6 500 vystavovatelů z 65 zemí a navštívilo ho přes 230 000 návštěvníků. Kromě průmyslových trendů v oborech zastoupených na veletrhu se zde objevily i nové technologie a poslední novinky ze světa vědy a výzkumu. Na veletrhu se představilo více než 5 000 zcela nových inovativních řešení, což předčilo veškerá očekávání.

Hermes pro nejlepší inovátory
O prestižní hlavní ocenění, technologickou cenu Hermes Award 2011 se na letošních Hannoverských veletrzích utkalo 5 finalistů: rakouská FerRobotics, slovinská firma Omega Air, německé společnosti Tailorlux, Wenglor Sensoric a Krautzberger. A právě poslední zmiňovaná prestižní ocenění spojené s odměnou 100 000 eur za svůj exponát získala. Dlouholetý výrobce techniky povrchových úprav přesvědčil odbornou porotu svým novým řešením v podobě systému stříkání parou s názvem SteamSpray Gun. Technologie stříkání laků, nátěrů, lepidel a glazur, kde je tlakový vzduch nahrazen suchou parou, poskytuje jemnější a homogennější povrch a snižuje přestřik. Tlakový vzduch se používá jen k dopravě materiálu do pistole. S úsporou 20 - 25 % materiálu má vyšší využití a šetří až 50 % energie při vyšší jakosti povrchu a nižší hlučnosti max. 20 dB. Díky nižší vlhkosti nastříkaného povrchu se zkracuje doba sušení s úsporou energie, s vyšším využitím strojního zařízení a zkrácením výrobního cyklu. Pro zajímavost: právě rodinná firma Krautzberger je vynálezcem stříkací pistole na stlačený vzduch, která se od svého vzniku v roce 1903 používaná prakticky dodnes bez větších změn.
Nicméně za pozornost stojí i další z nominovaných, jako např. „filozofický“ senzor WinTec firmy Wenglor Sensoric schopný detekovat „věci samy o sobě“. Není závislý na povrchových charakteristikách objektů, jako dosavadní běžně používané systémy a v průmyslových aplikacích dokáže identifikovat objekty bez ohledu na jejich barvu, tvar či materiál z něhož jsou zhotoveny. WinTec používá sofistikovaný komplexní algoritmus k operacím optické detekce na úrovních, které byly dříve neproveditelné. Podle výrobce je proto ideální např. k ochraně proti kolizím, depaletizaci, preciznímu umísťování či monitorování úrovně náplní apod..
Podobně měřič tlaku vzduchu lublaňské firmy Omega Air patří k zajímavým inovacím. Může být používán i k monitorování vzduchových filtrů v systémech se stlačeným vzduchem a nová metoda zajišťuje jeho vysokou přesnost a velmi nízkou spotřebou energie, což umožňuje rovněž jeho dlouhodobé používání s bateriovým napájením.

Noc inovací, dny byznysu
Novou tradicí veletrhů se stala „noc inovací”. V podvečer úvodního dne veletrhu se v obří hale 2 konalo „neformální a informativní” setkání vědců, lidí z průmyslové sféry i politiků. Vystavovatelé ze segmentu Research & Technology pozvali obchodní návštěvníky i vystavovatele z dalších sekcí veletržního komplexu aby jim představili fascinující prezentace a show a mohli s nimi diskutovat o inovacích zaměřených do budoucna.
Tradiční doprovodnou akcí veletrhu Hannover Messe jsou i obchodní tzv. matchmakingová jednání v rámci projektu b2fair (Business to Fair) – letošní setkání bylo již sedmé v pořadí a zúčastnilo se jej než půl tisícovky zástupců firem reprezentujících na 370 společností ze 43 zemí. Celkem proběhlo více než 2700 obchodních jednání o možné obchodní, výrobní či technické spolupráci. Pětidenního maratónu obchodních jednání se zúčastnila i řada českých firem: Unitherm (která také získala jednu ze tří udělovaných cen b2fair Award), Rieter CZ, Components Žamberk, Strojírny Třinec, družstvo Almax Work, DEL, Ferrcomp, Poličské strojírny, Tenez, Tesla Karlín a Tokoz.
 

 

 
Publikováno: 28. 6. 2011 | Počet zobrazení: 3368 článek mě zaujal 777
Zaujal Vás tento článek?
Ano