murr Schunk

Zpátky do vajíček!

Maringotky, tesco-baráčky, nebo přepravní kontejnery upravené pro nouzové bydlení? Zapomeňte na tato obvykle nevzhledná provizoria. Na květnovém Pioneers festivalu ve Vídni představila trojice slovenských architektů Soňa Pohlová a bratři Tomáš a Igor Žáčkovi pod názvem Ecocapsule pozoruhodný startupový projekt ubytovací „mikrobuňky”. 

 

Nizkoenergetický domeček v podobě vajíčka může podle svých tvůrců posloužit např. jako dočasná ubytovna výzkumníkům, expedicím, záchranářům, hlídačům, montérům, ale i jako levná ubytovací jednotka vhodná pro lokality, kde není zavedena elektrická síť. Můžete v ní přespat, umýt se, připravit si teplé jídlo a pracovat připojeni k zásuvce, i když do daného místa žádné dráty elektrické sítě nevedou.
Vejcovitá kapsle (tvar byl zvolen kvůli pevnosti a úspoře hmotnosti, ale hlavně k zachytávání dešťové vody, která stéká do zásobníku, z níž filtrační zařízení dělá vodu pitnou) o délce 4,4 m a zhruba dvoumetrové maximální šířce nabízí, byť ve velmi kompaktním provedení, civilizační vymoženosti, jako je např. kuchyňský koutek, sprcha, splachovací záchod a také dva soubory úložných prostorů - jeden vnitřní a jeden vnější, přístupný pouze z vnějšku. Dvě velká okna poskytují nejen světlo, ale i dobrý výhled z obou stran kapsle. O zásobování energií se starají solární panely integrované do střešní plochy vajíčka a větrná turbínka. Vyrobená elektřina se ukládá do baterie k následnému využití.
V současné době je hotový funkční prototyp a připravuje se vlastní výroba. Předběžné objednávky by zájemci mohli zadávat koncem letošního roku, přičemž s prvními dodávkami se počítá během prvního pololetí 2016. Protože se Ecocapsule vejde do běžného kontejneru, měla by její doprava na místo určení být jednoduchou záležitostí. Navíc v příštím roce plánují její tvůrci i přidání podvozku, takže ji bude možné přepravovat např. za osobním autem jako přívěs.

Ecocapsule v číslech:
rozměry: (výška/délka/šířka) 2,55 × 4,45 × 2,25 m
hmotnost: 1500 kg
instalovaný výkon: 750 W větrná turbína
solární panely: 600 W
kapacita baterie: 9744 Wh
 

 
Publikováno: 11. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2152 článek mě zaujal 423
Zaujal Vás tento článek?
Ano