hnv murr

První myš specializovaná na CAD

Na počátku února představila firma 3Dconnexion unikátní novinku: CadMouse, což je vůbec první počítačová myš na světě navržená speciálně pro CAD profesionály. Jak zdůrazňují její tvůrci, díky spojení výkonného ergonomického hardwaru s jednoduše použitelným softwarem zajišťuje výkonnost a efektivitu práce návrhářů na úrovni, jaké použitím obyčejné myši není možné dosáhnout.  

 

3Dconnexion není v oboru specializovaných počítačových periferií žádným nováčkem – 3D myši, hlavní výrobky této americké firmy, poskytují už více než 20 let uživatelům CAD aplikací pokročilou 3D navigaci. Tyto technologie mají však evropské kořeny: Historie 3D myši začala koncem 70. let 20. století v německém Centru pro výzkum letectví a kosmonautiky (DLR), jehož Institut robotiky a mechatroniky se věnoval mj. ovládání robotického ramene v prostoru kartézských souřadnic. V roce 1981 po dlouhých experimentech byl 6osý senzor síly a krouticího momentu integrován do plastové koule, která zaznamenávala lineární a rotační odchylky vytvářené silou a kroucením působením lidské ruky, jež byly následně výpočetně převáděny na translační a rotační pohybové rychlosti. Po dalším výzkumu představili inženýři DLR cenově dostupný optický měřicí systém, používající 6 jednorozměrných detektorů polohy. Po získání globálního patentu byla v roce 1993 představena SpaceMouse, první dostupná 3D myš na světě, která byla navržena tak, aby byla používána současně se standardní myší, což vedlo k větší produktivitě práce, protože uživatel nemusel nastavovat polohu modelu krok za krokem. Byla obsluhována nedominantní rukou, a starala se o pohodlnou trojrozměrnou navigaci (prostřednictvím ovládacího kloboučku 3D myši může uživatel modelem souběžně pohybovat, zoomovat a otáčet), jako by jej držel v ruce, nebo prolétat třírozměrnými digitálními světy, zatímco běžnou myší v druhé ruce lze volit příkazy - je používána pro výběry, tvorbu prvků a jejich úpravy. Tato úroveň ovládání není s tradiční myší a klávesnicí dosažitelná.

Z kosmu na rýsovací prkna
Novinka v podobě 3D myši obsahuje 6 vysoce výkonných optických senzorů reagujících na pohyby v rozsahu mikrometrů. 3D ovladač byl poprvé použit pro manipulaci s prvním robotickým ramenem ve vesmíru v roce 1993. A právě tehdy se začala odvíjet historie rodiny 3D myší založených na patentovaném systému optického měření.
Nová laťka výkonu byla ustavena produktem SpacePilot Pro, představeným v dubnu roku 2009. Loni byla uvedena na trh nová, bezdrátová verze SpaceMouse Pro Wireless, která nabízí profesionální výkon ve 3D a bez potřeby spojovacího kabelu. A nyní se vývoj posunul opět o kus dál a přichází CADmouse.
„Věnovali jsme hodně času, abychom pochopili, co uživatelé z CAD oblasti opravdu potřebují, než jsme spojili vlastnosti dokonalého hardwaru se softwarem do jednoho výrobku. CadMouse zavádí úplně novou úroveň dvouručního pracovního stylu - používaní myši CadMouse spolu s 3D myší typu SpaceMouse nebo SpaceNavigator umožňuje zcela nový způsob interakce s digitálním obsahem, jenž nikdy dřív nebyl možný," říká Antonio Pasucci, viceprezident 3Dconnexion.

Stvořena pro přesnost a efektivitu
CadMouse má vlastní speciální prostřední tlačítko v plné velikosti, takže již není nutné tisíckrát za den kliknout na nepříjemné Scroll Wheel, zdůrazňuje výrobce. Funkce QuickZoom umožňuje snadno přibližovat a vzdalovat modely a výkresy jediným kliknutím. V kombinaci s navigací o 6 stupních volnosti umožňuje 3D myši dosud nevídanou úroveň obouručního ovládání. Patentované inteligentní kolečko automaticky přizpůsobuje výkon rolovacího kolečka v závislosti na aktivní aplikaci, bezproblémové "zvětšování v CAD aplikacích" precizní "click-to-click“ zoomování, nebo rychlé rolování v prohlížečích a dokumentech, u běžných myši nedosažitelné.
K dalším specialitám myši CadMouse patří Advanced Laser Sensor s rozlišením 8200 dpi a frekvencí až 1000 Hz (odezvu 1 ms), který dává zařízení extrémní úroveň preciznosti vyžadovanou CAD profesionály, nebo tlačítko pro ovládání gesty, které otevře na obrazovce radiální kontextovou nabídku a možnost provést jednoduchým pohyb kurzoru doleva, doprava, nahoru nebo dolů aktivaci příkazu.
Potvrzením, jakou pozornost věnovali tvůrci CadMouse každému detailu, jsou i optimálně tvarované „nožičky“ - vzhledem k tomu, jak materiály a geometrie ovlivňují tření, je však i toto důležitý faktor, pokud si uvědomíme, že uživatelé CADovských aplikací procestují s pohyby myši až 1 km za týden. CadMouse má třecí plošky vyrobené z PTFE materiálu, který má jeden z nejnižších koeficientů tření proti jakémukoli tuhému podkladu, takže se pohybuje pokaždé přesně tak, jak uživatel zamýšlel.

 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2087 článek mě zaujal 516
Zaujal Vás tento článek?
Ano