its murr Schunk

Namazat na sucho stačí jen jednou

Princip kluzných laků a jejich využití v praxi Mluvíme-li o mazivech a mazání, není třeba představovat a vysvětlovat, co jsou mazací tuky, pasty, oleje atd. Málokdo ovšem ví, že do této kategorie patří i tzv. kluzné laky, o kterých se často mluví jako o suchém mazání. Co to však jsou kluzné laky a jak mohou mazat na sucho? Tyto a mnohé další otázky budou objasněny v následujících řádcích.

 

Kluzný lak je tenký povlak, který se nanáší na povrch různých materiálů, nejčastěji však kovů, za účelem zlepšení kluzných vlastností. Tento kluzný povlak, nebo-li film, se obecně skládá z miniaturních pevných mazacích částic a organických nebo anorganických pojiv (speciální pryskyřice a rozpouštědla). Tyto pevné mazací částice jsou nejčastěji ze sulfidu molybdeničitého, grafitu, teflonu nebo syntetických částic, mohou ale být použity i speciální pigmenty. Ze všech uvedených typů tuhých mazacích částic poskytuje sulfid molybdeničitý nejlepší mazací vlastnosti. Sulfid molybdeničitý, dříve známý též jako sirník molybdeničitý, je chemicky vyjádřen vzorcem MoS2, skládá se tedy ze dvou atomů síry a jednoho atomu molybdenu. Výborný mazací efekt je důsledkem jeho vrstevnaté struktury. Vytváří soudečkovité krystaly, přičemž převažující formou jsou lístečky či šupinky, které se dokážou tzv. rozlístečkovat neboli zalapovat do povrchu prakticky jakéhokoliv kovu, jehož drsnost povrchu (Ra) je obvykle 3,2 až 1,6.
Rozlístečkovat nebo-li zalapovat do povrchu kovu se snadno řekne i napíše. Co to však přesně znamená a proč tomu tak je? To jsou otázky, které nás přivádí k samotné podstatě a principu nejpoužívanějších kluzných laků na bázi sulfidu molybdeničitého.
Chemicky i fyzikálně je prokázáno, že silné vazby mezi rovinami molybdenu a síry, a naopak slabé vazby v rovinách síra - síra, umožňují snadné přesunutí krystalických lamel. Při plošném zatížení se svazky vrstev postupně rozdělují a dochází k tzv. zaleštění kluzného povlaku (viz ukázka níže), který i po této fázi spolehlivě oddělí třecí plochy a tím tak významně ovlivní koeficient tření mezi danými plochami, které se mezi sebou pohybují tzv. nasucho, tj. bez použití jiného typu maziva. Roviny síry vedou k silné vazbě na kovové povrchy, a proto se kluzné laky obecně vyznačují celou řadou pozitivních vlastností:

- výrazně zlepšují plošné tření, proto se používají nejen pro záběh, ale i pro jednorázové celoživotnostní mazání,
- umožňují přesné a rovnoměrné rozvrstvení v závislosti na drsnosti povrchu materiálu,
- po nanesení jsou nehořlavé, suché a nevážou na sebe prach a nečistoty,
- poskytují okamžitou a plnou účinnost i po dlouhotrvající odstávce,
- nevykazují žádné známky stárnutí, neodpařují se a neoxidují,
- odolávají extrémnímu tlaku, který přesahuje mez kluzu většiny kovů a proto se také využívají při tváření za studena,
- poskytují nouzové mazání - i ten sebelepší tuk nebo pasta se může jednou vymačkat,
- některé typy kluzných laků poskytují velmi dobrou ochranu proti korozi,
- často nahrazují brynýrování, chromování, zinkování, černění nebo kadmiování,
- u šroubových spojů dovolují opětovné dosažení přesného utahovacího momentu,
- mohou vytěsňovat i vůle, ve výjimečných případech se nanášejí ve více vrstvách nebo se navzájem kombinují,
- snižují hlučnost, především u ozubených převodů,
- poskytují široký teplotní rozsah použití,
- umožňují úsporu v technologickém procesu, mohou nahradit např. broušení povrchu (po aplikaci kluzného laku může dojít ke snížení drsnosti Ra až o jeden stupeň),
- snadná aplikace sprejem,
- jsou vhodné i do prostředí vakua,
- odolávají různým typům záření,
- nemají bod skápnutí,
- nepodléhají změnám vlhkosti.

Největší sortiment kluzných laků, nabízí již řadu desetiletí, značka Molykote, kterou od roku 1964 vlastní mezinárodní koncern Dow Corning. O kluzných lacích a ostatních typech maziv pojednává velmi detailně a přehledně český web www.molykote.cz.

Bezkonkurenční novinka Tecnite 3402-C
Doposud bezkonkurenční novinkou se stal kluzný lak Tecnite 3402-C, který je na vzduchu vytvrzující a kromě skvělých mazacích vlastností poskytuje i protikorozní ochranu, což doposud žádný jiný kluzný lak ve spreji nenabízel. Tento kluzný lak je bezolovnatý a je na bázi sulfidu molybdeničitého, což ho předurčuje k velmi různorodému využití v oblastech, kde běžná maziva v podobě mazacích tuků nebo past selhávají. Mimo jiné se s úspěchem používá i na nerezové šroubové spoje, které je někdy obtížné povolit, protože se často tzv. kousnou.
Použitím kluzného laku Tecnite 3402-C je možné zajistit nedestruktivní demontáž šroubových spojů s osovým zatížením i v řádu několika tun a to opakovaně, což přináší významnou úsporu v nákladech na údržbu i výrobu.

www.ulbrich.cz
 

 
Publikováno: 6. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2927 článek mě zaujal 351
Zaujal Vás tento článek?
Ano