hnv murr

Hannover Messe bude výhradně o nových technologiích

Pod mottem “Get new technology first!” se od 13. do 17. dubna v Hannoveru uskuteční další ročník mezinárodního veletrhu Hannover Messe, který v sobě na jednom místě spojuje desítku klíčových průmyslových veletrhů pokrývajících různé obory: Industrial Automation, Motion, Drive & Automation (MDA), Energy, Wind, MobiliTec, Digital Factory, ComVac, Industrial Supply, SurfaceTechnology a Research & Technology. Partnerskou zemí letošního ročníku nejvýznamnější světové akce v branži průmyslových veletrhů je Indie.  

 

Pět ústředních témat veletrhu Hannover Messe 2015 představují průmyslová automatizace a IT, technika pohonu a fluidní technika, energetické a ekologické technologie, průmyslové subdodávky, výrobní technologie a služby, výzkum a vývoj. Koncentrace nejvýznamnějších oborových přehlídek umožňuje využít mnoho synergií: Pro vystavovatele veletrhu MDA, kteří např. vyrábějí převodovky pro větrné elektrárny, vzniká přidaná hodnota díky blízkosti konání veletrhu Wind - zařízení, součástí a služby pro větrné elektrárny, kde se představí podniky celé branže výroby větrné energie. Další synergie vzniknou díky blízkému umístění veletrhu MobiliTec, jehož ideovými tvůrci jsou Svaz Německých výrobců strojů a zařízení (VDMA) a Sdružení pro výzkum techniky pohonu (FVA). Bude věnován elektromobilitě, hybridní a elektrické technice pohonu, mobilním zásobníkům energie a alternativním mobilním technologiím. Také veletrhy Industrial Automation nebo ComVac, veletrh techniky stlačeného vzduchu a vakuové techniky, nabízejí mnoho styčných bodů.

Spojité technologické procesy
Mezinárodní veletrh techniky pohonu a fluidní techniky MDA (Motion, Drive & Automation), na kterém bude vystavovat přes 1100 vystavovatelů, se letos uskuteční nově ve veletržních halách č. 19, 20, 21 a 25. Mezi vystavovateli budou významní hráči jako Bosch Rexroth, Altra, SKF, Parker Hanifin, Schaeffler, Freudenberg, KTR, Norgren, Trelleborg nebo ZF Friedrichshafen. Výrobci této techniky dodávají továrnám budoucnosti systémy, které využívají inteligentní samooptimalizující se autonomní výrobní postupy a klíčové komponenty a umožňují tak komplexní propojení řídicích a výrobních systémů zvyšující produktivitu a energetickou účinnost.
„MDA je ústřední platformou pro prezentaci významných témat výroby šetřících zdroje a vysoce výkonných produktů s efektivním využitím energie,” říká Hartmut Rauen, člen vedení VDMA, který ve Svazu německých výrobců strojů a zařízení odpovídá za techniku pohonu a fluidní techniku. Technika pohonů a fluidní technika hrají v kontextu projektu Průmysl 4.0 klíčovou roli, protože jsou díky svým mechatronickým součástem a modulům CPS (Cyber-Physical System) pro továrnu budoucnosti významným prvkem efektivních a inteligentních výrobních procesů, podobně jako internet věcí, komplexnost hardwaru, softwaru a logistických systémů. Spojení mezi technologickými procesy a průmyslem 4.0 s ohledem na uživatele ovlivňují tři různá hlediska: Vertikální integrace vytváří propojení od úrovně pole až po řízení, horizontální integrace přináší lepší výsledky v rámci celého řetězce tvorby hodnot a Industry Engineering znamená cennou úsporu času a nákladů od plánování až po řízení procesů. Průmysl 4.0 se rovněž neobejde bez systémů Manufacturing Execution (MES), odborníci na tuto problematiku se sejdou 16. dubna na odborném zasedání s tématem - Efektivní výroba - a představí úspěšně realizované aplikace obzvláště v diskrétní výrobě a v průmyslu se spojitou výrobou.
V rámci veletrhu Industrial Automation se rovněž představí firmy nabízející techniku pohonu a fluidní techniku, která má velký význam pro iniciativu Průmysl 4.0, k nimž patří firmy jako Festo, Lenze, Siemens nebo Wittenstein.
Na nejvýznamnějším světovém průmyslovém setkání se letos sejde také na veletrhu Wind elita z branže větrné energie, který v Hannoveru probíhá každé dva roky. Veletrh zařízení, součástí a služeb pro větrné elektrárny zde využije silné synergie s největším světovým veletrhem techniky pohonu a fluidní techniky (MDA) a veletrhy průmyslové automatizace a průmyslových subdodávek. K předním podnikům tohoto trhu nebudou chybět firmy jako Enercon, Nordex nebo Siemens a výrobci převodovek pro větrné elektrárny ZF Friedrichshafen a Schaeffler.

