hnv murr

Průlomová inovace: Vstřikovací formy z 3D tiskárny

Firmy po celém světě hledají způsoby, jak zajistit efektivnější výrobní procesy, zejména při zavedení nového produktu na trh. Nové šance v této oblasti přinesl fenomén s názvem aditivní výroba - a to nejen za účelem prototypové výroby pro testování konstrukci jednotlivých dílů před sériovou výrobu, ale často i pro výrobu složitých a náročných plastových dílů samotných.  

 

Z několika různých aplikací této techniky získává stále větší oblibu 3D tisk. K posledním novinkám v této oblasti patří nepochybně použití pro výrobu vstřikovací formy. Příkladem takovéhoto efektivního využití nové technologie je německá společnost Seuffer, dodavatel plastových součástek a montážních skupin pro zařízení domácností, osobních a užitkových vozů. Částí jejich práce je i výroba prototypových dílů, které ověřují výsledky práce designérů, výkon a funkce produktu. Díly jsou testovány, aby se zjistily jejich parametry. Snahou je snížit náklady a čas potřebný k získání těchto prototypů a jejich testování. Tyto díly jsou většinou vyráběny vstřikováním, tzn. tradičními technikami, ale právě tady může prokázat cenné služby 3D tiskárna. A přesně k tomu ji také firma využila.
„V automobilovém průmyslu, musí být testovány prototypy s pohyblivými mechanickými součástmi, a při vysokých teplotách," vysvětluje Andreas Buchholz, vedoucí výzkumu a vývoje u společnosti Robert Seuffer. Odborníci z rodinné firmy dokázali navrhnout nové vstřikovací formy pro zhotovení prototypových dílů a malé výrobní série během několika dní. Pak pomocí 3D tiskárny Stratasys Objet30 za 24 hodin tyto díly vyrobit a zkrátit tak čas k jejich zhotovení na méně než den. „Pokud bychom použili konvenční CNC techniky, trvalo by vytvoření nástrojů pro výrobu lisovaných dílů 8 týdnů, což znamená i každých 8 týdnů kovové formy. Náklady na konvenční formy jsou zhruba 40 000 eur, zatímco náklady na 3D tištěné formy méně než 1000 eur. To odpovídá úspoře 97 %," doplňuje Buchholz.
Podle firmy Stratasys se podobné využití jejich technologie stalo v posledních několika letech běžnou metodou. Stále více a více společností zabývajících se vstřikováním plastů začíná využívat 3D tisku, aby vyrobily nejen prototypy, ale dokonce i některé poměrně velké dávky zakázkových dílů.
 

 
Publikováno: 28. 6. 2015 | Počet zobrazení: 2412 článek mě zaujal 490
Zaujal Vás tento článek?
Ano