hnv murr

Svět chytrých mobilů a hodinek

Přelom února a března je ve světě mobilní komunikace tradičně zasvěcen ústřední události v této branži: v Barceloně se koná Mobile World Congress (MWC), na němž výrobci mobilů představují to nejmodernější ze své nabídky.

 

Mobily většiny výrobců jsou si dnes hodně podobné, výrobci často kopírují nejúspěšnější řešení (a všichni onen kultovní nápad Steva Jobse), ostatně co chcete vymyslet zásadního a převratného u přístrojů, které fungují na stejných principech, využívají stejné součástky, byť v různých konfiguracích, a jejichž funkcionalita si víceméně vynutila i obdobný design? V Barceloně bylo tedy možné kromě vybavení pro síťovou infrastrukturu vidět především expozice plné zařízení v podobě ploché krabičky, o zhruba centimetrové tloušťce (plus minus nějaký milimetr).
Asi nejvhodnějším kritériem je tedy rozdělovat mobily jako automobily: na základní, střední (nižší a vyšší) a nejvyšší (prémiové) třídy či kategorie. Od každého typu lze čekat jako standard parametry a funkce v určitém rozmezí, a pokud do něj výrobce přidá něco z vyšší kategorie, ve snaze marketingově zaujmout, je to příjemný bonus.
Liší se právě v konfiguracích a z nich odvozených možnostech a pak ještě tu a tam nějakou funkcí nebo „vychytávkou“ navíc. Třeba vodotěsností, stupněm odolnosti nebo speciálním čipem specifického určení, jako je např. NFC technologie pro bezkontaktní platby, čtečka otisků prstů nebo oční skener apod. Co tedy ve zkratce stálo na letošním MWC za pozornost z tohoto pohledu?

- Sony M4 Aqua - jak už napovídá název, tento elegantní smartphone, který designově vypadá spíše jako výrazně dražší přístroje, se nebojí vody a výrobce garantuje až půlhodinový pobyt pod hladinou bez úhony.

- Samsung Galaxy S6 a S6 edge (verze edge má displej zahnutý přes oba boční okraje), designově atraktivní smartphone v kovovém provedení, je vybaven displejem v QHD rozlišení, vysoce výkonným procesorem Exynos (první 64bitový procesor typu ARM vyrobený 14nm technologií) a spoustou technologických lahůdek, jako je např. možnost NFC plateb, bezdrátové dobíjení apod.

- ZTE Grand S3 - mobil s biometrickým zabezpečením - očním skenerem (přesněji řečeno skenerem očních žilek) Eyeprint ID - umožňuje zamknout a odemknout přístroj pohledem.

- HTC One M9 s celokovovou konstrukcí a stereo reproduktory umožňujícími díky nové technologii Qualcomm Immersive Audio simulaci prostorového zvuku Dolby Surround 5.1 a poslech až ve 24bitové kvalitě, tzn. vyšší, než nabízejí CD.

- Průhledný smartphone LG FXØ, jehož specialitou je i využití OS Firefox místo obvyklého Androidu či Windows Phone.

- Huawei MediaPad X2 - První phablet s 64bitovým ultra-8jádrovým procesorem a připojením LTE Cat6 4G, s rychlostí stahování až 300 Mbps. Nejtenčí 7“ phablet (7,28 mm), jehož celokovové tělo spojuje v jednom přístroji telefon, tablet, navigaci, přenosnou baterii, mobilní hotspot a digitální fotoaparát s kamerou. Výkonná 5000mAh  baterie (nejvyšší povolená kapacita v této kategorii) umožňuje celý den i velmi intenzivního provozu.

- Alcatel OneTouch Idol 3 - obraz na displeji telefonu se okamžitě přizpůsobuje poloze, takže nevadí ani otočení “vzhůru nohama” (pokud by tento přístroj s hi-fi audiovýbavou tedy nějaké měl).
Kromě chytrých mobilů samozřejmě nechyběly ani ukázky nositelné elektroniky, jako jsou nejrůznější náramky (které měří všechno možné, zpravidla hlavně tělesné funkce a kondici, počet uražených kroků či km apod.) a především chytré hodinky. Těch se v Barceloně představilo několik od různých výrobců. Kromě LG Watch Urban (s podporou LTE a bezkontaktního NFC placení, které se obejdou bez připojeného smartphonu) a Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo, učinila dojem zejména značka Huawei kolekcí elegantních zařízení, které jsou k nerozeznání od klasických luxusních časoměřičů, avšak nabité různými senzory a funkcemi (včetně monitoringu zdravotního stavu a 6osé detekce pohybu). Model XX má dokonce vlastní pevně instalovanou SIM kartu. 1,4“ AMOLED displej s rozlišením 400 x 400 bodů, jemností 286 ppi a kontrastním poměrem 10 000 : 1 z nich činí hodinky s nejjasnějším displejem se systémem Android Wear na světě. Dotykové krycí safírové sklíčko akceptuje dokonce i zadání v rukavicích nebo mokrou rukou.

Nejrychlejší micro SD karta na světě
Firma SanDisk představila Ultra micro SDXC s kapacitou 200 GB, což je paměťová karta tohoto formátu s nejvyšší kapacitou na světě. S přenosovou rychlostí až 90 MB/s. Novinku, odolnou proti vodě, otřesům, vysokým či nízkým teplotám a rentgenovému záření, zpětně kompatibilní i se standardy micro SDHC a micro SDXC , by měla podporovat většina high-end telefonů. Cena karty téměř 400 USD ovšem může leckdy převyšovat cenu samotného přístroje.

 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2279 článek mě zaujal 505
Zaujal Vás tento článek?
Ano