Hannover Messe představí roboty příští generace
Robotizace, která má v rámci iniciativy Průmysl 4.0 významnou úlohu, prožívá další celosvětový průlom. Zatímco dosavadní roboty představovala obvykle zařízení o váze několika tun, vykonávající svou práci ve velkém počtu taktů a oddělená ochrannou zábranou, nyní se stále více prosazují menší systémy využívané i v malých podnicích, jejichž úkolem je naopak úzká spolupráce s člověkem. Odvětvový svaz IFR uvádí, že v roce 2013 bylo prodáno asi 179 000 průmyslových robotů (tj. o 12 % více než v předcházejícím roce) a s obdobným nárůstem se počítá i za rok 2014. Důvodem jsou především nové oblasti využití robotů a celosvětový růst poptávky z průmyslu. 
Po několikaleté pauze se na Hannover Messe vrací společnost Fanuc, která bude na veletrhu vystavovat v oblastech Robotická zařízení a servopohony. Kromě ní představí své novinky v rámci ústředního veletrhu Industrial Automation také ABB, Kuka, Stäubli, Güdel, Mitsubishi, Epson, IBG, Comau, Kawasaki, a další přední firmy nabízející automatizaci s podporou robotů. Jde o roboty, které se snadno programují a intuitivně řídí pomocí touchpadu. Jsou vybaveny nejnovějšími senzory a schopny plnit mnohem více úkolů. K atraktivním lákadlům letošního ročníku patří robot YuMi - tzv. kolaborativní dvouramenný asistent se schopností vidění a cítění, určený do montáže. Je schopný bezpečné spolupráce po boku s člověkem, kterého komerčně uvede na veletrhu společnost ABB.
Na přehlídce „Application Park Robotics, Automation & Vision“, která doplňuje veletrh Industrial Automation, budou předvádět softwarové firmy své aplikace a řešení aktuálních úkolů automatizace s podporou robotů v různých odvětvích. V rámci výstavní oblasti „Mobilní roboty a autonomní systémy“ se představí nejnovější technologie a inovace z oblasti mobilní průmyslové a servisní robotizace.

Průmysl budoucnosti: propojený v síti
Ústřední téma letošního ročníku „Integrated Industry - Join the Network!“ vyjadřuje, že důležité výzvy iniciativy Průmysl 4.0 - např. standardy pro komunikaci Machine-to-Machine, otázku bezpečnosti dat nebo hledání obchodního modelu budoucnosti - lze zvládnout jen na síti a přibližuje technologický skok, který tento vývoj přináší. Bude zde prezentováno digitální propojení výrobních linek, inovativní výrobní postupy a nové modely průmyslových robotů (včetně robotů s inovativní senzorikou, které těsně spolupracují s člověkem bez ochranných plotů a bez dodržování bezpečnostní vzdálenosti), automatizace s podporou IT, která mění všechny organizační procesy v továrně.
Na veletrhu budou k vidění i živé prezentace výroby individualizovaných produktů pomocí postupů Additive Manufacturing nebo tisk 3D, který je považován za významnou součástí iniciativy Průmysl 4.0. Nyní už si lze představit, že subdodavatelé nebudou své produkty prodávat přímo, nýbrž budou nabízet sady dat ke stažení a náplně s odpovídající surovinou, a tisk proběhne u odběratele přímo v jeho továrně. 

Bezpečné zásobování energií
Současný vývoj čím dál více nutí průmysl řešit problém, jak ochránit výrobu před výpadky dodávek energie. Díky digitalizaci se zařízení stávají nejen inteligentnějšími, ale také citlivějšími a napájení energií vyrobenou z obnovitelných zdrojů stoupá riziko výkyvů kmitočtu, špiček napětí a krátkodobých blackoutů. Na veletrhu výroby a distribuce energie Energy 2015, budou představena zařízení pro plynulé zásobování energií, a také inovativní systémy energetického managementu a moderní rozvodná zařízení k řízení toku zátěže, nové druhy zásobníků elektrické energie, bateriové pojistky a spínače. Další ochrannou komponentou určenou pro výrobní provozy a velké budovy jsou kompaktní výkonové spínače umožňující při poruchách, jako je zkrat a přetížení sítě, bezpečně odpojit proud a tak ochránit přístroje i zařízení. Spínače sbírají stále více také data o elektrické energii a přispívají tak k transparentnosti spotřeby a stavu zařízení, která je pro projekt Průmysl 4.0 nezbytná.

Digitální továrna budoucnosti - už dnes
Výrobní podniky se snaží zavádět komplexní digitalizaci celého řetězce tvorby hodnot, jako přechod k online produktům a elektronickému propojení samočinně se řídicích výrobních zařízení. Tyto dnes už reálné kroky budou prezentovány v rámci přehlídky Digital Factory, která se od své premiéry v roce 2003 úspěšně etablovala jako přední mezinárodní veletrh integrovaných procesů a řešení pro počítači řízenou výrobu. Představí vývoj produktů až po průmyslovou výrobu s počítačovou podporou - co potřebuje průmysl pro další evoluční krok, jak je třeba do budoucna sladit procesy vývoje a výroby produktů a jak může konkrétně vypadat propojení informační techniky a automatizace. Půjde o inovace, první projekty s CAx, plánováním a řízením výroby pomocí MES a ERP, simulaci a předběžné výpočty pomocí virtuální reality a D modelů produktů a továren, až po celý životní cyklus s podporou PDM a PLM. Budou zde zastoupeni všichni přední světoví dodavatelé, jako Dassault Systèmes, Microsoft, PTC, SAP a Siemens PLM Software, ale stejně tak např. start-upové firmy, které často vznikají na rozhraní mezi reálným a virtuálním světem a jsou tak flexibilnější, rychleji reagují na trendy a vyrábějí individualizovanější produkty. Na Digital Factory dostane prostor i další z moderních trendů, tzv. generativní výroba.

