hnv murr

Dva pohledy na kyberkriminalitu: vyplašený svět a česká pohoda

Zatímco se u nás v duchu českých tradic zjevně čeká, že „ono to nějak dopadne“, varovné příznaky zpravidla zameteme pod koberec a doufáme, že vše se postupně nějak vyřeší, nanejvýše se čas od času podnikne nějaký spíše formální krok, aby bylo zjevné, že problém bereme na vědomí, jinde už na plné obrátky běží snaha na nové trendy reagovat.  

 

O tom, že svět už bere hrozbu kyberzločinu vážně, svědčí i poslední kroky americké vlády. Ani supervelmoc, která disponuje nejpokročilejšími technickými prostředky, není před metlou digitálního věku v bezpečí.
Bílý dům vytváří novou agenturu zaměřenou na boj proti kybernetickým hrozbám, jejímž úkolem je mj. analýza zpravodajství z celého vládního aparátu, takže je lépe vybavená pro boj s kyberútoky. Cyber Threat Intelligence Integration Centre, jak se nová agentura nazývá, bude podle listu The Wall Street Journal zodpovídat za koordinaci zpravodajství z jiných agentur s cílem zefektivnit obranu proti sofistikovaným hackerům. Americká vláda už má Národní bezpečnostní úřad, Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI a speciální oddělení americké armády Cyber Command, které by měly na tyto hrozby reagovat, ale nová agentura je navržena tak, aby byla jejich součinnost a přístup zefektivněny.
Vytvoření nového úřadu dokumentuje prohlubující se obavy USA z kybernetické bezpečnosti – i nedávný návrh rozpočtu prezidenta Obamy promítá nárůst výdajů na tuto oblast o 10 % za fiskální rok 2016. Jedním z faktorů, který ovlivnil rozhodnutí posílit bezpečnostní a ochranné aktivity byl mj. i úspěšný útok hackerů na Sony Pictures. Lisa Monaco, poradkyně prezidenta pro vnitřní bezpečnost a protiteroristické záležitosti zdůraznila ve svém projevu, že „kyberohrožení je jednou z největších hrozeb, kterým čelíme, přičemž tyto hrozby jsou stále rozmanitější, složitější a nebezpečnější, a je pravděpodobné, že nebezpečné útoky se budou stále více stávat pravidlem, pokud se nebudeme schopni rychle přizpůsobit a přijmout komplexní přístup."
Bílý dům má k posílení aktivit v obraně proti kyberkriminalitě ostatně pádný důvod – sám se stal totiž jednou z obětí tohoto fenoménu: TV stanice CNN uvedla, že stránky Bílého domu loni napadli ruští hackeři a dostali se k neveřejným informacím o programu prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům to komentoval, že při útoku nebyla ukradena žádná tajná data a zpochybnil i národnost útočníků s tím, že nemůže potvrdit, zda za ním skutečně stáli Rusové. Podle CNN se kybernetický útok odehrál ve dvou krocích. Hackeři se nejprve dostali na servery ministerstva zahraničí, kde ovládli e-mailovou schránku, jejímž prostřednictvím pak pomocí phishingu (sociotechniky předstírající jinou, důvěryhodnou identitu, na jejímž základě se snaží získat citlivé či důvěrné informace) pronikli na stránky Bílého domu, kde údajně získali některé neveřejné informace týkající se např. Obamova denního rozvrhu.
Nicméně i u nás se ale už naštěstí začínají věci dávat do pohybu – otázkou však je, zda skutečně takovým tempem, které bude stačit. Protože jak dobře vědí zkušení bojovníci proti zločinu – ať už v tradiční či jakékoli podobě – ten je zpravidla vždy o krok napřed…
 

 
Publikováno: 29. 6. 2015 | Počet zobrazení: 1936 článek mě zaujal 488
Zaujal Vás tento článek?
Ano