hnv murr

Systémy komunikujte! ICT a řešeni pro efektivní komunikaci ve výrobních firmách - Integrace informačních systémů

Komunikace ve firmě bývá velkým problémem a důsledky chybné nebo nedostatečné komunikace známe všichni dobře (neefektivní výroba, ztráty, malá konkurenceschopnost, …). V tomto článku se budeme velmi hrubě věnovat komunikací mezi systémy, tedy systémové integraci.

 

Problematiku integrace informačních systémů ve výrobním podniku
můžeme rozdělit do tří okruhů. V prvním nejsou informační systémy nijak
integrované a žijí si svým vlastním životem. V druhém již mezi některými
systémy existuje částečná integrace. V nejvyšší fázi jsou pak všechny
systémy integrované.
To, že informační systémy ve firmě nejsou integrované, je častý jev, který vznikl spíše v historii, kdy se do firem pořizovaly systémy tak, jak které oddělení potřebovalo řešit hlavně svojí problematiku - CAD/CAM, pro konstrukci, TPV aby bylo možno vyrábět, účetnictví pro správu financí a zbytek se řešil v nejlepším případě pomocí excelovských tabulek. Data byla někdy na lokálním počítači, někdy uložena na server do sdílené složky. Tato praxe byla běžná jak v malých, tak kupodivu i ve větších firmách o stovkách zaměstnanců, a tento stav mnohde přetrvává dodnes.

„Lepší něco než nic“ je částečná integrace mezi některými systémy. Ať už je to třeba  PDM-CAD, PDM obsahující TPV, nebo ERP obsahující TPV. Hlavně když to není samostatný software komunikující jenom sám se sebou.

Zda integrovat staré systémy, či pořídit systém nový, je třeba vzít v úvahu, že neřešíme okamžitou situaci, ale chceme řešení pro delší časový horizont. To znamená nepodlehnout například iluzi, že systém s velkým počtem implementací v ČR je ten nejlepší. Může se stát, že je to systém, který je na hranici svých možností a o integraci na MES, nebo dokonce o vlastním MES se mu může jenom zdát. Druhou oblastí, kde bychom měli vidět více do budoucna, je správa dokumentů. Pokud budeme řešit jenom PDM a vycházíme z výše uvedené situace sdílení dat na disku, tak je to bezesporu pokrok. Získáme přívětivou správu dokumentů a jejich stavů se zajištěním spolupráce s kancelářskými aplikacemi, CAx systémy, plot management systémy. Nicméně v dnešní době už bychom tuto problematiku měli řešit na úrovni PLM, protože tím pokryjete nejen technické, ale i výrobní a marketingové údaje o výrobku a budete mít aktuální informace o výrobku od začátku jeho vývoje po celou dobu výroby, případně i servisu. Tato data vám pomohou činit zásadní rozhodnutí ve všech fázích životního cyklu výrobku a nového vývoje. Je třeba zdůraznit, že celý proces integrace musí proběhnout kontinuálně a rychle, čímž apeluji na jeho důkladnou analýzu a přípravu. Je také nutné hned od začátku vysvětlit všem zúčastněným, jaké přinese integrace výhody. Vedoucí projektu musí disponovat dostatečnou pravomocí, aby mohl činit klíčová rozhodnutí a prosadit je u zaměstnanců. Ideální je, pokud je to zároveň vedoucí pracovník.

Ideální stav je samozřejmě ten, kdy jsou všechny systémy integrované.
Nikdo nemusí zadávat data vícekrát, všechny údaje jsou aktuální v reálném čase, každý má k dispozici pouze data, ke kterým má povolen přístup.

PLM jako integrační prvek podnikové IT infrastruktury
PLM nespravuje jen data z aplikací, které data vytvářejí. Je mimo jiné zodpovědné za integraci všech ostatních komponent informačního systému společnosti do jednoho funkčního celku.
Bez ERP systému dnes už nemůže podnik být, a bez PLM může být jen stěží úspěšný. Přínosy PLM lze jasně doložit. 

PLM – Produkt Lifecycle Management, správa produktových informací od jejich ideového vzniku přes vývoj, konstrukci, výrobu až po údržbu výrobku, jinými slovy je podporován a spravován kompletní životní cyklus jakéhokoliv definovaného výrobku.

Více o PLM naleznete na www. td-is.cz. Srdečně vás také zveme k návštěvě našeho stánku na MSV 2015 či na konferenci IT Forum 2015.
Nechcete čekat ? Kontaktujte nás hned !  Lenka Medková, sales@td-is.cz


Ladislav Peleška, vedoucí ERP divize

 

 
Publikováno: 31. 8. 2015 | Počet zobrazení: 1890 článek mě zaujal 444
Zaujal Vás tento článek?
Ano