Research & Technology 2015: Start-ups na postupu
Startupové firmy tvoří významnou součást i další z klíčových sekcí Hannover Messe: přehlídky Research & Technology, kde se představí jejich hlavní výhody: svěží myšlenky, rychlé jednání, větší ochota riskovat, zaměření na nový produkt a společnou vizi, a to s ohledem na stále ostřeji sledované náklady. „Úmyslně jsme se rozhodli pro ještě prominentnější prezentaci start-upů. Nejvýznamnější světový průmyslový veletrh umožňuje mladým podnikům a jejím inovativním technologiím mezinárodně se zviditelnit a dává jim tím šanci získat tak další kooperační partnery. Investoři z celého světa se zde mohou přesvědčit o inovativních nápadech mladých podnikatelů a zrealizovat investiční záměry,“ říká Marc Siemering, vedoucí oddělení Hannover Messe ve veletržní správě Deutsche Messe AG.
Start-upy na veletrhu předvedou nejen rozhodující přínosy vědy a výzkumu, ale poskytnou i na vlastní zkušenosti založené praktické tipy, jak realizovat první kroky k vytvoření vlastního podniku. Loni se na Hannover Mese představilo spolu se sedmi sítěmi okolo 40 start-upových firem a i letos bude veletrh pro začínající podniky významným místem jejich prezentace - v hale č. 2 představí až osm sítí své start-upové podniky.

Svět materiálů na Industrial Supply
V centru pozornosti celosvětového subdodavatelského průmyslu je vývoj materiálů využitelných jako součást technických dílů, jejich efektivní využívání z hlediska spotřeby energií, a kombinování s novými výrobními postupy, jako je lepení a spojování. Velký potenciál nabízejí nejen nové materiály, jako jsou plasty vyztužené uhlíkovými nebo skleněnými vlákny, ale i nové možnosti využití klasických materiálů, jako jsou hliník, kaučuk a technická keramika. Odborníkům se daří materiály stále zlepšovat, co se týká energetické účinnosti, pevnosti nebo hmotnosti, a dávat jim i zcela nové vlastnosti. Vývoj v oblasti technické keramiky umožnil např. vyrobit hořákové trubice z výkonnostních keramických materiálů, a zvýšit tak vedení tepla a následně energetickou účinnost palivových pecí. Pokrok v oblasti translucentních keramických materiálů umožnil zase pomocí inovativních výrobních postupů u kysličníku hlinitého možnost dosáhnout průhlednosti jako u skla. Součástí letošního ročníku je i Fórum o materiálech s mezioborovými přednáškami o high-tech materiálech. 

SurfaceTechnology - novinky v povrchových úpravách
Hala č. 3 bude letos opět ve znamení povrchových technologií. Na rozdíl od vertikálně uspořádaných odborných veletrhů je SurfaceTechnology strukturován horizontálně - pokrývá celou nabídku povrchové techniky, kde dominují zejména galvanotechnika, průmyslová lakovací technika, plazmová úprava povrchů a zpracování mikromateriálů. Letošní novinkou je společný stánek pro zpracování mikromateriálů a mikrosystémovou techniku - Micro, Nano & Materials s expozicemi odborného svazu mikrotechniky, nanotechnologie, nových materiálů, optiky a fotoniky IVAM (Internationaler Fachverband für Mikrotechnik, Nanotechnologie, Neue Materialien und Optik & Photonik). Kromě zpracování mikromateriálů se zde představí např. inovativní selektivní postup úpravy povrchu zcela bez použití chemických procesových látek, jako jsou elektrolyty, který využívá k oxidaci hliníkových povrchů laser.
SchauPlatz NANO se již etablovala jako platforma B2B firem, které se zabývají nanotechnologiemi a prezentovány zde budou produkty a řešení, která jsou zralá pro trh a vhodná pro využití v průmyslu. Letos proběhne poprvé na společné ploše s produktovým trhem IVAM, kde vystavovatelé předvedou aktuální trendy různých oblastí špičkových technologií určených pro využití v průmyslu.
Dalšími ústředními tématy veletrhu SurfaceTechnology budou energetická účinnost a potenciály úspor, efektivita využívání materiálů a zdrojů přes celý proces úpravy povrchů a předúpravy šetřící životní prostředí. Významným tématem budou tzv. funkční povrchy - cílené změny povrchů a úpravy vrstev až po základní materiál, které rozhodujícím způsobem ovlivňují užitkové vlastnosti, opotřebení a třecí vlastnosti celého dílu a zvyšují účinnost produktů.  /rd/
 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2051 článek mě zaujal 469
Zaujal Vás tento článek?
Ano