hnv murr

WiFi na kolejích: zdaleka ne všude, kromě Francie

Internet na železnici není úplnou novinkou a železniční dopravci se jej snaží nabízet – dnes jako konkurenční výhodu, do budoucna už spíše jako nezbytnost – ale asi nejrazantnější ambice má v tomto směru Francie, která plánuje zavést WiFi během letošního a příštího roku do všech souprav.

 

Průkopníky v internetovém připojení při cestování po železnici jsou v Evropě nepochybně Francouzi a Angličané, kde možnost WiFi připojení nabízí už většina tamních dopravců. Ani americký kontinent není příliš pozadu. Nicméně přes bouřlivý nástup moderních technologií a internetového pokrytí prostřednictvím bezdrátových sítí není internet ve vlaku zdaleka ještě všude běžnou záležitostí.

Různé země, různé přístupy…
V zemi galského kohouta by veškeré železniční spoje měly nejpozději na konci příštího roku umožňovat cestujícím připojení k internetu. Britské železnice nabízejí WiFi a zásuvky pro nabíjení počítačů na některých vybraných vlacích (hlavně na dálkových spojích), tyto služby jsou však obvykle zdarma jen pro cestující vyšších tříd, jinak jde o placenou záležitost (např. Virgin, East Midlands Trains, CrossCountry, Abellio Greater Anglia). Zdarma je nabízejí např. Heathrow Express, Chiltern Railways a First Hull Trains, či First Great Western. Skotské dráhy by měly mít do léta 2015 pokrytou WiFi připojením polovinu svých spojů.
V Německu lze využít internetového připojení hlavně ve vysokorychlostních vlacích ICE, ovšem jako placenou službu. Německá vláda slíbila do budoucna rozšíření internetu do všech vlaků a navíc zdarma. Španělské státní železnice Renfe ani konkurenční dopravce AVE, byť disponují často velmi moderními vlaky včetně vysokorychlostních, internet na jejich palubách obvykle nenabízejí.
Internetový přístup je k dispozici ve vysokorychlostních vlacích Frecciarosa a Frecciargento, spojujících hlavní italské města. Za token v hodnotě 1 eurocentu získá cestující 24h přístup k internetu. Vlaky Italo Train soukromého italského vysokorychlostního dopravce, společnosti NTV, nabízejí WiFi připojení zdarma.
V zemích Beneluxu operují hlavní evropští dopravci, internetové připojení ve vlacích je tak v expresech ICE či Thalys, SNCF apod., v Nizozemsku je navíc WiFi i v řadě vlakových spojů typu intercity, které lze poznat podle označení WiFi symbolu na vagonech, obvykle je poskytováno zdarma.
Při cestách po USA je možné využít sítě AmtrakConnect, dostupné prakticky na všech kratších tratích – pokryto je ca 85 % tras více než dvou desítek různých dopravců, a co je podstatné – základní služba je poskytována zdarma.
Obdobně kanadský hlavní dopravce VIA Rail nabízí WiFi připojení zdarma na většině svých spojů v celém koridoru z Quebecu do Windsoru, kde garantuje silný signál na 98 % trasy.

Ve kterých vlacích se připojíte v Česku?
Bezdrátové připojení k internetu se už zabydlelo i na českých kolejích, i když ne zdaleka v takové míře, jakou nabízejí třeba Francouzi. Nicméně přinejmenším z evropského pohledu nejsme v oblasti železničního internetu až tak „sto let za opicemi“. Připojení mohou využívat cestující už v řadě vlaků, ovšem ne vždy je signál ideální. ČD nyní nabízejí připojení již v téměř 200 svých vozů, k nimž letos přibude zhruba stejný počet. Jde hlavně o Pendolina, kde je dostupný i vlakový informační portál (spoje SuperCity Pendolino), regionální soupravy RegioPanter a RegioShark, kde je WiFi v pěti desítkách regionálních.
WiFi je dostupná také ve vybraných spojích partnerských železnic ze Slovenska a Rakouska, které jezdí na našem území pod hlavičkou ČD. Připojení nabízí i konkurenční RegioJet , který mívá ve svých soupravách zařazen i speciální oddíl Internet Café, kde je k dispozici počítač a připojení se zesílenými parametry. Obdobně se lze k internetu pomocí WiFi připojit i v soupravách LeoExpres.

 

 
Publikováno: 3. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2205 článek mě zaujal 472
Zaujal Vás tento článek?
Ano