its murr Schunk

Polyamidová vlákna, která zachraňují životy

DSM Dyneema, výrobce polyetylénových vláken o ultravysoké molekulové hmotnosti (UHMwPE), známých pod označením Dyneema oznámil, že US Army zvolila pro zavedení do výstroje svých jednotek nový systém, který zahrnuje unikátní technologii multiplikátoru síly, nabízející bezkonkurenční balistickou ochranu v kombinaci s výrazným snižením hmotnosti.  

 

Firma Point Blank Enterprises, špička mezi výrobci tzv. měkkých neprůstřelných vest, začlení balíček pokročilé balistiky do nového řešení - Soldier Plate Carrier System (SPCS) Generation II, navrženého tak, aby umožňovalo maximální mobilitu a vynikající ochranu.
Pomocí patentované revoluční technologie Dyneema Force Multiplier (technologie multiplikátoru síly) vyvinula základní balíček balistické ochrany pro SPCS umožňující vytvořit nejlehčí „měkké brnění“ jaké kdy bylo použito ve službách americké armády. Hmotnost balistického balíčku splňuje požadavky armády na SPCS poskytnout ochranu, která se rovná aktuální verzi vylepšené vnější taktické vesty (IOTV), ale v samotné kapacitě snižuje zatížení vojáka a poskytuje mu optimální mobilitu.
Běžná varianta odolného materiálu Dyneema používaná pro ochranné prvky vozidel je až o 50 % lehčí než starší technologie, jako jsou aramidová a skelná vlákna, a o 90% lehčí než ocel. Novinka Dyneema Force Multiplier Technology je podle výrobce ještě o dalších 25 % lehčí (a její vrstvy o 25 % tenčí), ale nabízí stejnou úroveň ochrany. Tato radikální inovace platformy kombinuje průlom v polymerní vědě, technice UHMwPE vláken nové generace a unikátní jednosměrné vrstvení vláken. Ve srovnání s neprůstřelnými vestami, vyrobenými z tradičních materiálů, jako je kevlar, může ochranná vesta využívající inženýrství s technologii multiplikátoru síly Dyneema snížit hmotnost až o 30 %, a zároveň zvýšit pohodlí a flexibilitu nositele s menším počtem vrstev materiálu. Jinými slovy: stejný stupeň balistické ochrany dokáže poskytnout s téměř o třetinu nižší hmotností.

Evropský patentový úřad potvrdil loni firmě DSM Dyneema klíčový patent EP1699954B1 pokrývající její řešení technologie multiplikátoru síly, které přináší převratné materiály pro „měkké brnění“ i tvrdé odolné materiály pro helmy, vložky do balistických vest a prvky balistické ochrany vozidel.

Přilba FAST (Future Assault Shell Technology) z nejodolnějšího kompozitu Dyneema UD HB80 je o 50 % lehčí než běžné helmy, takže na vodě plave - ale poskytuje ochranu proti úlomkům z improvizovaných nástražných systémů (IED) stejně jako proti projektilům z ručních palných zbraní           Foto: Dyneema

Balistické tkaniny jsou tvořeny balistickými vlákny vetkanými do látky. Tloušťka i odolnost vůči balistickému ohrožení je různá a záleží, zda je tkanina určena k obraně, která se týká rovněž pružnosti a komfortu. Čím více vláken, tím větší překážka pro kulku, a vyšší zastavovací účinek.

Jednosměrné lamináty jsou tvořeny více vrstvami balistických vláken, které drží pohromadě pomocí pružných polymerů. V každé vrstvě jsou vlákna umístěna kolmo (křížem) k protilehlé vrstvě - to dovoluje energii nárazu balistické hrozby rychle rozdělit mezi vlákna a zmírnit účinky dopadu projektilu či střepiny.

a/ Schematické znázornění projektilu zastaveného (a rozlomeného) vrstvami kompozitu Dyneema
b/ Tomografický obraz střely a kompozitu s vysokým rozlišením X-ray. Rovina obrazu obsahuje 0° směru vlákna
c/ Stejný záběr jako u /b/, ale v podání kolmého tomogramového obrazu
 

 
Publikováno: 7. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2901 článek mě zaujal 403
Zaujal Vás tento článek?
Ano