murr Schunk

Nová generace SUV Kia Sorento

Třetí generace modelu Sorento v 5 a 7místném provedení se dostala nyní v únoru i na český trh. Nové SUV navazuje na předchozí generaci a nabízí kombinaci praktičnosti, elegantního stylu a vyspělé techniky.

 

Od roku 2002 nastoupila na trh první generace Sorenta, po sedmi letech přišla 2. generace a nyní český trh obohatila nejnovější, 3. generace tohoto povedeného modelu s celoocelovou samonosnou karoserií. Za celých 13. let se jenom u nás prodalo téměř 3500 těchto vozů.
Nový model, jak je vidět na profilu vozu, si zachoval charakteristickou dlouhou kapotu předchozí generace a typický široký D-sloupek. Nyní je, díky nižší linii střechy a bočnímu svažujícímu se profilu, více patrný atletický postoj. Příď zdobí podlouhlé světlomety protažené do stran, výraznější maska chladiče s trojrozměrným rastrem a také zvětšená mlhová světla. Záď vozu je ramenatější s výrazně tvarovaným rámečkem kolem registrační značky. Poprvé u tohoto modelu bylo použito laserového svařování, po kterém zůstávají neviditelné linie svarů. Díky tomu byla odstraněna tradiční ozdobná lišta na zadním víku, která zakrývala spoj. Karoserie nového Sorenta byla prodloužena o 95 mm na 4780 mm, na šířku přibrala 5 mm na celkových 1890 mm, ale co se týče výšky vozu, tak tady bylo ubráno 15 mm, na celkovou výšku 1685 mm.

Moderní interiér
Evropskému designerskému týmu se povedlo vytvořit sofistikovanější interiér s luxusnějším prostředím. Design vnitřku je zaměřen na šířku, což je patrné z horizontálního uspořádání čelního panelu i ozdobného obložení. Díky větším vnějším rozměrům a prodlouženému rozvoru (o 8 cm oproti předchozí generaci) je v kabině podstatně velkorysejší prostor. Druhou řadu sedadel, která je pro větší variabilitu dělená v poměru 40/20/40, lze sklápět páčkami na boku zavazadlového prostoru.
Dle úrovně výbavy je sedadlo řidiče elektricky stavitelné v 10 směrech, bederní opěra páteře ve čtyřech směrech. Sedadlo spolujezdce lze seřizovat v 8 směrech. I když je nové Sorento nižší, povedlo se změnou polohy sedáků zvětšit prostor pro hlavy cestujících ve všech třech řadách. Současně je k dispozici i více místa pro nohy ve třetí řadě. Zvětšil se i zavazadlový prostor. U 7místného provedení je prodloužený zavazadelník v úrovni podlahy o 87 mm. Objem se sklopenou třetí řadou sedadel se zvětšil z 515 na 605 l (podle VDA). U modelu s 5místy je objem zavazadelníku 660 l. Ve výbavě nechybí úložný prostor pod podlahou a integrovaná síť k zabezpečení nákladu.

Palubní technologie
Mezi nově nabízené prvky výbavy na přání patří prostorový čtyřkamerový systém s promítáním na 7 nebo 8" displej, nebo chytré ovládání zadního víka zavazadelníku.
Sorento může být vybaveno dvěma verzemi panelu se sdruženými přístroji: Standardním monochromatickým displejem LCD o úhlopříčce 3,5" nebo barevným 7" displejem TFT LCD s elektroluminiscenčními ukazateli a digitálním rychloměrem.

Vyšší úroveň kultivovanosti
Díky novému vyztužení skeletu karoserie bylo docíleno snížení hlučnosti a vibrací. Torzní tuhost skeletu oproti předchozí generaci se zvýšila o 14 %. Bylo použito nového zvukově izolačního materiálu pro tunel převodovky, silnější zvukově izolační vrstvy v přístrojové desce, větší prvky uložení motoru a převodovky s ohledem na lepší utlumení přenosu vibrací z hnacího ústrojí. U vznětových modelů byl použit nový kryt filtru pevných částic DPF a akustický štít krytu řetězového rozvodu. V závislosti na jízdních podmínkách bylo docíleno snížení hlučnosti v interiéru o 3 až 6 %.

Jeden motor a pohon všech kol
Vznětový turbodiesel „R“ 2,2 l CRDi, který se zdá být stejný jako v předchozí generaci, dostal nové elektromagnetické vstřikovače, čímž získal nižší spotřebu paliva a vyšší výkon, a nový katalyzátor, který přispívá k lepší spotřebě a snížení emisí oxidu dusíku. Přeplňovaný vznětový motor disponuje max. výkonem 147 kW při 3800 ot.min-1 a max. točivého momentu 440 Nm v rozmezí 1750-2750 ot.min-1. Splňuje emisní předpisy Euro 6.
Sorento je v nabídce se 6stupňovou manuální nebo automatickou převodovkou a ve verzi s pohonem všech kol. Systém stálého pohonu všech kol Dynamax zajišťuje podle potřeby rozdělení hnacího momentu mezi přední a zadní kola. Systém lze zlepšit funkci uzávěrky 4WD Lock, která rozděluje hnací moment ve stejném poměru mezi přední a zadní kola.
U modelů s automatickou převodovkou, které jsou vybaveny systémem pro volbu jízdního režimu (Drive Mode Select), může řidič upravovat dynamické vlastnosti vozu ovladačem na středové konzole. Režim Normal (každodenní ježdění), Eco přeprogramuje způsob řazení a Sport povoluje převodové skříni řadit až ve vyšších otáčkách, současně nastavuje tužší posilovač řízení. U vozů s manuální převodovkou může řidič volit mezi třemi nastaveními tuhosti posilovače: Normal, Sport (tužší nastavení) a Comfort.
V konstrukci přední nápravy (v převodce řízení) je zcela novým prvkem elektrický posilovač řízení R-MDPS. Poskytuje vyšší citlivost a rychlejší reakce řízení. Zvětšily se brzdové kotouče, zadní z 302 na 314 mm a přední odvětrávané kotouče mají Ø 320 mm.

Lepší pasivní a aktivní bezpečnost
Konstrukce nového modelu je výrazně pevnější, díky širšímu nasazení prvků z ultravysokopevnostní oceli. U předchozí generace byl podíl prvků z této oceli na úrovni 24,4 %, zatímco nyní tento poměr vzrostl na 52,7 %. Základní struktura karoserie je tak v případě nárazu odolnější s vyšší torzní tuhostí. Odolnější ocel vyztužuje podběhy kol, rám víka zavazadlového prostoru a oblast u zadních kol. Uplatnění našlo i více než dvojnásobné množství extrémně odolné oceli tvářené za tepla, což se podepsalo na zvýšení tuhosti sloupků A a B.
V závislosti na trhu si můžou zájemci vybrat různé systémy aktivní bezpečnosti, např. adaptivní tempomat ASCC, systém varování při opuštění jízdního pruhu LDWS, sledování slepého úhlu BSD, asistent pro změnu jízdního pruhu LCA nebo upozorňování na křižující vozidla vzadu RCTA (na parkovišti varuje před vozidly přijíždějícími ze stran). /ks/
 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1790 článek mě zaujal 355
Zaujal Vás tento článek?
Ano