Aimtec hnv murr

Skutečná revoluce nebo jen další bublina?

3D tisk, kterým jsou nyní opojeni příznivci nových technologií, samozřejmě není samospasitelným řešením všeho, s čím si nedokázaly poradit ty dosavadní, i když to tak často v pojetí nadšených propagátorů a marketingových sloganů může vypadat. 

 

Tedy teoreticky možná ano, problémem však je u extrémních požadavků jako obvykle cena, v těchto případech rovněž nezanedbatelná, zejména pokud jde o výkonné profesionální systémy určené pro průmyslové nasazení. Ta je však druhotným faktorem, pokud jde třeba o situaci, kdy je potřeba např. vyrobit součástku pro kosmickou stranici, základnu na Měsíci, nebo laboratoř v odlehlé lokalitě na druhém konci světa či v Antarktidě - a dopravit ji tam. Tam je samozřejmě výhodnějším řešením výroba přímo na místě pomocí 3D tiskárny. Stejně tak jako výroba speciálního implantátu či protézy na míru konkrétnímu člověku, prototypů nebo jakékoliv jiné kusové výroby unikátů na základě přesně definovaných parametrů. A také výroba dílů, které jinými postupy prostě zhotovit nelze - např. komponent se složitě tvarovanou vnitřní strukturou.
A právě tady je prostor pro hlavní trumf 3D tisku: jeho kombinace a synergie s dalšími postupy a výrobními technologiemi, které se tak vzájemně doplňují. V tom tkví perspektivně hlavní síla technologií označovaných jako aditive manufacturing. To si ostatně uvědomují i vývojáři a výrobci, a objevila se už první komplexněji pojatá zařízení této kategorie. A postupně jich bude přibývat, stejně jako uživatelů, díky klesající ceně 3D tiskáren, tato zařízení budou propojena s dalšími systémy, roboty apod., ovládána a zásobována daty prostřednictvím internetu i na dálku…
Z tohoto pohledu mají vizionáři a marketéři pravdu. Revoluce už začala. Sice ještě rozhodně nějaký čas ne pro všechny a pro každou příležitost (to je ale spíše už jen otázkou času), ale je tady. Vítejte ve 3D světě budoucnosti…

Aditivní výroba v kosmu
Experimentální 3D tiskárnu už mají od loňska i na mezinárodní kosmické stanici ISS. Úkolem zařízení vyvinutého kalifornskou firmou Made in space je zatím otestovat tyto technologie v provozních podmínkách kosmického prostředí, ale počítá se s tím, že by časem takováto zařízení mohla zásobovat kosmickou stanici potřebnými náhradními díly či různými nástroji apod., aniž by bylo nutné je draze dopravovat ze Země.
 

 
Publikováno: 31. 8. 2015 | Počet zobrazení: 1845 článek mě zaujal 447
Zaujal Vás tento článek?
Ano