murr Schunk

Technologie sledování opotřebení pneumatik na základě CAIS

Zcela novou technologii sledování opotřebení a hloubky dezénu pneumatiky vyvinula společnost Bridgestone Corporation. Řešení vychází z konceptu snímání informací ze styčné plochy CAIS (Contact Area Information Sensing).

 

Nová technologie používá senzory na vnitřní straně pneumatik, které získávají informace o změnách stavu dezénu při normální jízdě. Systém senzorů, které měří cílové veličiny, je napájen generátorem umístěným uvnitř pneumatiky. Jak se postupně opotřebovává dezén, může klesat přilnavost pneumatiky k mokrému povrchu, a zvyšuje se tím riziko ztráty adheze. Celý systém v analytické jednotce umístěné ve vozidle odhaduje, na základě analýzy informací ze senzorů, stav opotřebení dezénu. Řidič tak má k dispozici sledování stavu pneumatiky a míru opotřebení v reálném čase.
Řidiči si tak budou moci zvolit nejvhodnější dobu pro výměnu pneumatik, protože nová technologie je informuje v reálném čase o stavu pneumatik, jaká je zbývající hloubka dezénu, jestli se neopotřebovává pneumatika nerovnoměrně apod. Tento systém navíc pomáhá předcházet nerovnoměrnému opotřebení, neboť poskytuje data pro určení optimálního okamžiku pro rotaci pneumatik. Uživatelé mohou díky tomu používat pneumatiky po nejdelší možnou dobu, a zabránit tak vzniku zbytečného odpadu. Zavedením systému do praxe umožní zákazníkům snížit náklady a zvýšit bezpečnost. /pk/
 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1855 článek mě zaujal 387
Zaujal Vás tento článek?
Ano