its murr Schunk

Z Čech na světové koleje

O kolejová vozidla české provenience, která před lety tvořila zajímavou část našeho exportu, je podle jejich výrobců ve světě stále zájem. České tramvaje jezdí v USA, ve východní Evropě i v Asii a Škoda Transportation a Inekon chystají export dalších desítek strojů.   

 

Pro Ameriku tramvaje, v Evropě modernizace vlaků

„S tramvajemi už jsme dobyli Washington a Moskvu, na řadě je Peking“ uvedl generální ředitel společnosti Inekon Josef Hušek v nedávném rozhovoru pro deník E15. Zakázka sice ještě nedospěla do finále kvůli zdržení americké strany při budování potřebné infrastruktury, pro Inekon je ovšem podle něj zajímavé, že Američané uvažují o tendru na dalších 135 tramvají z federálních zdrojů. To by znamenalo vyrobit 60 % výrobku přímo v USA a z tamních surovin, což by výrobu sice prodražilo, ale firma má připravené partnery, kteří by se na takovémto projektu mohli podílet.
Dodávka pro Washington z roku 2009 není první úspěch firmy na americkém kontinentu - tři nízkopodlažní vozidla Inekon 12-Trio byla v Seattlu uvedena do provozu už konce roku 2007, o rok dříve byly tři vozy dodány i do Portlandu. Podle Milana Halouna, který má ve firmě na starost export tramvají, se Inekon v současné době účastní nových soutěží na dodávku tramvají do USA a dalších nových teritorií.
Nyní se zaměřuje firma na Evropu, přesněji řečeno její západní část. Další zajímavá zakázka se bude realizovat u rakouských sousedů, kde ve spolupráci s firmou Cegelec zmodernizuje Inekon devět příměstských vlakových jednotek v rakouském Salcburku. Kontrakt v hodnotě 8 mil. eur, byl podepsán v závěru loňského roku, a práce na vozidlech by měly skončit v roce 2013. Jde o první zakázku firmy určenou pro západoevropský trh, kam by ji mohl projekt otevřít cestu. „Získání kontraktu nám prokázalo, že máme technické kapacity i na projekty ve vyspělé Evropě. Historicky vyvážíme spíše na východ, ale doufám, že nám modernizace v Salcburku pootevře nové trhy,“ uvedl Hušek.

Z Plzně jde do světa nejen pivo

Také další český výrobce tramvají, Škoda Transportation má příznivé skóre: V Praze nedávno začaly po ověřovacích testech bez pasažérů jezdit její nové nízkopodlažní tramvaje ForCity, které tvoří první část dodávky pro dopravní podnik hlavního města, ale úspěchy slaví plzeňská firma i na zahraničních trzích. V minulosti do zahraničí dodala nebo má pod kontraktem více než stovku tramvají. Desítku jich dodala např. do amerického Portlandu a Tacomy, další jezdí v italské Cagliari, devatenáct v polské Wroclavi, kam firma letos hodlá dodat ještě další téměř tři desítky tramvají. Do koce příštího rolu pak bude exportováno 26 tramvají i do lotyšské Rigy, kde podle mluvčí Škody Transportation Lubomíry Černé existuje možnost uplatnění opce na dalších až 26 tramvají, a kde se dají předpokládat dodávky mezi roky 2013 až 2015. Letos by Škoda Transportation měla dodat na český trh 56 a do zahraničí 49 tramvají.

 

 
Publikováno: 28. 6. 2011 | Počet zobrazení: 2764 článek mě zaujal 513
Zaujal Vás tento článek?
Ano