Peugeot 508 – s novým motorem 2.0 BlueHDI

Od roku 2011, kdy byl uveden na evropský trh Peugeot 508 po premiéře na pařížském autosalonu (v r. 2010) si tato velká cestovní limuzína našla řady svých příznivců. A není se čemu divit, jde o vrchol modelové řady, který naznačuje posun značky k luxusnějším modelům. Před koncem loňského roku nabídla francouzská automobilka evropskému trhu nový model 508, který nejenže prodělal omlazovací kůru, ale do vínku dostal nové výkonné, a přitom úsporné motory splňující už dnes normu Euro 6.

 

Od uvedení na trh byl k dispozici v karosářském provedení sedan a kombi, po roce k nim přibyla nová verze karoserie – model 508 RXH se zvětšenou světlou výškou. Je sériově vybaven hybridním pohonem tzv. full hybrid, který je složen z dvoulitrového turbodieselu a elektromotoru. Od faceliftu lze mít verzi RXH i s ryze dieselovým pohonem 2.0 BlueHDi a s novou automatickou převodovkou EAT6.
Peugeot 508 patří z pohledu poměrů ve střední třídě k největším a díky pohotovostní hmotnosti 1,6 t také k nejtěžším. Vyváženými proporcemi se řadí mezi nejelegantnější zástupce segmentu D. Na současném faceliftovaném modelu Peugeot 508, který jsme měli k dispozici v provedení Allure (druhý nejvyšší stupeň výbavy po úrovni GT), na první pohled upoutají přepracované přední partie s dominantní maskou chladiče zvýrazněnou horizontálními liniemi a ostřejšími prolisy kapoty.
Novinkou jsou LED mlhovky a nové světlomety s technologii Full LED (pouze v příplatkové výbavě) s přesným a efektním účinkem, řekl bych, že dalece předčí xenonová světla. Velmi povedené je provedení LED denního svícení v podobě lehce zahnutých bumerangů. Výraznější celkový design včetně přemístěného loga z kapoty na chladič posunul model podle mého názoru výrazně k lepšímu.
Bílé barvy karoserie se dostaly na první příčky pomyslného módního hodnocení, jsem v tom trochu skeptický, co se týče módních výstřelků, ale omlazené karoserii 508 bílý kabát opravdu sluší, jde o velmi decentní provedení podtrhující nový design, auto je vysloveně elegantní.

Luxusní interiér
Když jsem prvně otevřel prostorné dveře do kokpitu vozidla, dýchla na mě atmosféra luxusu. Není to jen o světlém provedení kožených sedadel, ale o celkovém pocitovém vjemu. Rozměrné přední sedačky s výborným bočním vedením nabízejí pevné držení těla a jak jsem později zjistil, sedadla jsou velmi pohodlná a i po 580 km dlouhé jízdě jsem necítil únavu zad jako obvykle. Vozidlo je směřováno k manažerským postům a tomu je vše podřízeno. Na zadních sedadlech má dostatek prostoru dvojice pasažérů, ne že by nešlo cestovat v pěti, ale ve čtyřech si všichni užijí dostatek prostoru ve všech směrech.
Přední sedadla jsou elektricky stavitelná, vyhřívaná a s výsuvnou podpěrou stehen, kterou jsem ocenil právě při delší jízdě. Středový sloupek, řekl bych až robustní, se hodí do celkového designu interiéru, který v provedení světlé kůže a tmavých plastů vypadá opravdu skvěle. Líbilo se mi i provedení a rozmístění všech ovladačů, možná až na umístění startovacího tlačítka. To je netradičně umístěno zcela vlevo od volantu, vedle elektronické parkovací brzdy a tlačítek otevírání zavazadlového prostoru a nádrže, což je nezvyklé, ale po několika jízdách a marném hledání vpravo, jsem si na to zvykl. Kruhové tubusy budíků před volantem zastíněné horní částí palubní desky před světlem zvenčí jsou natočeny tak, aby byly pro řidiče v nejlepším zorném úhlu. Uprostřed mezi nimi ukazuje malý displej hodnoty palubního počítače a také dílčí údaje při provozu navigace.
Všechny hodnoty jsou pěkně viditelné, za což patří dík vývojářům, protože malé písmo v určitém věku již není dobře čitelné, jak zjišťuji ze své zkušenosti. Multifunkčnímu volantu bych dal jedničku s hvězdičkou. Kůží obšitý volant se příjemně drží, všechny ovladače na něm jsou dobře  identifikovatelné, hlavně výrazné s pogumovanými rolery, které nekloužou. Interiér disponuje dostatkem odkládacích prostor, které přibyly po faceliftu, mezi jinými např. chlazená uzamykatelná schránka u spolujezdce. Líbily se mi praktické zasouvací držáky nápojů uprostřed palubní desky přímo pod dotykovou obrazovkou.

