hnv murr

Austrálie spustila unikátní příbojovou elektrárnu

První síťová vlnová elektrárna na světě, která kromě elektřiny vyrábí v přidruženém odsolovacím zařízení i pitnou vodu, zahájila zkušební provoz v Austrálii. Tento projekt je první demonstrací kompletního zasíťovaného systému CETO, který tvoří více než jedna vlnová jednotka, a jsou společně propojeny. Zároveň je jediným zařízením svého druhu umožňujícím jak vyrábět energii, tak sladkou vodu z mořské.  

 

Pilotní projekt společnosti Carnegie Wave Energy (CWE) se nachází u pobřeží spolkového státu Západní Austrálie a slouží k prokázání životaschopnosti a dalšímu vývoji nové ekologicky příznivé technologie CETO (nazvané podle starořecké bohyně moře Kétó), jejíž vývoj byl zahájen před nástupem nového milénia v roce 1999. Hlavní předností ve srovnání s fotovoltaickými a větrnými elektrárnami je stabilita, protože nepodléhá povětrnostním vlivům a energii vyrábí nepřetržitě. Na rozdíl od jiných zařízení na výrobu energie z vln se nachází pod vodou, kde podle výrobce lépe odolává bouřím a korozi. Každá ze tří bójí typu CETO 5 má výkon 240 kW, což odpovídá odběru asi tří tisíc domácností. Bóje naplněné směsí mořské vody a pěny, aby se mohly volně vznášet ve vodě, jsou v hloubce 25 až 50 m propojeny s čerpadly, ležícími na dně. Patentované technologie CETO, která využívá tlaku pod hladinou unášených bójí k tlakování potrubí vodou, a jejího vytlačení až k turbínám na pevnině. Nárazy vln roztáčejí turbíny čerpadel a ty pohánějí vodu potrubím pod mořským dnem do pobřežní vodní elektrárny.
Přímým napojením odsolovacího zařízení, které využívá principu reverzní osmózy, je minimalizována spotřeba energie a snížena produkce skleníkových plynů. CETO tak konkuruje dosavadnímu zastaralému a energeticky náročnému procesu přeměny mořské vody na pitnou. Na vyprahlém australském východním pobřeží, kde je sladká voda vzácnou komoditou, a jsou instalována běžná odsolovací zařízení, prochází odsolovacím procesem 500 kilolitrů denně, což odpovídá téměř 1 mil. tun CO2 za rok. Nová vlnová elektrárna by měla zásobovat elektřinou a pitnou vodou největší australskou námořní základnu HMAS Stirling na Garden Island, oficiálním odběratelem se stalo ministerstvo obrany.
Firma už pracuje na nové generaci systému s pořadovým číslem 6, která bude obsahovat různá vylepšení a inovace. Její design navazuje na zkušenosti získané ve všech předchozích generacích. Průměr vznášející se bóje pohonu, který má nejvýznamnější vliv na výkon, byl zvýšen na cca 20 m (na rozdíl od 7m průměru původní 80 kW jednotky a 11m průměru 240 kW jednotky testované loni), což se promítá do cílené kapacity CETO 6 o výkonu 1 MW, kterou má potvrdit zkušební 3MW projekt plánovaný na rok 2016.
CETO 6 bude zahrnovat i možnost výroby elektrické energie mimo pobřeží na moři nebo v hlubších vodách pod mořem, nikoli pouze v pobřežních vodách, jako u aktuálního projektu CETO 5. generace. Umístění zařízení na výrobu elektřiny uvnitř bóje odstraňuje nutnost připojit čerpadla, akumulátory a další hydraulické komponenty k mořskému dnu, což odstraňuje i nutnost použití těžkotonážních plavidel pro jejich umísťování, snižuje náklady na instalaci a údržbu zařízení. Cílem je demonstrovat možnost využití technologie pro výrobu energie a její výhody i v hlubších podmořských lokalitách.
 

 
Publikováno: 29. 6. 2015 | Počet zobrazení: 2052 článek mě zaujal 473
Zaujal Vás tento článek?
Ano