its murr Schunk

Elektroeroze ve znamení pentagramu

Penta Trading je již léta tradičním a nejvýznamnějším dodavatelem elektroerozivních strojů v České a Slovenské republice. Je jedinou českou firmou v oboru, která má i vlastní vývoj a výrobu. Díky rozsáhlé a propracované servisní síti je v současné době skutečným lídrem na trhu elektroeroze.  

 

Tradice, rozsah nabídky a komplexnost služeb jsou silné stránky, které firmu dostaly na špici v kvalitě strojů a servisu. V programu firmy jsou drátové řezačky, CNC hloubičky, HSC frézky, EDM vrtačky a také nabídka veškerého spotřebního materiálu pro elektroerozi. Firma je aktivní i v zahraničí. Vlastní produkty již instalovala na několika kontinentech.
Penta Trading již potřetí vystavovala na jednom z největších světových veletrhů zaměřeným na obráběcí stroje TIMTOS. Ve společné expozici s tchajwanským partnerem představila dva stroje vybavené novým řízením generátoru vlastní konstrukce. Jeden z nich, exkluzívní novinka 7osá hloubička, byla vyrobena speciálně na zakázku a hned po veletrhu instalována ve významné letecké firmě v Singapuru. Stroj má rotační stůl o Ø 1,7 m, pojezdy X, Y, Z (800 x 700 x 500 mm), má naklápěcí osou pro nastavení úhlu obrábění, a krátkou rychlou erodovací osu integrovanou v rámu naklápěcí osy spolu se standardní C-osou a pneumatickým upínačem.
Unikátní novinka prorazila, podle vedení společnosti, hlavně díky své jednoduchosti a ovladatelnosti vlastního vyvinutého řídicího systému ve 3D prostoru, vysoké spolehlivosti a dobré ceně. Za úspěchem se skrývá několikaletý vývoj vlastního generátoru, který lze přizpůsobit nestandardním kombinacím materiálů. Hloubičky z Říčan jsou obzvlášť vhodné pro segment speciálního obrábění a mají slibný potenciál všude tam, kde je na vzestupu letecký průmysl, např. v Číně, Singapuru nebo v USA, což Ing. Pavla Matošku, jednatele a majitele společnosti, který je sám velkým vyznavačem letectví a aktivním pilotem, nepochybně těší.
K silným stránkám firmy patří možnost dodávek strojů nadrozměrných velikostí. Mezi tuzemské instalace z poslední doby patří např. velká hloubička pro jednoho z významných českých dodavatelů forem pro automobilový průmysl - turnovskou firmu Jindřich Svoboda – FORMPLAST. Požadovanou hloubičku takovéto velikosti dokážou vyrobit v podstatě jen tři firmy - německý EXERON, španělská společnost ONA a Penta Trading. Ta nakonec také vyšla z výběrového řízení se svojí velkou hloubičkou vítězně - hlavně díky příznivému poměru výkon/cena, ale i dalším možnostem, které stroj PENTA P 2010 CNC s jednou pinolou a 2m pojezdem nabízí. Dálková diagnostika např. umožňuje dozorovat výrobní postup. To ovlivní produktivitu opracování formy ve prospěch zákazníka a poskytne nemalou konkurenční výhodu.
Výše zmíněná turnovská hloubička však není přes svou mohutnost tím největším zařízením, které má Penta Trading ve svém repertoáru. Její zatím vůbec největší stroj, hloubičku s třímetrovým pojezdem a dvěma pinolami, byste našli až na druhém konci světa - v brazilském Joinville, kde firma loni v létě instalovala svou poslední novinku vlastní koncepce.
Nový systém umožňuje dokonce řídit obě erodovací hlavy z jednoho ovládacího panelu (přičemž takové stroje lze ovládat až čtyři!), což je výhodné zejména pro vybavení firem s vyšším stupněm automatizace.
Systém dvou erodovacích hlav si vyžádal zcela nové řešení generátoru a CNC systému, který je pro elektroerozivní stroj klíčovým prvkem.
Penta Trading ovšem není jen významným dodavatelem a servisním střediskem špičkových výrobních zařízení. Její aktivity jsou mnohem širší a zaměřuje se mj. i na oblast výchovy a vzdělávání nové generace mladých technických odborníků. Společnost v rámci spolupráce se Strojní fakultou ČVUT připravila letos pro studenty praktický seminář o elektroerozivním obrábění. Studenti měli možnost navštívit aplikační centrum firmy v Říčanech, seznámili se s principy elektroeroze a základními druhy elektroerozivního obrábění a samozřejmě viděli i jeho praktické ukázky.
www.penta-edm.cz
 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 1600 článek mě zaujal 287
Zaujal Vás tento článek?
Ano