Head up a dotykový 7palcový displej
V zorném poli řidičových očí se po nastartování vysune tmavý head up displej, který oproti klasickému průhledovému panelu ukazuje hodnoty v lepší grafice a každý údaj je navíc rozlišen barevně (rychlost, tempomat, omezovač rychlosti a povely navigace). Vycentrování těchto údajů přesně dle potřeb a výšky očí konkrétního řidiče je sice jednoduché pomocí tlačítek na kruhovém ovladači, ale ten je potřeba nejdřív vysunout s přihrádkou v levé části od volantu, kde je uschovaný.
V centru palubní desky je mezi středovými průduchy klimatizace vhodně umístěna 7palcová obrazovka. Oproti předešlé verzi je displej dotykový, s vysokým rozlišením a intuitivně seskupenými ovladači vozidla. Tím bylo umožněno zredukovat počet tlačítek na středovém panelu. Novinkou je zobrazování ostrého barevného obrazu couvací kamery. Prostřednictvím různých možností připojení s externími zařízeními nabízí displej řadu funkcí a ovládání např. telefonu, navigace či multimédií.
Pětsetosmička je sériově vybavena systémem digitálního zpracování zvuku, takže je v kabině vytvořeno vyvážené zvukové prostředí. Hladina zvuku je směrována přímo proti cestujícím s harmonickým prostorovým vyvážením. Podle zvolené výbavy nebo na přání je možno objednat sadu HiFi JBL s 10 reproduktory a 500W zesilovačem.

Pohon s Euro 6
Nový Peugeot 508 má k dispozici výkonné dieselové a benzínové úsporné agregáty poslední generace. V nabídce je přeplňovaný benzínový 1,6 l THP a dvě varianty dvoulitrového turbodieselového motoru, u kterých je docíleno účinného rozpouštění škodlivého oxidu dusíku (NO2 a NO3) pomocí kapaliny AdBlue neboli močoviny, proto dostaly motory nové označení BlueHDI. Díky tomu dnes splňují přísnou emisní normu Euro 6.
Námi testovaná motorizace 2.0 BlueHDi, disponující výkonem 133 kW a maximem točivého momentu 400 Nm, byla propojená s 6stupňovou automatickou převodovkou. V nabídce bylo kromě manuálního řazení pádly pod volantem ještě přepnutí na sportovní nebo zimní režim. Při u nás povolené dálniční rychlosti se držely otáčky kolem 2000 ot.min-1, v kabině motor nebyl vůbec slyšet, jedině jemný aerodynamický svist rušil zvukovou pohodu. Emise u tohoto modelu byly omologovány 116 g CO2/km, což je jeden z nejlepších poměrů výkon/spotřeba v tomto segmentu. Byl jsem zvědavý, jakou spotřebou dokáže tento nový úsporný agregát překvapit. A byl jsem překvapen, protože dvoulitrový motor mi na závěr ukázal průměrnou spotřebu 5,6 l na 100 km. Chválím jej také za výborný Start/Stop systém, který zapíná na semaforech okamžitě po uvolnění brzdového pedálu.

Bezpečnost
Pro zvýšení bezpečnosti jízdy dostala nová limuzína řadu komfortních a bezpečnostních prvků, např. bezklíčový přístup a startování, adaptivní dálková světla, čtyřzónovou klimatizaci nebo nově např. systém pro sledování mrtvého úhlu a couvací kameru, jejíž obraz je promítán barevně na středovém 7palcovém displeji. Parkovací asistent informuje řidiče o překážkách v blízkosti vozidla proměnlivým zvukovým signálem. Pomocí čtyř snímačů na obou náraznících systém sleduje tzv. mrtvý úhel ve výhledu a rozsvícením oranžové diody v příslušném vnějším zpětném zrcátku upozorní řidiče na možné nebezpečí.
Ochranu cestujících zajišťuje systém osmi airbagů (dva čelní, dva boční a čtyři stropní boční). Stropní boční airbagy jsou vždy na každé straně karosérie sériově spojeny, aby nenastala situace, že se aktivuje pouze jeden stropní boční airbag pro první řadu bez stropního bočního airbagu pro druhou řadu sedadel. Osvětlení zatáčky dodatečným světlometem při rychlosti do 40 km.h-1 ocení řidiči hlavně za šera a tmy. Tento pomocník funguje při zapnutých potkávacích i dálkových světlech. Elektronická parkovací brzda, se kterou je propojená i funkce rozjezdu do svahu, se sepne automaticky při vypnutí motoru. Systém ESP je dnes již součástí základní výbavy všech verzí nové 508, zahrnuje funkci ABS proti zablokování kol, protiprokluzový systém ASR a elektronický rozdělovač brzdného účinku při brzdění v kritických situacích, zabezpečení proti zhasnutí motoru a inteligentní kontrolu pohonu na kluzkém povrchu.

Co říci závěrem?
Francouzská limuzína je velmi pohodlná a co musí ocenit všichni uživatelé, konstruktérům se jí povedlo bezvadně odhlučnit. Díky pěkně naladěnému podvozku se automobil při dálniční rychlosti chová velmi klidně a jistě, zvládá projíždění prudších zatáček zcela bez problémů, je stabilní a i když je projíždění svižné, náklon je minimální. Ani při přejezdech nerovností se v kabině neozývá vrzání nebo rány od vozovky. I při nižších otáčkách je motor při síle a velmi pěkně reaguje na povel plynového pedálu. Komfortní provoz nekazí ani automatická převodovka, jejíž odstupňování je příjemné a přeřazování plynulé bez ostřejšího podřazování.
Vlajková loď značky zdokonalila své kvality, nabízí bohatou výbavu s moderními prvky, dravými světlomety a výbornými dynamickými jízdními vlastnosti. Navíc aktuálně Peugeot nabízí výkupní bonusy a hlavně kompletní servisní péči na 3 roky nebo 100 000 km zdarma. /pk/
 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 922 článek mě zaujal 179
Zaujal Vás tento článek?
Ano