hnv murr

Bezpečnost především – ve skladech na prvním místě

I když bezpečnost práce mezi firmami nepatří k populárním tématům, je mimořádně důležitým faktorem, a pro výrobní a skladové provozy to platí ve zvýšené míře. Dodavatelé manipulační techniky proto kladou na tyto aspekty mimořádný důraz, a Tomáš Vít, vedoucího školicího střediska společnosti STILL ČR patří k profesionálům, kteří se na tuto oblast specializují. Z praxe ví, že tuto tématiku rozhodně není radno podceňovat, a firmám doporučuje seznámení s příslušnými předpisy nešidit, protože i zdánlivě drobné zanedbání bezpečnostních pravidel se může v situaci, kdy dojde k nehodě, podniku krutě vymstít.  

 

Základem všeho jsou lidé, což v případě manipulační techniky představuje především řidiče a obsluhu. Jak probíhá školení řidičů manipulační techniky?

Předpokladem je, že každý řidič musí mít zajištěn souhlas lékaře s řízením manipulační techniky. Dále musí řidič absolvovat základní školení, které se skládá z teoretické části a je zakončeno závěrečným ověřením znalostí, nejlépe testem. Otázky jsou zaměřené především na znalosti právních předpisů manipulační techniky, bezpečnosti práce a souvisejících norem. Poté následuje praktická část, kde se každý řidič již učí základní dovednosti při používání manipulační techniky pod dozorem školitele. Řidič je seznámen s konstrukcí vozíků a úkonů pravidelné údržby. Naučí se také ovládat příslušný typ vozíku a následují praktické jízdy, které jsou uzpůsobené řidičským schopnostem každého manipulanta. Částečně to lze přirovnat ke složení řidičských zkoušek v autoškole. Po získání řidičského oprávnění na manipulační techniku je každý řidič povinen absolvovat pravidelná opakovací školení, která se zpravidla provádí jednou ročně.

Provádějí se školení „univerzálně“, nebo se už zaměřují i na konkrétní podmínky, v nichž bude technika nasazena a na konkrétního zákazníka a jeho provoz?

Společnost STILL pro své zákazníky připravuje školení vždy šitá na míru jejich provozům, protože každý provoz má svá specifika. Podmínky provozu nejsou ve všech skladech totožné, proto je nutné školení přizpůsobit konkrétním požadavkům tak, aby byla vždy maximálně zajištěna bezpečnost práce. Při přípravě školení je nutné se zaměřit na stávající procesy s ohledem na bezpečnost práce a provozní řád daného skladu.

Jak a v čem může dodavatel pomoci zákazníkovi v oblasti zvyšování bezpečnosti práce?

Dodavatelé dnes již nabízejí komplexní služby, které zvyšují bezpečnost na pracovištích. Jde o kvalitní a moderní manipulační techniku, která je díky mnoha technologickým inovacím z pohledu bezpečnosti na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo dříve. Předpokladem bezpečné jízdy je precizní ovládání stroje, které zajišťuje přesný a rychlý provoz. Komfort řidiče ve vozíku zajišťuje ergonomie pracoviště, například odpružené sedadlo řidiče, které eliminuje namáhání zad, prakticky uspořádané ovládací prvky, nebo mnohem lepší výhled nejen na břemeno, ale i do všech stran. Všechny vozíky STILL jsou navíc vybavené mnoha bezpečnostními prvky, které zabraňují vzniku pracovních úrazům. Funkce Curve Speed Control, dnes již dodávaná do všech vozíků STILL, rychlost vozíku v zatáčkách automaticky upravuje podle poloměru zatáčky. Ručně vedené vozíky jsou vybavené ovládací ojí se systémem OPTISPEED, což je funkce, která rychlost pojezdu intuitivně upravuje podle úhlu natočení oje a při jejím uvolnění vozík sám zastaví. 
Zejména se však klade důraz na zavedení takových pracovních procesů, které eliminují možnost vzniku rizikových situací na minimum. Kromě toho je pak nutné provádět pravidelná školení, a to jak školení řidičů manipulační techniky týkající se obsluhy vozíků, tak i požární ochrany, BOZP a jiné. 

Které základní předpisy a pravidla nelze obejít, a na co zákazníci obvykle hřeší? V čem se dopouštějí nejčastějších chyb, jichž by se měli vyvarovat?

Zákoník práce jasně ukládá zaměstnavatelům povinnost zajišťovat pro své zaměstnance kromě jiných také školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a školení požární ochrany. Mnoho firem tak nečiní, například z důvodu pracného svolávání všech zaměstnanců, nebo je naopak provádí pouze formálně, to se týká hlavně menších provozů. Povinností zaměstnavatele však je, aby každý zaměstnanec tato školení absolvoval hned při nástupu do zaměstnání, a poté byl opakovaně v pravidelných intervalech přeškolován. Při školení je potřeba se zaměřit také na obecné zásady upravující bezpečné chování na pracovištích. Našim zákazníkům tyto zásady dokážeme nadefinovat tak, aby vyhovovaly požadavkům konkrétních provozů, a následně jim je umíme pomoci implementovat na jejich pracovní procesy s cílem zajištění plynulého provozu.
V rámci provozování manipulační techniky ve skladech jsou však další pravidla, která musí provozovatel zajistit, a to je například provádění údržby strojů nebo pravidelných technických kontrol. STILL svým zákazníkům jako bezplatnou službu nabízí hlídání těchto termínů, a před uplynutím lhůty je dopředu informuje o potřebě provedení servisu nebo školení. Manipulační technika musí být vždy ve 100% stavu, aby se nestala příčinou mimořádné události. /mk/
 

 
Publikováno: 28. 6. 2015 | Počet zobrazení: 2100 článek mě zaujal 470
Zaujal Vás tento článek?
Ano