murr Schunk

Vysoce produktivní soustružení jako požadavek doby

S klesající velikostí rozsahu objemu dodávek a častými požadavky na výrobu menších sérií, vyžaduje úsilí dosáhnout snížení nákladů a zvýšení produktivity při současném zkrácení dodacích lhůt stále štíhlejší výrobní procesy. To se odráží i v úsilí strojírenských výrobců vyvíjet zařízení odpovídající těmto novým požadavkům – univerzálnější stroje schopné zvládat efektivně i více různých úkolů zajišťovaných dříve specializovanými systémy.  

 

Na tuto situaci reagovala firma Heller nabídkou frézovacích/soustružnických center, poskytujících možnosti k řešení těchto cílů a na nové požadavky odpověděl michiganský výrobce z amerického města Troy novým strojem odvozeným ze svého modulárního systému. Model CT 6000 je první stroj velikosti 6000 z frézovacích/soustružnických center řady C ve stolovém provedení. Pro firmu Heller představuje přirozené a konzistentní vyústění vývoje produktu z modulárního systému řady frézovacích/soustružnických center. Funkce soustružení je cenným doplňkem osvědčené frézovací kapacity klasických obráběcích center. K tomuto účely byl stroj osazen ještě pátou osou, která poskytuje potřebné nástroje v kombinaci s přímým poháněným otočným stolem.
Vertikální a horizontální soustružení vnějších a vnitřních obrysů lze tak nyní bezproblémově provést s osou C, a případně osou A a B. Tento vysoce produktivní stroj tak nabízí ekonomicky efektivní řezné operace s rotací obrobků rychlostí až 500 ot.min-1 pro předobrábění a dokončovací operace, až po finální obrysy.
Pro model CT 6000 sestavil výrobce téměř unikátní výkonový balíček v tomto rozsahu. 5osé obráběcí centrum CT 6000, které firma poprvé oficiálně představí na veletrhu CIMT 2015 v Pekingu, má kuželové vřeteno HSK100. Kužel a univerzální vřeteno s hnací silou 60 kW, maximální rychlostí až 8000 ot.min-1 a 1,146 Nm točivého momentu.
Kombinované procesy byly na programu firmy již nějakou dobu, ale jejich odladění zabralo nějaký čas, což je důvodem, proč technické předpoklady, jako je otočný stůl, kompenzace růstu rychlosti vysokorychlostního vřetena a jeho uzamčení zajišťující torzní tuhost a vysokou opakovatelnost, již existovaly. V komplexní podobě přichází novinka na trh až nyní. Rozšíření C série s modelem CT 6000 je příkladem systematického pokračujícího vývoje na míru potřebám průmyslového výkonu pro strojírenská zařízení, energetiku, stavebnictví, či konstruování a výrobu pohonných ústrojí.
 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1626 článek mě zaujal 300
Zaujal Vás tento článek?
Ano