EDF murr Schunk

Po jakých technických pracovních pozicích je poptávka na Brněnsku?

V brněnském regionu dnes patří mezi nejčastěji poptávané technické pozice například strojní a elektro konstruktéři, inženýři kvality, manažeři kvality, procesní inženýři a nákupčí. V posledních měsících také významně vzrostla poptávka po operátorech výroby, což souvisí nejen s blížícím se letním obdobím, kdy je každoročně poptávka vyšší, ale i s celkovým oživením ekonomiky. Vyplývá to z údajů brněnské pobočky personální agentury Grafton Recruitment, která pro technické pozice dlouhodobě eviduje nedostatek vhodných kandidátů.

 

Souvislost mezi počtem volných pracovních míst a vývojem ekonomiky je podle Šárky Voříškové z brněnského Graftonu dobře vidět například v automobilovém průmyslu. Jakmile se oživí poptávka, zvýší se výroba, rostou požadavky na nábory v automobilkách a v krátké době následuje růst poptávky i u dodavatelů do automobilového průmyslu. „Aktuálně máme hodně poptávek od klientů z oblasti průmyslového zpracování plastů a právě automobilového průmyslu,“ říká Voříšková.
Požadavky klientů na kandidáty se ovšem značně liší. Záleží na firemní strategii, konkrétním projektu a samozřejmě i na dané pozici. „Máme klienty, kteří striktně vyžadují vysokoškolské vzdělání technického směru, u jiných klientů zní zadání obecněji - vysokoškolák, bez nutnosti dlouhé praxe, nebo středoškolák minimálně se 3 lety praxe v oboru. „Co se většinou „počítá“, je relevantní praxe při studiu,“ popisuje Voříšková.
Markantní zájem je v technických oborech také o pracovníky se znalostí cizích jazyků. „Pozic, kde by nezazněl požadavek na znalost minimálně 1 cizího jazyka, dostáváme od našich klientů stále méně. Znalost angličtiny je zcela zásadní, německý jazyk je obrovskou výhodou. A kvalitních kandidátů s němčinou je bohužel stále málo.“
Co se týká výše mezd, je podle Šárky Voříškové velmi obtížné uvést nějaký průměr: „Podle průzkumu, který naše společnost každoročně realizuje, se mzdy liší podle náročnosti pozice, požadavků na vzdělání, délky praxe a podobně. Pro představu – strojní konstruktér se může pohybovat mezi 30 až 50 000 Kč měsíčně, v závislosti na zkušenostech a praxi, inženýr kvality mezi 30-40 000 Kč, manažer kvality mezi 40 až 60 tisíci.“ V některých oblastech, například v informačních technologiích, už navíc není velký rozdíl mezi mzdou v Praze a v Brně, jak jsme tomu byli v minulosti zvyklí.
Jak nabírat pracovníky do technických oborů?
V první řadě je důležité, aby firma věděla, jakého člověka hledá. Základem je tedy kvalitní popis pozice, který reflektuje nejen náplň práce a požadavky na vzdělání a praxi, ale i specifikaci osobnostních charakteristik, které by kandidát měl mít, aby co nejlépe zapadl do týmu.
Častou chybou je, že klienti zbytečně nadsazují své požadavky. Klasickým příkladem je požadavek na angličtinu u pozic, kde reálně není potřeba. Je nutné si uvědomit, že pokud budu trvat na angličtině, aniž ji bude uchazeč v práci aktivně používat, připravím se o část kvalitních odborníků. Naopak pokud najdu člověka s dobrou angličtinou, a ten zjistí, že ji v reálu použije možná jednou do roka nebo vůbec, po krátké době uteče tam, kde svou angličtinu uplatní.
U klíčových pozic se určitě vyplatí použít kromě klasického pohovoru i tzv. assessment centrum, které může významně snížit riziko chybného výběru.
Jak si najít práci v technické oblasti?
„Určitě bych doporučila nejprve se obrátit na personální agenturu,“ radí Šárka Voříšková. „Pro správné rozhodnutí v tak důležité věci, jako je změna zaměstnání, jsou klíčové informace, a právě ty je agentura schopna nabídnout.
Firemní klienti personální agentury jsou z různých oblastí a oborů, což pro kandidáta znamená širokou nabídku zajímavých pozic na 1 místě. Některé společnosti dokonce obsazují pracovní místa pouze prostřednictvím personální agentury, zájemci o práci tedy nemají možnost se o těchto nabídkách dozvědět jinak než právě díky agentuře.
Konzultant agentury pomůže kandidátovi s přípravou kvalitního životopisu a motivačního dopisu tak, aby maximalizoval své šance na úspěch. Pohovor v agentuře může být také vhodnou přípravou na interview u potenciálního zaměstnavatele. Dobrý konzultant kandidátovi také poradí, která pozice nejlépe vyhovuje jeho profilu a osobnosti. V neposlední řadě je potřeba říci, že veškeré toto profesionální poradenství ze strany personální agentury je bezplatné.
Pokud se chcete dozvědět více o trhu práce v technických oborech a získat další tipy, jak získat vysněnou práci, personální agentura Grafton pro vás na svém webu připravila speciální sekci pro kandidáty.
 

 
Publikováno: 7. 5. 2015 | Počet zobrazení: 5708 článek mě zaujal 882
Zaujal Vás tento článek?
Ano