murr Schunk

Souboj technologií vyhrál „plastový vůz“

Areál firmy Hennlich byl 27. ledna letošního roku dějištěm unikátního automobilového souboje dvou netradičních vozidel: na startu se proti sobě postavily „studentská elektrická formule“ vytvořená na ČVUT v Praze a speciální vozidlo firmy Igus, upravený automobil smart, který je na cestě kolem světa. 

 

Toto vozidlo bylo místo řady tradičních kovových prvků a součástek (např. kluzná pouzdra) vybaveno jejich plastovými alternativami a firma Igus jej vyslala na cestu v rámci 30. výročí zahájení výroby kluzných pouzder iglidur a půlstoletí svého založení. Smyslem cesty „Iglidur on tour“, během níž už upravený smart objel zatím mimo Antarktidy všechny kontinenty a projel několika desítkami zemí, je ukázat, že polymerové součástky jsou schopny zcela nahradit ty kovové při zachování velmi dlouhé životnosti.
Elektromobilní formule dokáže jet 140km rychlostí a na 100 km.h-1 se dostane za 3,6 s, ale kvůli drobnému technickému problému start nefungoval zcela ideálně a tak si vítězné vavříny ze souboje „mladé české mozky vs. zkušení němečtí inženýři“ nakonec odnesl reprezentant firmy Igus. „Na startu jsme bohužel měli problém s rychlejším přepnutím trakce, a vzhledem k relativně krátké délce tratě se nám již soupeře nepodařilo dostihnout, ale přesto jde o vyrovnání našeho nejlepšího umístění, takže pro nás skvělá zkušenost,“ řekl pilot studentské formule František Pech. Nicméně asi nejhodnotnější cenu si z unikátního technologického souboje odnesl místní hospic, který získal 2000 eur, věnovaných firmami Igus a Hennlich v rámci dobročinné sázky, jež byla součástí závodu, a dalších několik tisíc Kč, jimiž přispěli diváci, především zaměstnanci firmy Hennlich.
 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 1939 článek mě zaujal 441
Zaujal Vás tento článek?
Ano